A legszigorúbb büntetésekre azok számíthatnak, akik rendszeresen túllépik az előírt sebességet
Mától érvényesek a szigorú büntetések a közutakon
Augusztustól szigorúbb büntetések várnak a sofőrökre: azok, akik vezetés közben telefonálnak, vagy ismételten jelentősen túllépik a megengedett sebességet, akár a jogosítványuknak is búcsút inthetnek – közölte Zuzana Eliášová, a belügyminisztérium szóvivője a közúti közlekedésről szóló törvényt érintő változások kapcsán.
Mától már az is súlyos szabálysértésnek minősül, ha valaki „handsfree” készülék nélkül telefonál, vagy a telefonjával foglalkozik vezetés közben. Ez annyit jelent, hogy a rendőrök az adott sofőr jogosítványát is bevonhatják, ha rajtakapják, hogy vezetés közben mobilozott. A kiszabható büntetés felső határa helyszíni bírság esetén 100-ról 150 euróra, közigazgatási eljárásban pedig 200-ról 300 euróra emelkedik. Ezért a szabálysértésért a vezetéstől is eltilthatják a sofőrt. A szóvivő hangsúlyozta, megengedhetetlen és büntetendő a telefon vezetés közbeni használata.
A büntetések szigorítását Eliášová statisztikai adatokkal magyarázta – idén 5 hónap alatt 155 ezer olyan szabálysértést jegyeztek a rendőrök, amit helyszíni bírsággal vagy közigazgatási eljárás keretén belül intéztek el. A tavalyi év során több mint 332 ezer ilyen esetet vettek nyilvántartásba.
A gyorshajtás
A „visszaeső” gyorshajtók szintén szigorúbb büntetésre számíthatnak. A kiszabható bírság összege nem változik ugyan – helyszíni bírság esetén a gyorshajtásért megítélhető legsúlyosabb pénzbírság 250-től 800 euróig terjed, a közigazgatási eljárásban pedig 500-tól 1000 euróig – abban az esetben viszont, ha a járművezető 12 hónap leforgása alatt több mint három alkalommal jelentősen túllépi a sebességet (lakott területen belül legalább 50 km/órával, lakott területen kívül 60 km/órával), eltilthatják a vezetéstől. „Ezekkel a lépésekkel szeretnénk növelni a biztonságot az utakon. A cél az, hogy a sofőrök a gépjárművezetésre koncentráljanak, és más egyéb tevékenységekkel ne vonják el figyelmüket a vezetésről, és ne veszélyeztessék a közúti közlekedés többi résztvevőjét és önmagukat sem. A cél az élet és egészség védelme” – hangsúlyozta Roman Mikulec (OĽaNO) belügyminiszter.
A jogosítványok
Az új szabályok az egyes gépjárművezetői engedélyek megszerzésének korhatárát is érintik. A C, a CE típusú jogosítványt a jelenlegi 21 helyett már 18 évesen meg lehet majd szerezni, a D és a DE csoportba tartozó járművek esetében pedig a korhatár 24-ről 21 évre csökken.
A módosítás véget vet bizonyos kivételeknek is, melyek a koronavírus-járvány miatt léptek érvénybe. Megszűnik például egyes okmányok érvényességi idejének meghosszabbításának felfüggesztése vagy a jogosítvánnyal kapcsolatos rendszeres orvosi vizsgálat mellőzése azok esetében, akik már betöltötték a 65. életévüket. Az ukrán autókról sem feledkeztek meg a törvényhozók – ezentúl a műszaki vizsgát már Szlovákiában is abszolválhatják, nem kell visszatérniük Ukrajnába az igazolás miatt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.