A BMW Group hálózatról tölthető modelljeinek alkatrész-előállítása csak Németországban már több mint 3300 embernek ad munkát
Beindult az elektromos BMW iX1 sorozatgyártása
2024-től legalább minden harmadik, Bajorországban gyártott BMW modell tisztán elektromos meghajtással gurul majd le a gyártósorokról. A BMW Group hálózatról tölthető modelljeinek alkatrész-előállítása csak Németországban már több mint 3300 embernek ad munkát.
A bajorországi Regensburg városában múlt héten megkezdődött a tisztán elektromos meghajtású BMW iX1 sorozatgyártása. Milan Nedeljković, a BMW AG igazgatótanácsának gyártásért felelős tagja a sorozatgyártás beindítása kapcsán a következő mérföldkövet is bejelentette: 2024-től legalább minden harmadik, Bajorországban gyártott BMW modell tisztán elektromos meghajtással gurul majd le a gyártósorokról.
„A BMW iX1 és nagyfeszültségű akkumulátora ismét garantálja, hogy a BMW kézben tartja a jövőt. Az pedig, hogy ez a tisztán elektromos meghajtású modell Regensburgban gurul le a gyártósorról, Bajorország erős autóipari elköteleződésének újabb bizonyítéka” – mondta Christian Bernreiter, Bajorország közlekedésügyi minisztere.
A tisztán elektromos meghajtású BMW iX1 sorozatgyártásának beindítása egyúttal azt is jelenti, hogy a BMW Group regensburgi gyára egyazon gyártósoron képes előállítani a belső égésű erőforrással dolgozó, a plug-in hibrid hajtáslánc-technológiával szerelt és a tisztán elektromos meghajtású modelleket.
Azt, hogy hogyan gyártják az iX1-et, az alábbi galériában tekinthetik meg:
Az üzem legutóbbi kísérleti projektje részeként a gyár minden egyes négyzetcentiméterét digitalizálták, s ez a jövőben rendkívül hatékony szerkezettelepítési és folyamatfejlesztési tervezhetőséget garantál. A létesítmény fényezőüzemének működése emellett nagymértékben támaszkodik a mesterséges intelligenciára: a kifogástalan minőség érdekében az elkészült karosszériaelemek felületét digitálisan beszkennelik, a fényezési folyamatot pedig az adott BMW modell tulajdonságai és sajátosságai szerint megírt, teljes egészében automatizált programmal zárják le. A mesterséges intelligencia a regensburgi gyár összeszerelő csarnokában is jelen van – kiváltképp a mesterséges intelligencia támogatását élvező képfelismerési módszerek terén, a munkatársak minőség-ellenőrzési munkáját elősegítve. Az ehhez használt, AIQX (Artificial Intelligence Quality Next) névre keresztelt számítógépes program a mintaképek alapján megtanulja felismerni a különböző tárgyakat és alakzatokat, a hagyományos, így hasznos kiegészítőjévé válik a kameraalapú minőség-ellenőrzéseknek.
A gyártósorokon működő berendezések ütemezett, tervezhető karbantartási metódusa ugyanakkor azt is garantálja, hogy a szakemberek még az adott gyártási folyamat megakadása előtt felismerjék a lehetséges műszaki meghibásodások előjeleit. A berendezéseket és a gépeket mindeközben a részletes folyamatadatok automatikus kiértékelésével felügyelik.
A hálózatról tölthető modellek alkatrészeit előállító, mintegy 45 000 négyzetméter alapterületű regensburgi üzemben év végére már több mint 400 ember dolgozik majd. Németországban a BMW Group 2022 végére összesen már több mint 1,6 milliárd eurót fektet be a hálózatról tölthető modellek alkatrészeit előállító gyáraiba Dingolfingban, Lipcsében és Regensburgban. A BMW Group hálózatról tölthető modelljeinek alkatrész-előállítása e három létesítményben már összesen több mint 3300 embernek ad munkát.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.