Különösen jól vezethető szűk helyeken, akadályok közt, hiszen csak 10,1 méteres fordulókörrel rendelkezik
Az Austral a Renault legérdekesebb autója, a hátsó kerekeit is elfordítja
Bár az autógyártók véget nem érő válsággal harcolnak, a fejlesztést és a fejlődést nem lehet megállítani. Ebben az mutatja be a Renault az Australt, amely a takarékos üzemeltetéssel és érdekes technológiai megoldásokkal fogja csábítani a vásárlókat, az Új Szó szerkesztősége pedig az elsők között kapott lehetőséget arra, hogy a közutakon is kipróbálja.
A Renault még 2005-ben védette le az Austral elnevezést. A hivatalos tájékoztatás szerint azért választották ezt a nevet, mert eredete a latin australis szóban keresendő, melynek jelentése: déli. S mivel sok embernek automatikus Ausztrália jut eszébe, az elnevezés a délvidék melegségét, a korlátlan lehetőségeket és a nyugalmat hivatott előidézni. Nem utolsó sorban pedig egy olyan elnevezésről van szó, amelynek nemzetközi téren is jó a csengése.
A Renault esetében a Kadjar modell nem jelentett olyan kasszasikert, mint amilyet a márka elvárt volna tőle. Az utódja, az Austral ezért megpróbál a lehető legtöbb dologban eltérő lenni, s ezt a feladatot, legalábbis az első, Madrid környékén abszolvált menetpróba szerint elég sikeresen teljesíti.
Külső, belső
Ami az autó dizájnját illeti, nem okozott különösebb meglepetést. Szimpatikus, mutatós és extráktól mentes, egyesek azt mondhatnák, hogy átlagos. Főleg az orr-részén azt a vonalvezetést fedezhetjük fel, amelyet tavaly mutatott be a márka a teljesen átdolgozott Mégane-nál. Különösen jól mutatnak a full-LED Matrix fényszórók, melyeket sajnos nem volt lehetőségünk kipróbálni, ugyanis a tesztvezetések sötétedés előtt véget értek.
A külsőnél viszont sokkal érdekesebb az utastér, amely ugyancsak a Mégane-ból lehet ismert. A felhasznált anyagok rendkívül jó minőségűek, már nem találunk nyikorgó, olcsó műanyag kiegészítőket.
Az utastér legérdekesebb része viszont a középkonzolon található. A kézifékre emlékeztető kar, ami tulajdonképpen egy mozgatható kéztartó. Ha előre toljuk, s rátesszük a kezünket, egyszerűbben tudjuk kezelni az érintőképernyőt. Ha viszont hátratoljuk, előbújik alóla a két pohártartó. Ráadásul a kéztartóba integrálták a vezetékmentes telefontöltőt, amely viszont a tesztautóban nem igazán működött, ám ez nagy valószínűséggel csak az adott példány hibája. Maga az érintőképernyő egyébként 12,3 colos, s az egyik legjobb, jelenleg kapható médiarendszer kezelésére szolgál.
Ami engem a volán mögött ülve kissé zavart, az az egyenetlen, a pedálok felé lejtő padló. Valószínűleg nem fogják észrevenni, ha úgy vezetnek, hogy bal lábukat kinyújtják, én viszont gyakran behajlítva tartom, s a talpam a padlón nem egyenesen, hanem ferdén állt, ami egy idő után zavaról. Kár, mert a sofőr ülése alatt nincs létjogosultsága a lejtő padlónak, ugyanis a hibridmeghajtás elemei az utastárs ülése alatt vannak, a sofőr alatti padlót így csak azért ferdítették el, hogy szimmetrikus legyen.
Az egész utastérben elég helyet találnak, a hátsó üléseket 16 centiméteres távolságban mozgathatják. Ha teljesen hátul vannak, akkor a csomagtér térfogata 430 liter, ha pedig előre tolják, akkor 555 literesre bővül.
Tökéletes manőverezés
Az Australba a lehető legmodernebb technológiákat integrálták. Az autóban például megjelent a 4Control harmadik generációja, amelyet viszont nem kell összetéveszteni az összkerékhajtással. A 4Controll ugyanis nem más, mint az aktívan vezérelt hátsó futómű. Az Austral hátsó kerekei ennek köszönhetően szükség esetén akár 5 fokos szögben is elfordulnak, jelentősen megkönnyítve ezzel a manőverezést. Lehetőségem volt leparkolt autók közötti szlalomozás során kipróbálni ezt a funkciót, és valóban beigazolódott, hogy az Australlal roppant egyszerű lesz közlekedni a szűk városi utakon vagy parkolóházakban. 180 fokos szögben való elforduláshoz például az Australnak ugyanannyi helyre volt szüksége, mint a kis városi Cliónak; a 10,1 méteres fordulókör egy kompakt SUV esetében tényleg bámulatos. Ugyanazt a kanyart a Kadjarral is megpróbáltam bevenni, de egyszerre már nem ment, félúton vissza kellett tolatnom egy kicsit.
Alternatív meghajtással
Bár az Austral árát még nem ismerjük, annyit már tudunk, hogy a motorkínálatból hiányozni fog a dízel. Kezdetnek a négyhengeres benzines 1,3 TCe erőforrással lesz elérhető, 140 vagy 160 lóerős teljesítménnyel. A motor 12V-os mild-hybrid technológiával van felszerelve, és hatgangos kézi, vagy fokozatmentes CVT-váltóval kombinálhatják. A legérdekesebb kivitel viszont szerintem a full-hibrid lesz, amely 1,2 literes háromhengeres motorral van párosítva, az összteljesítménye pedig kétszáz lóerő.
Az Austral mindig áramra indul, az elemek fékezésnél vagy akkor töltődnek, ha az autó úgy értékeli ki, hogy szükség van rá. Meglepően jó dinamikával rendelkezik, de a meghajtásnak azért van egy gyenge pontja is, amelyre országutakon, városon kívül lettem figyelmes. Letapostam a gázpedált, az autó gyorsult, aztán a fordulatok hirtelen kezdtek visszaesni, mintha mély levegőre lett volna szüksége a motornak, majd újra elkezdett gyorsulni. A hibridmeghajtás és a belső égésű motor közti átkapcsolás még nem annyira zökkenőmentes, ám a rendszer finomításán még állítólag dolgoznak. A fogyasztás viszont az alternatív meghajtásnak köszönhetően alacsony, öt liter alatt mozgott, ami nagyon jó érték. A szlovákiai eladást pénteken, november 11-én indítják el.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.