Január 30-ig kell jelentkezniük a parlament elnökénél azoknak az államfőjelölteknek, akik teljesítik a választáson való indulás feltételeit (TASR-felvétel)
Államfőválasztás: hivatalosan is kezdetét vette a kampány
Peter Pellegrini (Hlas), a parlament házelnöke hétfőn bejelentette a 2024-es elnökválasztás hivatalos időpontját. A kampányidőszak már tegnap elkezdődött. Cikkünkben összegyűjtöttünk minden fontos tudnivalót és a megjegyzendő dátumokat az elnökválasztás kapcsán.
Ahogy arról beszámoltunk, Pellegrini hivatalosan csak január 19-én jelenti be, indul-e az államfői tisztségért, szavaiból azonban arra következtethetünk, versenybe száll az elnöki palota megszerzéséért. Az ismert jelöltek között eddig Ivan Korčok volt külügyminiszter neve szerepel, aki a közvélemény-kutatások alapján Pellegrini legfőbb vetélytársa lehet, de Forró Krisztián, a Magyar Szövetség elnöke is bejelentette már indulási szándékát. Az elnökválasztás első fordulóját március 23-ra hirdették meg, ha pedig az első fordulóban egyik jelölt sem kapja meg a leadott szavazatok abszolút többségét, akkor a második fordulóra két héttel később, azaz húsvét után, április 6-án kerül sor.
A kampány
Az aktuális államfő, Zuzana Čaputová 5 évre szóló mandátuma június 15-én jár le. Az alkotmány értelmében az államfőválasztás első fordulóját legkésőbb 60 nappal az új államfő beiktatása előtt kell megtartani. Mivel a választásokat mindig szombaton tartják, így az első forduló legkésőbbi lehetséges időpontja április 13-ra esett volna. A házelnök azonban úgy döntött, úgy választja meg a választási napokat, hogy azok a húsvét előtti és az ünnep utáni hétvégékre essenek. Az ünnepek várhatóan megnehezítik a jelöltek számára a második kör előtti kampányolást.
Az államfőjelöltek
A házelnök hétfői bejelentése kedden meg is jelent a Törvénytárban. Ez azt jelenti, ettől a naptól az elnökjelölteknek 21 nap áll a rendelkezésükre, hogy benyújtsák indulási szándékukat a parlament házelnökének. Az államfőválasztáson minden olyan szlovák állampolgársággal rendelkező személy indulhat, aki legkésőbb a választás első körének napján betölti 40. életévét. További feltétel, hogy csak olyan polgár indulhat az államfői tisztségért, aki jogosult a parlamenti választáson való indulásra is. Ez azt jelenti, az elnökválasztáson nem indulhat olyan politikus, akit szándékosan elkövetett bűncselekmény miatt jogerősen elítéltek. A 2023-as parlamenti választáson például emiatt került kizárásra Marian Kotleba (ĽSNS), akit akkoriban ítéltek el jogerősen a neonácizmus népszerűsítése miatt. Ennek ellenére, Kotleba valószínűleg ismét megpróbál indulni, ezúttal pedig az elnökválasztáson, hiszen már Facebook-oldalát is átnevezte úgy, hogy a címében „Marian Kotleba – Szlovákia 2024-es elnökválasztásának jelöltje” szerepel.
Az indulás módja
Az elnökválasztáson kétféle módon lehet indulni. A pártjelöltek esetében szükséges, hogy 15 parlamenti képviselő az aláírásával támogassa az indulásukat. Ha az adott jelölt polgári támogatással szeretne indulni, akkor viszont 15 ezer aláírást kell összegyűjtenie. Pellegrini már jelezte, ha indulna, akkor azt politikai jelöltként tenné, hiszen számít saját pártja támogatásra. A Hlas frakciója 27 parlamenti székkel rendelkezik, az elnökválasztáson való induláshoz pedig csupán 15 képviselői aláírás szükséges. Robert Fico miniszterelnök (Smer) szintén jelezte, ha Pellegrini elindul a választáson, frakciója támogatni fogja.
A polgári jelöltekről eddig azt lehet tudni, hogy a két korábbi külügyminiszter, Ivan Korčok és Ján Kubiš már rendelkeznek a szükséges számú aláírással. Andrej Danko, az SNS elnöke is gyűjti az aláírásokat, elmondása szerint már 10 ezret sikerült megszereznie. Forró Krisztián szintén polgári jelöltként szeretne indulni, arról azonban, hogy miként halad az aláírásgyűjtés a Szövetség háza táján, még nincsenek információink.
Mennyi az annyi?
A választási kampány a választás időpontjának hivatalos bejegyzésétől, azaz e hét keddjétől egészen a választási moratórium, azaz a kampánycsend kezdetéig tart. A moratórium a választás napját megelőző 48 órára vonatkozik. A kampány kezdete azt is magával vonja, hogy a jelölteknek január 9-től minden kampányra fordított összeget a transzparens számlán kell vezetniük, amelyet nyilvánosan is hozzáférhetővé kell tenni. A jelöltek a kampány során összesen legfeljebb 500 ezer eurót költhetnek el, ebbe az összegbe pedig beleszámítódik minden olyan összeg, amelyet a jelölt népszerűsítésére fordítottak a választás napjának kihirdetése előtti 180 napban.
Fontos dátumok
Ha a polgárok tudatában vannak annak, hogy a választás napján nem tartózkodnak majd az állandó lakhelyükön, akkor február 7-től igényelhetik a választói igazolványt, amely segítségével Szlovákia bármelyik településén leadhatják szavazatukat. A választói igazolvány kiadását március 4-ig elektronikus formában, illetve postán keresztül is lehet kérvényezni. Március 4-e után március 20-ig még mindig kikérhetik választó igazolványukat személyesen.
Az államfőjelöltek január 30-ig kötelesek bejelenteni indulásukat a választáson, eddig a napig kell a jelöléshez szükséges aláírásokat is leadni. A jelöltek legkésőbb március 21-én, reggel 7-kor léphetnek vissza a választáson való indulástól.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.