Ahol elfolyik a pénz a közösből

Pozsony |

<p>Bő félmilliós összeg miatt kellett lemondania Zuzana Zvolenskának. Az egészségügyben évente több tízmillió eurót panamáznak el.</p>

Zuzana Zvolenská egészségügyi miniszter egy CT-berendezés megvásárlása miatt kényszerült benyújtani lemondását, amelyet 1,6 millióért vett meg a pöstyéni kórház. Ugyanezt vagy hasonló berendezést kaphatott volna már 900 ezer euróért, sőt csehországi információk szerint akár 540 ezerért is. A különbség nem kicsi, de az egészségügyben ennél jóval nagyobb összegek cserélnek havonta gazdát sokkal homályosabb körülmények között. Évente 35 millióAz egészségügyi korrupciót sokan azonosítják az orvosoknak adott hálapénzzel, ami országos szinten ugyan jelentős tétel, de meg sem közelíti a kórházak közbeszerzései során magánzsebbe kerülő összegeket. A Transparency International (TIS) és az INEKO 2012-es felmérése szerint a kórházak közbeszerzéseire az általuk vizsgált esetek 54,6 százalékában csak egyetlen cég adott árajánlatot. A kórházak négy év alatt 827 millió eurót költöttek el közbeszerzéseken, 563 millió eurót úgy fizettek ki, hogy csak egy cégtől kaptak ajánlatot. „Ha minden pályázatra legalább két cég jelentkezne, a kórházak évente mintegy 35 millió eurót tudnának megtakarítani” – áll a TIS jelentésében. Smer-közeli őrző-védőkA TIS legutóbb a kórházak által az őrző-védő cégekkel kötött szerződéseket elemezte. Az Eagle Security tavaly decemberben 1,8 millió eurós szerződést kötött a Pozsonyi Egyetemi Kórházzal. Ezért az összegért átlagosan kilenc ember őriz folyamatosan négy kórházi objektumot, és egy mobil egység naponta négyszer ellenőrző kiszállást hajt végre. „A Eagle annak ellenére nyert, hogy 42 százalékkal magasabb árat ajánlott a kórház által várt összegnél. A versenyben ugyanis senki más nem adott le ajánlatot” – írja elemzésében Oskar Dvořák, a TIS munkatársa. Ezáltal a kórház kétszer nagyobb összeget fizet éves szinten az őrző-védő cégnek, mint 2011-ben, vagyis azonos feltételek esetén három év alatt 720 ezer eurót spórolhatott volna a kórház. A TIS elemzése már szeptembertől olvasható az interneten, a főügyészség azonban – ellentétben a mostani esettel – nem indított eljárást. A TIS szerint az Eagle ugyanaz az őrző-védő, amely nyolc évvel ezelőtt a választások éjszakáján – akkor még A-Team néven – a Smer székházát védte az újságíróktól. Sikeres az állami megrendelésekben a Bonul őrző-védő is, amely a TIS szerint 2013-tól a trencséni egyetemi kórházat őrzi. A cég nem csak az „egészségügyben” aktív, csak idén mintegy 10 millió euró értékben kapott megbízást állami cégektől. A változatosság kedvéért a 2012-es parlamenti választások éjszakáján a Smer székházát a Bonul őrizte, idén februárban pedig Robert Fico miniszterelnök is megjelent a cég egyik rendezvényén. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?