Tomáš Drucker (TASR-felvétel)
Adjanak egy kis időt – kéri az új belügyminiszter
Tibor Gašpar országos rendőrfőkapitány menesztéséről, a korrupcióról, a főrendőr megválasztásának szabályairól beszélgetett Tomáš Drucker (Smer-jelölt) frissen kinevezett belügyminiszter és Zuzana Wienk az „Ismét bízni akarunk az államban” kezdeményezés képviselője.
Tomáš Drucker elismerte, óriási nyomás nehezedik rá a rendőrfőkapitány leváltása miatt, hiszen hatalmas tömeg követeli a távozását. „Adjanak nekem egy kis időt, hogy ezt a lépést saját elhatározásomból léphessem meg, hogy meggyőződhessek arról, ezt a döntést valóban meg kell hozni. Nem zárkózom el a kérdés elől, de nem dönthetek úgy, hogy előbb nem ismerem a részleteket” – állította Drucker. Hozzátette, hogy már találkozott Tibor Gašpar (Smer-jelölt) országos rendőrfőkapitánnyal, és a napokban többször is találkozni fog vele.
Egy hét kell
Zuzana Wienk szerint a lakosság egyáltalán nem bízik Gašparban. „Ilyen nagymértékű bizalomvesztésnél már az is megoldás lenne, ha a belügyminiszter külföldi mintára, ideiglenesen felfüggesztené a rendőrfőkapitányt” – állítja Wienk. Drucker azzal próbált érvelni, hogy ő nem követte nyomon a Gašparhoz fűződő botrányokat úgy, mint az újságírók és a civil szervezetek, melyek néhány botrányon közösen is dolgoztak. „Egy hét alatt kialakítom az álláspontomat, előbb azonban információkat szeretnék gyűjteni” – mondta a miniszter. Gašpar menesztését Andrej Kiska államfő is a kormány iránti bizalom visszaállításának egyik alapfeltételének nevezte.
Korrupcióról nem tud
Arra a kérdésre, hogy szerinte létezik-e korrupció a legmagasabb szinteken, azt felelte, hogy ha lenne ilyen információja, a törvényből kifolyólag jelentenie kellene. Nem reagált arra a felvetésre, hogy Robert Fico elutasította a legfelsőbb szintekig érő korrupció létezését, viszont Jaromír Čižnár (Smer-jelölt) főügyész elismerte, hogy van ilyen.
Zuzana Wienknek azonban meggyőződése, hogy a korrupció valóban a legfelsőbb szintekig ér el. „Civil szervezetként több feljelentést tettünk, és sokkolt minket, hogy a nyomozást csak elnagyolták, ahogyan az is, milyen érvekkel állították le a nyomozást. Több éve foglalkozom a problémával, értem, hogy a korrupciós sémák bonyolultak, és hogy óriási munka felgöngyölíteni az ilyen ügyeket. De nem egy szembetűnő botrány van, mint például az emissziós kvóták, a faliújságtender, a Gorilla-botrány, és az adó-visszaigényléses ügyek” – mutatott rá Wienk, aki arra is emlékeztetett, hogy eddig kizárólag a faliújságtender ügyében született – még nem jogerős – bírósági döntés. Ez az egyetlen olyan ügy, ahol politikusokat vontak felelősségre, évekig húzódott, és most már nem aktív politikusokat ítéltek el.
Új szabályok
Tomáš Drucker fontosnak tartja, hogy rövid időn belül módosítsák a rendőrfőkapitány megválasztásának szabályait, erre ígéretet tett Peter Pellegrini kormányfő is. Elismerte, hogy jelenleg nincs jelöltje, mert ismeretlen számára a belügy. Wienk szerint szakmai bizottság által felállított kritériumok alapján lehetne kiválasztani a főrendőrt, úgy, hogy a verseny átlátható legyen, és a legjobb jelölt nyerjen.
Drucker nem adott egyenes választ arra, hogy kész lenne-e egy ilyen választásra. Azt állította, egyeztetnie kell a koalíciós pártokkal a kérdésről. Egyelőre a rendőrfőnök megválasztásának már elkészült tervezetével akar foglalkozni. Wienk azonban arra is emlékeztetett, hogy pusztán a csere nem lesz elegendő. „Ahogyan a speciális ügyészség politikamentessé tétele sem hozta meg a várt eredményt. Sokkal mélyebb, és valódi reformokra van szükség a rendőrségen belül” – zárta Wienk.
Az új belügyminiszter és Zuzana Wienk civil aktivista vitája a Denník N szervezésében jött létre. (ie)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.