A vírus után már a robotok is támadnak

jaguar
Pozsony |

A koronavírus-járvány utáni gazdasági mélyrepülés időszakában a robotok tömegesen szoríthatják ki az alkalmazottakat a cégekből. Az elemzők szerint a szlovákiai dolgozók harmadának veszélyezteti az állását a várhatóan minden eddiginél magasabb sebességbe kapcsoló robotizálás.

A pénzügyminisztérium már a hét elején figyelmeztetett arra, hogy a cégek koronavírus-járvány miatti nehézségei idén akár több mint a tizedével is visszavethetik a szlovák gazdaságot. Eduard Heger pénzügyminiszter elismerte: a válság miatt csak idén minimum 76 ezer ember veszítheti el a munkáját. Az elemzők szerint azonban ennél is rosszabb lehet a helyzet, a szaktárca előrejelzése ugyanis csak a válság közvetlen hatásaival foglalkozik.

„Az elmúlt 30 év recessziói azt bizonyítják, hogy a cégek többsége a válságból történő kilábalás során jóval nagyobb hangsúlyt fektet a költségek csökkentésére, és az ezt elősegítő automatizálásra, robotokra cserélve az alkalmazottait. A Cambridge-i Egyetem kutatói szerint a koronavírus-járvány által kiváltott mostani gazdasági visszaesést követően sem lesz ez másképp”

– nyilatkozta lapunknak Lenka Buchláková, a Szlovák Takarékpénztár elemzője.

A robotok a globális átlagnál már most is nagyobb számban vannak jelen a szlovákiai üzemekben. A legutóbbi felmérések szerint globális átlagban minden 10 ezer ipari alkalmazottra 85 robot jut, míg Szlovákiában már 151. Ez még az európai átlagnál (106 robot/10 ezer fő) is jóval nagyobb. A világjárvány okozta recesszió miatt a cégek nagy része az elkövetkező időszakban ráadásul még több figyelmet szentel majd a költségek lefaragására, aminek az egyik módja az emberek robotokra cserélése lesz. A Nemzetközi Robotikai Szövetség (IFR) előrejelzése szerint az elkövetkező időszakban évente 14 százalékkal nőhet a robotok száma, ami világszerte 600 ezer új robotot jelent évente.

„A robotok Szlovákiában hosszabb távon a munkahelyek 34 százalékát veszélyeztetik, vagyis az alkalmazottak akár harmadának is elvehetik a munkáját. Elsősorban az alacsonyabb végzettségű ipari munkások vannak veszélyben, nem számíthatnak biztos állásra azonban a telefonos ügyfélközpontokban dolgozók és a pénztárosok sem”

– mondta Buchláková.

Szlovákia számára különösen aggasztó, hogy a robotok bevezetése az ország legfontosabb húzóágazatában, az autóiparban a leggyorsabb, globális szinten a tavaly gyártott robotok harmada ugyanis az autóiparban talált gazdára.

„Az elkövetkező időszakban az autógyártásban azokon a pozíciókon is megjelenthetnek a robotok, amelyeket jelenleg még emberek töltenek be. A gyártási folyamatok az újabbnál újabb technológiának köszönhetően egyre bonyolultabbak, ami elengedhetetlenné teszi az automatizálást” – tette hozzá Buchláková.

Szlovákia ugyanakkor extrém módon függ az autóipartól: a legutóbbi – még a válság kirobbanása előtti – adatok szerint ez az ágazat adja az ipari termelés felét, az ország kivitelének pedig csaknem a 47 százalékát. Az autógyártók közvetlenül 177 ezer, közvetve pedig 275 ezer embernek adnak munkát. Ha ebben az ágazatban tömeges elbocsátásokra kerülne sor, azt az egész ország megérezné.

Buchláková szerint a robotizálással kapcsolatos elbocsátási hullám hosszabb távon növelheti a szociális elégedetlenséget, előbb vagy utóbb így a politikusok is kénytelenek lesznek foglalkozni a robotizálás negatív hatásaival.

„Tisztában vagyunk vele, hogy a gazdasági és a demográfiai válság mellett Szlovákia kénytelen lesz felkészülni a robotizálással kapcsolatos kihívásokra is, miközben a felmérések szerint e tekintetben Szlovákia az egyik leginkább sújtott országok közé tartozik majd, ami miatt rengeteg ember veszítheti el a munkáját”

– ismerte el Igor Matovič kormányfő is. Szerinte olyan intézkedések meghozatalát tervezik, amelyek segíthetnek átvészelni ezt a kritikus időszakot, igénybe véve a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos uniós újjáépítési programból származó forrásokat is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?