A világjárvány okozta válság kivéreztette az exportőreinket
2020. június 10. 07:30

Szlovákia kivitele idén áprilisban 43, a behozatala pedig nagyjából 37 százalékkal esett vissza az egy évvel korábbihoz képest – derül ki a Statisztikai Hivatal kedden közzétett felméréséből.
„A koronavírus-járvány márciusi megjelenését követően áprilisban csaknem teljesen lefagyott a szlovák gazdaság, a nagy autógyártók is hetekre leálltak, így várható volt, hogy a Statisztikai Hivatal ijesztő számokkal rukkol majd elő”
– nyilatkozta lapunknak Eva Sadovská, a Wood & Company befektetési és tanácsadó társaság elemzője.
Mindezt figyelembe véve az sem meglepő, hogy a legnagyobb zuhanást az autó- és gépgyártásban regisztrálták, ebben az ágazatban a behozatal 49, a kivitel 52 százalékkal esett vissza. A sokat kritizált mértéktelen élelmiszer-behozatalt azonban a járvány sem akasztotta meg látványosabb mértékben, ebben a szegmensben a behozatal csupán 6 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. „A járvány miatt ugyanakkor megugrott a kereslet a tisztítószerek és egyéb vegyipari termékek iránt, így az sem csoda, hogy áprilisban ezekből csaknem a tizedével többet hoztunk be, mint egy évvel korábban” – tette hozzá Sadovská.
„Hogy mire számíthatunk az elkövetkező időszakban, azt egyelőre nehéz felmérni, sok függ ugyanis attól, milyen gyorsan lesznek képesek elstartolni gazdaságaikat a legfontosabb kereskedelmi partnereink”
– állítja Ľubomír Koršňák, az UniCredit Bank elemzője, aki szerint az elkövetkező hónapokban e tekintetben semmi jóra nem számíthatunk. Koršňák szavait a Világbank legfrissebb előrejelzése is alátámasztja. A washingtoni székhelyű szervezet a Globális gazdasági kilátások címmel megjelentetett előrejelzésében elismeri, hogy a koronavírus súlyos recesszióba taszította a globális gazdaságot, és a legnagyobb zuhanást épp Szlovákia legfontosabb kereskedelmi partnerei könyvelhetik el. A Világbank azzal számol, hogy a globális gazdaság idén 5,2 százalékkal, a második világháború óta a legnagyobb mértékben csökken, miközben januárban még 2,5 százalékos növekedést jósolt az idei évre. Míg azonban Kína gazdasága idén 1 százalékkal még nőhet is, az Egyesült Államoké és Japáné pedig 6 százalékkal esik vissza, az eurózóna országai több mint 9 százalékos zuhanásra számíthatnak.
A gazdaság durva visszaesését a világ csaknem összes országában a lakosság is megérzi majd, és a Világbank azt sem titkolja, hogy a mostani válság még nagyobb érvágást jelent majd a lakosságnak, mint a legutóbbi, 2008–2009-es recesszió. Míg akkor átlagosan 2,9 százalékkal csökkentek a lakosság bevételei, most ezek 6,2 százalékos zsugorodására kell felkészülnünk.
A Világbank elemzői szerint emiatt világszerte 70–100 millió fővel nőhet az extrém szegénységben élők száma. Némi reménységre adhat okot, hogy a Világbank szerint jövőre már az amerikai gazdaság 4, az euróövezeté 4,5, Japáné pedig 2,5 százalékkal nőhet.
Rengeteg hírrel bombáznak minket különböző portálok, s nem könnyű felismerni a valódi- és álhíreket. Ezért is fontos, hogy olyan weboldalakról tájékozódjunk, amelyek megbízható, korrekt információkat nyújtanak.
Az ujszo.com szerkesztőségében minden nap azért dolgozunk, hogy Önök kizárólag ellenőrzött, valós híreket kapjanak weboldalunkon. Ennek biztosítása meglehetősen költséges. Mi viszont szeretnénk, hogy minden kedves olvasónk hozzájuthasson az ellenőrzött információkhoz, ez azonban az Önök anyagi segítsége nélkül hosszú távon nem lehetséges.
Ezért kérjük olvasóinkat, hogy járuljanak hozzá az ujszo.com működéséhez. Számítunk Önökre. Önök is számíthatnak ránk.
Ha támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.