„A védelmi tárca a Szlovák Köztársaság szuverenitása veszélyeztetésének, illetve korlátozásának tekinti olyan jogi feltételek teremtését, amely lehetővé tenné idegen fegyveres erők határozatlan idejű jelenlétét Szlovákia területén úgy, hogy a szerződést az érvénybe lépésétől számítva leghamarabb 10 év után, 12 hónapos felmondási idővel lehetne csak felbontani” – fejtette ki Capáková.
A tárca továbbá azt állítja, hogy az idegen hadsereg efféle jelenléte a NATO terminológiája alapján idegen katonai bázis létesítésének tekinthető Szlovákia területén, amit a védelmi minisztérium vezetése határozottan elutasít.
A védelmi együttműködésről szóló megállapodás aláírása a tárca szerint olyan precedenst teremtene, amely lehetővé tenné idegen hadseregek elhelyezését a Szlovák Köztársaság területén. „Ráadásul anélkül, hogy meghatároznák az amerikai katonák számát, vagy a haditechnika és a hadianyag mennyiségét, melynek fajtájáról és konkrét céljáról sem tájékoztatnának” – magyarázta a szóvivő.
A minisztérium nem ért egyet azzal sem, hogy az egyéb NATO-tagállamok katonáival szemben jogosulatlanul előnyben részesüljenek az amerikai hadsereg tagjai, a civil egységek tagjai, vagy a hozzátartozóik.
Capáková elmondása szerint az amerikai ajánlat olyan berendezések és objektumok építésére vonatkozott, melyek elsősorban az amerikai hadsereg tagjai, illetve haditechnika és hadianyagok elhelyezésére szolgálnának, bármilyen célból. A tárca szerint ez az ajánlat nem felelt meg a szlovák Fegyveres Erők és a NATO műveleti igényeinek.
Minderről a szóvivő tájékoztatása szerint levélben értesítették a külügyminisztert. Hozzátette: a tárca továbbra is teljesíti a NATO keretében vállalt kötelezettségeket.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.