A felvétel illusztráció
A vagyonbevallások szigorításáról tárgyalnak
A kormány megtiltaná a közalkalmazottaknak, hogy sajtócég vagy PR-ügynökség legyen a tulajdonukban. A parlament összeférhetetlenségi bizottsága által létrehozott munkacsoport tagjai szerdán arról tárgyaltak, hogyan lehetne szigorítani a köztisztviselők vagyonbevallását szabályozó feltételeket, egyebek mellett az is szóba került, hogy ez a kötelesség a polgármestereket is terhelni fogja.
A törvénymódosítás célja nemcsak a vagyonbevallás szigorítása és pontosítása, hanem annak kiszélesítése is más személyekre, például olyan cégek vezetőire, melyeknek többségi tulajdona állami kézben van. A törvény szerint a parlament ellenőrizné a polgármesterek vagyonbevallását is, ez azonban Vladimír Sloboda (SaS), az összeférhetetlenségi bizottság elnöke szerint teljesen felesleges. Úgy véli, az a lényeg, hogy egy nyilvános és transzparens módszert hozzanak létre. Az ellenzéki politikus nem ért egyet a sajtócégek birtoklásának korlátozásával, szerinte ez a módszer nem célravezető. Bírálta Martin Glváčot (Smer), a törvénytervezet kidolgozásával megbízott munkacsoport vezetőjét, amiért nem foglalkoztak a köztisztviselők vagyonbevallásához használt nyomtatvány megváltoztatásával.
A nyomtatványt a múltban számos kritika érte, mivel egyes képviselők szerint nem teszi lehetővé a hatékony ellenőrzést, ami konfliktusokhoz vezet. Sloboda egy korábbi hozzászólásban több botrányra mutatott rá, például Peter Pellegrini (Smer) lakásvásárlásának ügyére, melyben kételyek merültek fel, hogy a kormányfő valóban maga fizette-e ki a lakás árát. Hangsúlyozta, hogy Tomáš Drucker volt egészségügyi majd belügyminiszter és Juraj Blanár (Smer) volt megyeelnök vagyonbevallásai sem voltak teljesen egyértelműek, ezért fontos, hogy az új rendszer pontos adatokat, bevételeket és kiadásokat konkrét számokban tartalmazzon.
Glváč a tárgyalásokat konstruktívnak nevezte, míg Sloboda szerint elsősorban technikai kérdésekben egyeztek meg, lényeges változások egyelőre nem kerültek a törvénymódosítási javaslatba. „A lényeges változások náluk még véletlenül sem fenyegetnek, épp ellenkezőleg, enyhítenék a büntetéseket, arról kezdtek tárgyalni, hogy hogyan ne veszítsék el a képviselői széküket” – írta a képviselő Facebook-bejegyzésében.
Martin Glváč bírálta Veronika Remišová (OĽaNO) és Miroslav Beblavý (független) képviselőt, amiért nem vettek részt az üléseken és a médiában akarnak politikai feszültséget kelteni, ahelyett, hogy hatékony megoldáson dolgoztak volna. Remišová cáfolta ezeket a vádakat. „Részletesen kidolgozott, átfogó javaslatot küldtünk a vagyonbevalláshoz szükséges nyomtatvány szigorítására. Jelenleg azt elemezzük, bekerültek-e a módosító javaslatba” – mondta a képviselőnő. A köztisztviselői vagyonbevallás szigorítása nem mai probléma, már évek óta zajlanak a viták a szükséges reformokról, azonban számos próbálkozás ellenére sem sikerült olyan javaslatot kidolgozni, amely konszenzushoz vezetett volna. (ba, TASR, hn)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.