Az ellenzéki pártok az eredménytelenül zárult konszolidációs kerekasztal után sem adják fel, hogy beleszólásuk legyen a kormány spórolási csomagjának végleges összetételébe. A Progresszív Szlovákia „Fico drágaságának” árnyoldalaira igyekszik rámutatni, az SaS pedig saját listát állít össze az általuk leghatékonyabbnak vélt megszorító intézkedésekből.
A tranzakciós adó bevezetése megfojtaná a gazdaságot
A miniszterelnök, Robert Fico (Smer) kedden tárgyalóasztalhoz hívta az ellenzéki pártok vezetőit, hogy megvitassák a kormány által múlt héten jóváhagyott konszolidációs csomag tartalmát. A találkozón végül csak a Progresszív Szlovákia és a KDH vett részt. Az SaS képviselői azzal indokolták távolmaradásukat, hogy Fico gesztusa hamis és képmutató, a tervezett megszorításokkal kapcsolatos kifogásaikat pedig nem zárt ajtók mögött szeretnék kommunikálni. Branislav Gröhling, az SaS elnöke azt ígérte, javaslataikat majd a konszolidációs csomagról szóló parlamenti vita keretében mutatják be. Szerdán azonban úgy tűnt, az általuk preferált spórolási tervet a vártnál korábban hozzák nyilvánosságra. A párt szóvivője, Ondrej Šprlák „Az SaS konszolidációs javaslata, amit mindenkinek támogatnia kell” címmel sajtótájékoztatót hirdetett, amely végül elmaradt.
A legkártékonyabb intézkedés
Bár az SaS képviselői úgy döntöttek, egyelőre nem osztják meg a polgárokkal a terveiket, az ellenzék továbbra sem adta fel, hogy a lehetőségeikhez mérten nyomást gyakoroljanak a kormányra. Céljuk, hogy a kabinet átértékelje az egyes intézkedések bevezetését. A Progresszív Szlovákia (PS) elsősorban arra figyelmeztet, hogy a tranzakciós adó egy kifejezetten rossz és kártékony ötlet. A párt képviselői egyúttal előre jelezték, abban az esetben, ha a PS hatalomra kerül, azonnal eltörlik.
„Ez egyáltalán nem a pénzügyi tranzakciókból fizetett adó. Sokkal inkább átutalási adó, esetleg forgalmi adó, ahogy Tomáš Drucker (Hlas-jelölt oktatási miniszter – a szerk. megj.) nevezte valahol. Talán emlékeznek még, hogy a 90-es évek elején, amikor a demokráciánk és a gazdasági rendszerünk még kiépülőben volt, létezett egy hasonló adónem. Ezt azonban később módosítani kellett, mert teljesen értelmetlen volt” – magyarázta Michal Truban, a Progresszív Szlovákia alelnöke. Truban egyúttal arra is rámutatott, hogy egy ilyen jellegű tranzakciós adó csak Magyarországon és Venezuelában van érvényben. Az euróövezetben és a nyugati országokban a részvényekkel, valamint a kötvényekkel való kereskedést sújtják tranzakciós adóval.
Ez az adó megfojtaná a gazdaságot. Nem csak a saját vállalkozóinkat üldözné el, de a külföldi befektetőket is elriaszthatja
– jelentette ki Truban.
A vállalkozók is riadót fújtak
A Szlovákiában működő külföldi kereskedelmi kamarákat tömörítő szervezet ugyancsak élesen bírálta a kormány egyes konszolidációs intézkedéseit, köztük a tranzakciós adó tervezett bevetését. Nyilatkozatukban elismerik, hogy csökkenteni kell az államháztartási hiányt, de kifogásolják, hogy a kabinet hatástanulmányok és érdemi szakmai vita nélkül döntött az új adó bevezetéséről.
„Bár a jelenlegi kormány képviselői a választások előtt ígéretet tettek a vállalkozói szektornak, hogy a jogalkotási folyamat az eddiginél kiszámíthatóbb és átláthatóbb lesz, kénytelenek vagyunk rámutatni, hogy ez üres fogadkozás volt. A kabinet megközelítése bizonytalanságot és bizalmatlanságot eredményez, ami negatív hatást gyakorol a szlovákiai befektetési környezetre is” – mutattak rá a vállalkozók képviselői, akik arra is felhívták Robert Fico és miniszterei figyelmét, ha nem változtatnak a jelenlegi megközelítésükön, nem csak a gazdaság mutatói gyengülnek majd, Szlovákia képtelen lesz felvenni a verseny az Európai Unió tagállamaival.
A kormány képviselői egyelőre nem reagáltak az érdekvédelmi szervezet aggályaira.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.