<p>Soha nem látott mennyiségű tévévita várja a nézőket a választások előtti hetekben. A vitaműsorok a politikusok számára kötelező köröknek számítanak, elemzők szerint a pártok sokat nem nyerhetnek általuk, annál többet bukhatnak, ha nem vesznek részt, vagy leégeti magát valamelyik politikus. A dömping már a napokban megkezdődött.</p>
A tévéképernyőt is ellepi a politika, csak legyen aki nézi
5 perc múlva 12 és Testre szabva. Hosszú évek óta ez a két vasárnapi műsor a politikai vitákra kiéhezett tévénéző „betevő falatja”. A választások előtt gyökeresen megváltozott a helyzet, a politikusok már hétköznap is beköltöznek a stúdiókba.
Az STV és a TA3 új vitaműsorokat indított, ám szakértők szerint több mint kérdéses, a mennyiség nem megy-e minőség kárára. A legtöbb kritikát pont a két új műsor, a köztévé kedd esténként jelentkező Szemtől szemben, valamint a TA3 Klub 3 című műsora kapta. Ez utóbbinál tegnap megtörténtek az első változtatások (lásd külön cikkünket).
Kötelező körök
Elemzők szerint a politikai vitaműsorok a választások előtti kötelező körök közé tartoznak, amelyeket le kell futni, még ha sok voksot nem is hoznak. A távolmaradás viszont komoly hátrányt jelenthet. Jó példa erre Csáky Pál esete, aki 2010-ben MKP-elnökként csak a magyarországi tévés szereplésekre koncentrált, s nem vett részt a hazai politikai vitaműsorokban.
„A vitaműsorokkal nem lehet választásokat nyerni, de a pártoknak szüksége van rá, hogy az emberek tudomást szerezzenek róluk, megkapják az alapinformációkat” – mondta lapunknak Martin Slosiarik szociológus, a Focus közvélemény-kutató ügynökség vezetője.
Az óriásplakátokra csak a jelszavak férnek fel, a tévévitákban részletesebben kifejthetik elképzeléseiket. „Tudjuk, hogy az emberek nagy része nem olvas pártprogramokat. A tévévitákban van esély bemutatni a programot, rámutatni a legfontosabb alaptézisekre” – véli az elemző.
Aki leég, voksokat veszt
Pavel Haulík, az MVK ügynökség vezetője szerint a vitaműsoroknak a kampány jelenlegi fázisában még nincs komoly hatásuk, mivel túl sok a párt és a tévéműsor. „Fokozatosan megváltozik a helyzet. A választások előtti egy-két hétben már érezhető hatása lehet a műsoroknak” – véli a szociológus. Elsősorban a bizonytalan választókat lehet így megszólítani, és most több az ilyen szavazó, mint korábban” – mondta lapunknak Haulík.
Szerinte a választások előtti egy-két hétben sugárzott, a releváns politikai erők vezetőit felvonultató vitáknak lesz igazi súlyuk. Aki esetleg ott nagyon rosszul szerepel, akár százalékokban is mérhető veszteséget szenvedhet el. „A bizonytalan választók jelentős része az utolsó pillanatban dönt. Az a párt, amely rosszul szerepel a vitaműsorokban, nem veszti el saját szimpatizánsait, de nem szerez új támogatókat” – véli Haulík.
Elfáradhat a néző
Haulík szerint a nézők belefáradhatnak a politikai vitákba. „Általában ugyanazok az arcok, ugyanazok a témák jelennek meg, ugyanazok az érvek hangzanak el. Kíváncsi leszek, hogyan fognak reagálni a tévétársaságok erre” – mondta az MVK vezetője.
Slosiarik szerint ugyanakkor nem fenyeget, hogy a választók megunnák a dömpinget. „A nézők számára attraktívabb egy vitaműsor, mint egy kampányrendezvény, ahol nincs vita, nézetütköztetés” – állítja a Focus ügynökség vezetője. Tény, hogy ennyi politikai vitaműsor sem a 2006-os, sem a 2010-es parlamenti választások előtt nem volt.
Máshol a tévévita döntő lehet
A politikai vitaműsorok más országokban a választások eredményét is eldönthetik, a mérleg nyelvét átbillentik a jobban szereplő fél oldalára. Ez főként ott jellemző, ahol két személy csap össze a legfőbb politikai vezető szerepéért.
Ennek klasszikus példája az amerikai elnökválasztás. Az első politikai vitaműsor, mely vokscsatát döntött el, az amerikai elnökválasztáshoz köthető. 1960-ban a jobb tévés szereplésnek köszönhetően győzte le a később meggyilkolt John F. Kennedy republikánus ellenfelét, a később szintén elnökké választott Richard Nixont.
Szakértők szerint hasonlóan fontos volt az 1998-as, illetve 2002-es magyarországi miniszterelnök-jelölti vita is. Előbbit Orbán Viktor nyerte meg, utóbbiban általános meglepetésre nem tudta legyőzni a nála sokkal gyengébb kommunikátornak tartott Medgyessy Pétert.
Szlovákiában az 1999-es közvetlen elnökválasztáson volt döntő hatása a tévés szereplésnek. Magda Vášáryová esélyeit nagyrészt katasztrofális szereplése kaszálta el – végül nem jutott be a választás 2. fordulójába.
Internetes műsorok
A tévéműsorok mellett a lapok internetes kiadásai is egyre gyakrabban jelentkeznek saját politikai vitaműsorokkal – ez nem csak szlovákiai jelenség. A sme.sk már harmadik éve készít ilyen adásokat, lapunk on-line kiadása, az ujszo.com tavaly novemberben indította Új Szó Stúdió című politikai vitaműsorát. Ez utóbbi azért egyedi, mert eddig tévéadásban (még ha ez esetben internetes videoadásról van is szó) nem ütköztették nézeteiket hazai magyar politikusok, magyar nyelven.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.