A természetben hagyott szemét többsége műanyag, pléhdoboz és cigarettacsikk

szemét
Pozsony |

Leggyakrabban a műanyagból készült hulladékot hagyjuk hátra a természetben – derült ki az ENVI-PAK nonprofit szervezet legújabb elemzéséből. A szétdobált szemétben magas arányban fordulnak elő a PET-palackok és a cigarettás dobozok is.

Az ENVI-PAK az ország 13 különböző pontján végzett hulladékgyűjtést, főleg a természetben, a turisztikai célpontoknál és a köztereken. Az összegyűjtött szemetet osztályozták, hogy megállapíthassák, milyen típusú hulladékot hagynak hátra maguk után az emberek. 

Az elemzés szerint a szemetet legnagyobb arányban a műanyagból készült termékek teszik ki: az összegyűjtött hulladék 21,87 százalékát képezik az édességek csomagolásai, a különféle fóliák, kisebb-nagyobb vödrök, és ehhez hasonló, műanyagból készült termékek. Szintén magas arányban találtak pléhdobozos üdítőket (20,47 százalék) és cigarettához köthető hulladékot, vagyis dobozokat és csikkeket (15,13 százalék). Negyedik helyen a PET-palackok állnak. 

Lusták vagyunk kidobni

Katarína Kretter, a szervezet marketingért és kommunikációért felelős igazgatója szerint sokan még mindig nem szoktak hozzá, hogy amit magukkal cipeltek a természetbe, azt el is kellene vinniük.

„Az édességek csomagolása, a pléhdobozok és a cigaretta mind annak az eredménye, hogy az emberek leülnek a természetben, de már lusták kidobni a szemetüket oda, ahová való”

– jelentette ki Kretter.

Hozzátette: a cigarettacsikkekről például sokan azt hiszik, hogy apróságokról van szó, amelyek amúgy is gyorsan lebomlanak, holott éppen az ellenkezője igaz: a csikkek több mint két évig is elállnak a természetben.

Legalább kevés az üveg

A szervezet ugyan kisebb arányban, de talált gumiabroncsokat, különféle textiltermékeket, izzókat, játékokat, porcelánt, cipőket, sőt, még elektrotechnikai hulladékot is. Kretter szerint éppen ezek árulkodnak leginkább az emberek lustaságáról és kényelméről, hiszen az ilyen típusú hulladékokat a gyűjtőudvarokba és a textilgyűjtőkbe kellene elszállítani. 

A szervezet végül pozitívumként emelte ki, hogy az összegyűjtött szemétben az üveghulladék aránya volt a legalacsonyabb, hiszen elmondásuk szerint a természetben ez akár több ezer évig is fennmarad.

Tekintettel másokra

Kretter azonban sajnálattal tette hozzá, hogy az emberek a turisztikai célpontokat sem kímélik, hiszen éppen ezeken a helyeken találták a legtöbb gumiabroncs-maradványt, de előfordult a porcelán és az elektromos szemét is.

Akik ezeken a helyeken szemetelnek, nemcsak a természetnek okoznak kárt, hanem kiszúrnak azokkal is, akik szeretnék kiélvezni az egyes kirándulóhelyek nyugalmát. Az ENVI-PAK éppen ezért országos kampányt indított, melynek keretein belül szemétszedő és oktató eseményeket szerveznek.

„Bízunk benne, hogy ez az elemzés is felkelti a közvélemény figyelmét, és ráébreszti az embereket arra, hogy a tiszta és szép természet mindannyiunk felelőssége”

– zárta Kretter.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?