A szlovák idegen nyelvként – sok a bürokratikus akadály

Pozsony |

<p>Bürokratikus szabályok akadályozzák annak a projektnek a megvalósítását, amely a szlovák idegen nyelvi módszerekkel történő oktatását hivatott biztosítani a kisebbségi (elsősorban magyar) iskolákban.&nbsp;</p>

Lapunk kérdésére a projektben részt vevő egyetemi tanárokon kívül ezt közvetve az oktatási minisztérium is elismerte. Pontosabban a minisztérium mellett működő, uniós alapokért felelős ügynökség (ASFEU). Azt próbáltuk ugyanis megtudni, hogy a 2012 őszén kiírt nagy uniós projekt, amely az új módszertan és az ahhoz szükséges további feltételek megteremtését célozza, miért csak a szlovák szakos egyetemi hallgatókra fókuszál. A projekt pontos neve: A kisebbségi tannyelvű iskolák szlováknyelv- és irodalom-oktatása színvonalának javítása idegennyelv-oktatási módszerekkel, a főiskolai tantárgyak oktatási színvonalának javításán keresztül. Vagyis a projekt logikája, hogy az iskolákban a szlovákoktatást azokkal a leendő szlovák szakos tanárokkal reformálja meg, akik jelenleg még csak hallgatók. Így viszont a már gyakorló tanárok kimaradnak, s jóval több időbe telhet, míg az új típusú szlovákoktatás bevett gyakorlattá válik. Az ASFEU szerette volna a hallgatók mellett a tanárokat is bevenni a célcsoportba, továbbképzéseken ismerkedhettek volna az új módszerekkel, a szabályok viszont kötötték őket a célcsoportok meghatározásánál – áll a válaszban. „Elutasították arra hivatkozva, hogy nincs összhangban az operációs program irányító dokumentumaival” – jegyzik meg. Mindennek ellenére remélik, hogy belátható időn belül a gyakorló tanároknak lesz lehetőségük ilyen továbbképzésekre járni, ez viszont már nem az uniós alapokkal kapcsolatos projektek hatásköre. Egy másik furcsa megkötés, hogy a projekt résztvevői az anyagok kidolgozásánál nem mehetnek szolgálati útra saját autóval, csak szolgálatival, illetve tömegközlekedési eszközökkel. A nyitrai Konstantin Egyetem oktatói, akik részt vesznek az új módszertan egyik változatának, az úgynevezett Nyitrai modell kidolgozásában, a fenti szabály miatt nem mentek külföldi tanulmányútra, tudtuk meg Vančo Ildikótól, aki a projekt egyetemi hallgatókat célzó részének kidolgozását vezeti. „Beterveztünk néhány szolgálati utat például Békéscsabára, Sepsiszentgyörgyre, hogy megnézzük, ők hogyan közelítenek az államnyelv oktatásához a kisebbségi iskolákban. De mivel szolgálati autó nincs, és nem akarunk 18 órát vonatozni, erről le kell mondanunk” – jegyezte meg. A nyitrai Konstantin Egyetem mellett a nagyszombati Cirill és Metód Egyetem, valamint a kassai Šafárik Egyetem projektje is elnyerte a minisztérium tetszését, velük is kötött tavaly szerződést. Megkérdeztük a tárcától, miért, hiszen ezeken az egyetemeken nincsenek magyar nyelvészek, akik az eddigi tapasztalatok alapján kidolgoznák a terveket. A projekt nemcsak a magyar iskolák szlováknyelv-oktatását célozza, hanem általában a kisebbségi iskolákét, írta válaszában a minisztérium. A magyar iskolák száma mellett viszont a többi kisebbségi iskola száma elenyésző.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?