Május első hetében tartotta soros közgyűlését a MIDAS (Minority Dailies Association), vagyis az Európai Kisebbségi Napilapok Szövetsége; a rendezvény illusztris vendége ezúttal Habsburg Ottó, a Páneurópai Unió tiszteletbeli elnöke volt.
A Szabadság egykori főszerkesztőjének díja
Az unióban több mint 40 millióan élnek kisebbségi sorban. A MIDAS kezdetben az ő napilapjaikat (naponta vagy hetente legkevesebb háromszor megjelenő újságok, amelyeknek legalább 51%-a valamely kisebbségi vagy regionális nyelven íródik) képviselte. Később, az európai uniós beilleszkedést mintegy megelőlegezve, Kelet felé is nyitott az egyesület, s így megnyílhatott a nem EU-tag európai kisebbségi napilapok csatlakozása előtt is az út. A MIDAS 26 tagja között található több spanyolországi katalán, és egy galego napilap, továbbá dél-tiroli (olaszországi) német és ladin, németországi dán és szorb, dániai német, svédországi finn, svájci rétoromán és olaszországi szlovén újságok mellett egy horvátországi (fiumei) olasz napilap és – az alapítók közt – a pozsonyi Új Szó is. A szervezet első közgyűlését is Pozsonyban tartották, az Új Szó társzervezésében.
A MIDAS lehetőséget teremt az eszmecserére, az egymástól való tanulásra; felerősítve jeleníti meg egy több tízmilliós tömeg érdekeit a nagyvilág előtt; szükség esetén a bajba jutott segítségére kel erkölcsi, politikai vagy akár anyagi támogatással is; igyekszik szakmai programokat nyújtani a tagszerkesztőségek újságírói számára. 2003-tól minden évben kiosztja díjait, melyek közül a kétezer euró pénzjutalommal járó Habsburg Ottó-díjat olyan személy kaphatja, aki egy többségi napilap munkatársaként kisebbségi újságírói munkája által jelentős módon hozzájárul a különböző kultúrák megismeréséhez, befogadásához és megértéséhez. A másikat, az ezer euró értékű MIDAS-díjat kimagasló újságírói munkák jutalmazására alapították, s azok a kisebbségi lapoknál dolgozó újságírók kaphatják meg, akik különös odaadással dolgoznak a kisebbségvédelem és a kulturális különbözőség terén.
A Habsburg Ottó-díjat az idén az osztrák Kurier napilap munkatársa, Margaretha Kopeinig vehette át, a MIDAS-díjat Hatto Schmidt kapta, a dél-tiroli Dolomiten napilap munkatársa. Ugyanakkor ez a május 4-i esemény abban is különbözött a korábbi közgyűlésektől, hogy még egy MIDAS-díjat is kiosztottak. Ezt a díjat a MIDAS igazgatótanácsa tagjának, Slezákné Kovács Editnek a javaslatára posztumusz Balló Áron, a kolozsvári Szabadság napilap tavaly elhunyt fiatal főszerkesztője kapta, akinek egyik utolsó álma valósult meg azzal, hogy a mostani konferenciára Kolozsváron került sor. (cs)
MEGKÉRDEZTÜK
Slezákné Kovács Edit, az Új Szó lapigazgatója:
Mit kell tudnunk e rendhagyó díjazásról és Balló Áronról?
„A díjazottakra a MIDAS igazgatótanácsának tagjai tesznek ajánlást. Balló Áront in memoriam azért terjesztettem fel, mert rövid, de annál gyümölcsözőbb munkássága alatt rendkívül sokat tett a romániai magyar sajtóért. A jelölést elfogadták, így idén valóban rendhagyóan két Midas-díjat osztottak ki. Megjegyzem, Balló munkássága több szempontból is példamutató számunkra: egyrészt a mieinknél meglehetősen nehezebb körülmények között sikerült stabil lappá fejlesztenie a Szabadságot, másrészt pedig rengeteget tett a lap külföldi hírnevéért s egyúttal azért, hogy külföldön is tudomást szerezzenek a romániai magyarság problémáiról. Igyekezett összefogni a romániai magyar lapokat, és nagyon fontosnak tartotta, hogy ezek a lapok belépjenek a MIDAS-ba. (cz)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.