A rendszerellenes jelöltek együtt jól szerepeltek

h
Pozsony |

Az idei elnökválasztás egyik újdonsága az volt, hogy az elnökjelöltek egy csoportja nyíltan hirdette rendszerellenességét.

A 2019-es elnökválasztás harmadik és negyedik helyezettje két rendszerellenes, szélsőséges jelölt. A harmadik helyen Štefan Harabin végzett 14,34%-kal, 307 823 voksot szerzett. Őt követi a negyedik helyen Marian Kotleba, a Mi Szlovákiánk Néppárt (ĽSNS) vezetője, aki 222 935 szavazatot kapott, ami 10,39%-os eredmény – a második fordulóba egyikük se jutott be. 

Štefan Harabin a TA3 televízió vasárnapi vitaműsorában kijelentette, hogy egyértelműen ő a választás győztese, mivel pénz, párt- és médiatámogatás nélkül érte el azt, amit elért. Harabin szerint Kotleba szavazói segítették a második fordulóba Maroš Šefčovičot. A két továbbjutónak gratulált, de hangsúlyozta, hogy az értékeikkel nem tud azonosulni. 

A Legfelsőbb Bíróság bírója még szombat éjjel, az eredmények nyilvánosságra hozatalát követő sajtótájékoztatón úgy nyilatkozott, hogy a következő elnökválasztáson ő diadalmaskodik. 

A negyedik helyen befutó Marián Kotleba kijelentette: „Természetesen minden jelölt úgy indul a választáson, hogy nyerni akar. Ez nekünk nem sikerült, de a többi részcélt teljesítettük, a média sokéves mellőzése ellenére kiharcoltuk a negyedik helyet.” A rendszerellenes jelölt sajnálta, hogy „a szavazók nem a cselekedeteik és a tetteik, hanem az ígéreteik és a nyilatkozataik, valamint a médiában való szereplésük alapján választottak a jelöltek közül”. Kotleba megfogadta, „újult erővel” indul neki az EP-választásnak. A második fordulóba jutott jelöltek közül egyiket sem ajánlja választóinak. 

„Az olyan elnökjelöltek, mint Štefan Harabin és Marián Kotleba erős támogatottsága azt jelzi, hogy a jövőben is számolni kell azzal, hogy a társadalom egy része támogatja a rendszerellenes értékek képviselőit” – nyilatkozta Aneta Világi politológus a TASR hírügynökségnek. Ez a társadalmi csoport az EP-választásba és a parlamenti választásba is beleszólhat. Mindenképpen az volt az idei elnökválasztás egyik új eleme, hogy a jelöltek egy része nyíltan vállalta és hangoztatta rendszerellenességét – tette hozzá a politológus. 

Pavol Baboš politológus szerint Harabin azért végzett a harmadik helyen, mert hasonló szavazókért küzdött, mint Kotleba. A politológus szerint elképzelhető, hogy a második fordulóban a harmadik és a negyedik helyen végzett jelöltek szavazótáborának nagy része két hét múlva nem vesz részt a szavazáson.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?