A Pozsonyi útiterv célkitűzései

Pozsony |

<p>Miben egyeztek meg az uniós vezetők a pénteki pozsonyi EU-csúcson? A találkozó legfontosabb eredményei.</p>

Az Európai Unió előtt álló legfontosabb kihívásokat és a kezelésükre vonatkozó alapelveket rögzítették az uniós tagállamok vezetői a Pozsonyban pénteken kidolgozott útitervben, amelynek elkészítésére az Egyesült Királyság EU-ból való várható kilépése, a migránsválság és a biztonsági helyzet romlása ösztönözte őket.

A találkozó után kiadott közlemény szerint az útiterv fő céljai közé tartozik annak biztosítása, hogy a 27 bennmaradó tagország együtt sikerre vigye az uniós együttműködést, hogy – a migránsválságból és a terrorcselekményekből okulva – növeljék a külső és belső biztonságot, és csökkentsék a gazdasági és szociális bizonytalanságot. A tagországok készek arra, hogy közös megoldásokat találjanak mindezen problémákra, és meggyőződésük, hogy együttesen rendelkeznek is az ehhez szükséges eszközökkel.

A közlemény szerint a terv fő célja a menekültválság területén, hogy többé ne fordulhasson elő a tavalyi, ellenőrizetlen bevándorlási hullám, és csökkenjen a szabálytalanul az unióban tartózkodók száma. Emellett biztosítani kell a külső határok ellenőrzését, és vissza kell térni a schengeni övezet hatékony működtetéséhez. Szélesebb körű egyetértésre kell törekedni a migrációs politikában, és a szolidaritás elvét is alkalmazni kell. Kiáll az útiterv az EU–török megállapodás végrehajtása mellett, továbbá a külső határ mentén fekvő országok támogatása mellett, külön említve Bulgáriát. Tartalmazza a menetrend a menekülteket kibocsátó országokkal folytatott párbeszéd és támogatásuk szükségességét is, valamint az uniós határok és tengerpartok védelmét segítő szolgálat kiépítésének befejezését.

A belső és külső biztonsággal kapcsolatban fő cél mindent megtenni annak érdekében, hogy támogassák a tagállamokat a belső biztonság elérésében és a terrorizmus elleni küzdelemben. Ehhez erősíteni kell az együttműködést és az információcserét a biztonsági szolgálatok között, olyan intézkedéseket kell elfogadni, amelyek értelmében az EU külső határait átlépőket ellenőrzik, információs adatbázist kell létrehozni az előzetes ellenőrzésekhez, valamint erőfeszítéseket kell tenni a radikalizáció ellen.

Emellett ugyancsak lényeges a változó geopolitikai környezetben megerősíteni az uniós együttműködést a külső biztonság és a védelem tekintetében is. Ezért az uniós tagországok állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanács decemberben konkrét intézkedéseket hoz.

A gazdasági kérdéseket illetően a cél az ígéretes jövőkép kialakítása és jobb lehetőségek teremtése a fiataloknak. Fontos cél egyebek mellett a tagállamok támogatása a fiatalok munkanélküliségének visszaszorításában, és jelentősek a kifejezetten fiataloknak szóló uniós programok. Lényeges továbbá az egységes piaccal kapcsolatos stratégiák áttekintése is. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?