Rozsnyó. Választópolgáraival fogja kifizettetni az önkormányzat a ROZEKO Kft magánvállalat által üzemeltetett szeméttelep leendő felszámolásának költségeit.
A polgárokból sajtolják ki a pénzt
Rozsnyó. Választópolgáraival fogja kifizettetni az önkormányzat a ROZEKO Kft magánvállalat által üzemeltetett szeméttelep leendő felszámolásának költségeit. Az idén júliusban érvénybe lépett, hulladékgazdálkodásról szóló törvény ugyanis arra kötelezi a hulladéklerakatok üzemeltetőit, hogy hozzanak létre olyan pénzalapot, amelyből a tároló élettartamának letelte után finanszírozni fogják a „szemétdomb” felszámolását.
A rozsnyói szeméttelepet 1999 végéig a Rozsnyói Közterület-fenntartó Vállalat üzemeltette, tavaly óta pedig a város és az osztrák Brantner cég által alapított ROZEKO vállalat működteti. Az egykori városi vállalat és a jelenlegi osztrák többségi tulajdonú ROZEKO az új törvény életbe lépése előtt is köteles volt pénzt elkülöníteni a likvidálási alapba. A két cég vezetése valamint a város önkormányzata azonban eddig nem törődött ezzel a feladattal, s így egyetlen fillér sincs az alapban. A szeméttelep egy idén májusban készült felmérés szerint 2004-ben fog megtelni, s a felszámoláshoz mintegy 5,8–8,6 millió koronára lesz szükség. A városatyák a környezet védelmét szigorúbban értelmező törvény hatálya és a telep élettartamának közeli letelése miatt csütörtökön úgy döntöttek, hogy az alap feltöltése érdekében megváltoztatják a városban a hulladékszedés szabályait. Ennek értelmében jövő januártól nem a ROZEKO-nak fognak fizetni a rozsnyóiak a kidobott szemét mennyiségének és az elhordás gyakoriságának függvényében, hanem a városi hivatalnak, méghozzá éves illeték formájában. Mostanáig a jogi személyek 28,60-at, a polgárok pedig 19 koronát fizettek egy kuka kiürítéséért a ROZEKO-nak, s mindenki maga választhatta meg, hetente, kéthetente vagy még ritkábban hordják-e el tőle a hulladékot. Az új rendelet szerint a kukások minden héten az összes kukát ki fogják üríteni – függetlenül attól, hogy üres-e vagy teli van. A polgároknak pedig mindezért fejenként évi 360 korona illetéket kell kifizetniük. A vállalatokra vonatkozó díjszabást a képviselők az alkalmazottak számától tették függővé – az 1–3 személyt alkalmazó cégeknél évi 1200, 4–20 közötti létszám esetében 840, 21 és 50 közötti létszámnál 720, 51 dolgozó felett pedig 600 korona lesz az egy alkalmazott után fizetendő díj.
A rendelet elfogadását másfél órás vita előzte meg. Az egyik képviselő feltette a kérdést, mi lesz azokkal a kis jövedelmű, munkanélküli- vagy nyugdíjas polgárokkal, akiknek az eddigi rezsiköltségek megtérítése is gondot okozott. A polgármester, František Kardoš erre annyit mondott: majd kibővítik a városi hivatal kifizetetlen illetékek és büntetőkamatok behajtásával foglalkozó dolgozóinak számát. A járás községei szintén a ROZEKO szeméttelepére hordják a lakossági hulladékot, mivel a környéken ez az egyetlen olyan tároló, amely megfelel a törvényben előírt feltételeknek. Az ülésen felmerült az a kérdés is, hogy a falvak lakóira is illetéket vessen-e ki a rozsnyói önkormányzat, vagy megmaradjon a községekben a mennyiség szerinti díjszabás. Ez a kérdés egyelőre megválaszolatlan maradt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.