A polgári kezdeményezések képviselői arra szólítják fel a parlamenti képviselőket, hogy nyilvánosan válasszák ki az alkotmánybíró-jelölteket, ahogy azt a törvény is előírja. Továbbá követelik, hogy a képviselők olyan jelölteket válasszanak, amelyek a legszigorúbb etikai és szakmai feltételeket is teljesítik, és valóban védeni fogják a jogokat és a demokráciát.
A polgári kezdeményezések az alkotmánybíró-jelöltek nyilvános választását kérik
„Egy ilyen kulcsfontosságú kérdésnél a nyilvánosságnak joga van tudni, hogy ki kinek szavazott bizalmat, ahogy arra is joga van, hogy kérdéseket tegyen fel ezzel kapcsolatban. Nem akarjuk, hogy átláthatatlan politikai és személyes érdekek vegyék birtokukba az alkotmánybíróságot” – írják a kezdeményezések képviselői.
Továbbá hangsúlyozzák: az alkotmánybíróság egy olyan független intézmény, amely védi az alkotmányosságot, az alapvető emberi jogokat, és amely sokszor a demokrácia utolsó vészféke. „Nálunk ettől a bíróságtól és ennek bíróitól függ a jogállamiság jellege” – tették hozzá a polgári kezdeményezések képviselői.
A felhívás aláírói között volt a Tisztességes Szlovákiáért kezdeményezés, a Tichá voda, a Fair-play Szövetség, a Via Iuris, a Jól Kormányzott Társadalom Intézet (Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť), az Emberi Jogi Liga, a Nyílt Társadalom Alapítvány (Nadácia otvorenej spoločnosti), az Állítsuk meg a korrupciót alapítvány (Nadácia Zastavme korupciu), a Transparency International Szlovákia, a Pontis Alapítvány, a Business Leaders Forum, a Transzparens Szlovákia Alap (Fond pre transparentné Slovensko), a Szlovák Tanárok Kezdeményezése (ISU), a Tudomány élni akar kezdeményezés (Veda chce žiť!), a Nekünk Nem Mindegy (Nie je nám to jedno) diákkezdeményezés, a Szlovák Nővérek és Szülészasszisztensek Kamarája (Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek), a Pótvizsgát a kultúrában (Kultúrny reparát), a Mezőgazdászok Kezdeményezése (Iniciatíva poľnohospodárov), a Zempléni Polgári Kezdeményezés (Občianska iniciatíva Zemplína), a Cvernovka Alapítvány, a Pražská Kaviareň és a Srdcom doma.
A 18 bírójelölt kiválasztása a január 29-én kezdődő parlamenti ülésen lesz esedékes. Az alkotmánybírókat ezt követően az államfő nevezi ki a javasolt jelöltek közül. A kilenc kinevezett alkotmánybírónak az eskütétel napján kezdődik meg a 12 éves megbízatási időszaka.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.