A pedagógusok szövetsége nem határolódott el a cionista férgeket emlegető tanártól

Fehér István, a bátorkeszi Kováts József Magyar Tannyelvű Alapiskola igazgatója korábban „kötelet és golyót” emlegetve kívánta egyes személyek halálát, most a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségétől (SZMPSZ) kapott kitüntetést (Fotó: a bátorkeszi Ková
Pozsony |

A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége annak ellenére tüntette ki a bátorkeszi alapiskola igazgatóját, Fehér Istvánt, hogy az korábban antiszemita és gyűlölködő kijelentéseket tett.

Ahogy arról beszámoltunk, Fehér István, a bátorkeszi Kováts József Magyar Tannyelvű Alapiskola igazgatója a múlt szombaton életműdíjat kapott a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségétől (SZMPSZ). Mindezt annak ellenére, hogy Fehér 2015-ben azzal került be az országos sajtóba, hogy „kötelet és golyót” emlegetve kívánta egyes személyek halálát, illetve nyíltan antiszemita kijelentéseket tett. Az izraelita közösség tagjait nyilvánosan „zsidráknak”, a menekülteket támogató személyeket „cionista férgeknek”, a holokausztot „holokamunak” nevezte. Ez utóbbi a náci népirtás tagadására utal. A Facebook-bejegyzésében „izrühelként” utalt Izraelre, a balkáni útvonalon érkező menekültekről dezinformációt terjesztett, szélsőjobboldali honlapokról osztott meg tartalmakat és a „fehér faj tisztaságának” gondolatát népszerűsítette. De szimpatizált a Betyársereg nevű szélsőséges szervezettel, amelyet a magyarországi rendőrség is biztonsági fenyegetésként tart számon. Fehér a kérdéses Facebook-bejegyzéseket a Pátria rádió műsorában is felvállalta. A műsorban megkérdezett jogászok szerint ezek a kijelentések akár súlyos bűncselekménynek minősülhetnek.

Szélsőséges tanár

Lapunk Fehér István 12 volt diákját kereste meg, akiket különböző években és különböző évfolyamokban tanított. Abban mind a 12 megkérdezett személy egyetértett, hogy ízig-vérig „nagy magyar” volt, egyesek szerint azonban ez a nemzeti tudatosság már a szélsőséges nacionalizmusba hajlott.

A megkérdezettek körében mintha egy olyan minta lenne felfedezhető, hogy az elmúlt években már nem tett annyira szélsőséges kijelentéseket, hiszen azon diákjai, akik a közelmúltban érettségiztek, nem emlékeztek konkrét esetekre.

Többen is azonban azt állították, hogy Szlovákia földrajzát nem szívesen tanította, mivel úgy vélte, egy nem valóságos terület, nem létező történelemmel. A szlovák nyelv alapos elsajátítását azonban fontosnak tartotta, hogy „vitába lehessen velük szállni”. Fehér egyik volt diákja beszámolt róla, hogy a nem „kellően magyar” vezetéknévvel rendelkező diákokkal szemben és az olyan diáklányokkal, akiknek -ovára végződött a vezetékneve, szóbeli atrocitásokat engedett meg magának. A fiatalabb megkérdezettek közül néhányan, akik 3-4 éve érettségiztek, úgy vélték, közvetlen személyiség volt, aki nyíltan beszélt a diákjaival. Ők nem emlékeztek olyan esetre, amelyben az említett tanár valamilyen népcsoportot támadott volna. Arról beszéltek, mindig felvállalta a véleményét és ez szimpátiát váltott ki a tanulókból. „Jó tanár volt” – mondta az egyik interjúalanyunk. „Mindenki mondta, hogy ő egy legenda” – tette hozzá.

Egy másik volt diákja a nemzetiség- ellenes kijelentéseivel kapcsolatban azt állította, „ha mondott is ilyesmit, elharapta a mondat végét. Olyasmi hangzott el, hogy nincs bajom a cigányokkal, csak…” Vagy éppen, „vannak zsidó barátaim, de…” Az egyik diákja szerint az a fajta tanár volt, aki nem próbálta meggyőzni a tanulókat, cserébe arra biztatta őket, hogy járjanak utána maguk az információknak és olyan forrásokat ajánlott, mint a Kurucinfo vagy Bayer Zsolt cikkei.

A magyar víz és a zsidók

„Az óra fele szólt földrajzról, a másik fele pedig ideológiai gyorstalpaló volt a világnézetéről” – állította volt diákja. A Jobbikkal szimpatizált és nemegyszer nevezte az óra keretein belül például Gyurcsány Ferenc korábbi magyar MSZP-s miniszterelnököt „Gyurcsótánynak”. Kedvelte az összeesküvés-elméleteket is, volt diákja visszaemlékezése alapján Fehér azt állította, a zsidók el akarják lopni a vizet Magyarország alól.

Az egykori tanulói arról beszéltek, hogy mindig belevitte az aktuális politikai történéseket az óráiba. Az iraki háború idején Amerikát bírálta, egyesek szerint szidta. A 2015-ös menekültválság idején a menedékkérők ellen ágált. Az elmúlt években pedig már homofób kijelentéseket is lehetett hallani tőle, és Brüsszelt támadta, állította a volt diákja. „Minden mondatának volt egy fennhangja, amiből érződött, hogy ő felsőbbrendűnek gondolja magát mindenki másnál”.

Az antiszemita megjegyzéseiről szóló információkat is alátámasztották a volt diákjai. Az egyik nyilatkozat szerint az egyik osztályában volt egy feltehetően zsidó származású tanuló. Az interjúalany állítása szerint az érintett diák előtt Fehér gyalázkodó módon beszélt a zsidó nemzetről.

A beszámolók alapján Fehér nem kerülte a személyes konfliktusokat sem. Előfordult, ha egy diákja nem értett egyet az állításaival, a tanár nyílt vitába szállt vele, emlékezett vissza az egyik megkérdezett.

Az egykori diákjai szerint az állítás, miszerint elválasztotta volna a magánéletét a tanári szerepétől, nem állja meg a helyét. Többen is alátámasztották, hogy Facebookon tartotta velük a kapcsolatot, így láthattak minden cikket és bejegyzést, amit közzétett. Az egyik diákja arról is beszámolt, miután leérettségizett, a tanár kioktató üzenetet írt neki politikai véleménynyilvánításával kapcsolatban.

Fehér István földrajz szakosként a Selye János Gimnáziumban majdnem minden osztályban megfordult, gyerekek százait tanította pályája során. Azon diákjai, akiket már több mint 5 évvel ezelőtt tanított, arról számoltak be, veszélyesnek tartják, hogy egy tanár ilyen kijelentéseket fogalmazzon meg, mivel ezzel a fiatalabb, politikailag még nem érett és nem tájékozott diákokat ideológiailag befolyásolhatta.

Nem küldték el

Andruskó Imre, a Selye János Gimnázium igazgatója, aki Fehér István munkaadója volt, lapunk megkeresésére azt nyilatkozta, voltak ideológiai nézeteltérések köztük. 2015-ben, amikor a média felkapta Fehér antiszemita Facebook-posztjait, a gimnázium tanári kara egyhangúlag kinyilvánította, nem értenek egyet a kollégájuk által képviselt ideológiákkal. Az igazgató abban az időben írásbeli figyelmeztetésben is részesítette. Lapunk kérdésére, hogy az igazgató felé érkezett-e a diákok részéről panasz Fehér ideológiai kijelentéseire, az igazgató azt válaszolta, nem emlékszik rá, hogy lett volna ilyen. Andruskó azt mondta, bár a tanár szakmailag helytállt és nem voltak vele gondok, egyetért azzal, hogy egy pedagógusnak még a magánéletében sem szabad ilyen módon megnyilvánulnia. Leszögezte, a gimnáziumból való távozását nem ő indítványozta. Fehér megpályázta a bátorkeszi iskola igazgatói posztját, amit megnyert és ezért távozott. Fehér egyik volt kollégája lapunknak megerősítette, voltak köztük ideológiai nézeteltérések és előfordult az is, hogy a diákjai előtt beszélt meggyőződéseiről. A mostani ügy nyomán olyan információ is megjelent, mi szerint Fehér nyugdíjba vonul.

Az SZMPSZ felelőssége

Az SZMPSZ elnöksége a díjat a bátorkeszi alapiskola egyik tanárának javaslatára, titkos szavazás alapján ítélte oda Fehérnek. A pedagógusszervezetnél aziránt érdeklődtünk, a fent idézett kijelentések tükrében miért ítélték oda a kitüntetést. „Kizárólag szakmai elismerésről van szó, olyan kollégák részére, akiket saját pályatársaik erre érdemesnek tartanak” – fogalmaz írásos válaszában a szervezet, és hosszasan méltatták Fehér szakmai teljesítményét. Az ügyben felvettük a kapcsolatot az SZMPSZ elnökével, Fekete Irénnel, aki azonban közvetlenül nem akart lapunknak nyilatkozni. Így nem tudtuk meg, miként lehet az, hogy az adott tanár antiszemita és gyűlölködő kijelentései ellenére elismerésben részesítették. De azt sem volt alkalmunk megkérdezni, az ügy miatt távozik-e az elnöki tisztségéből. A szervezet vezetője a Pátria rádiónak azonban nyilatkozott, ott egyebek mellett az SZMPSZ elnökségének felelősségéről beszélt. Ezért megkerestük a szervezet vezetésének egyik tagját, Morvay Katalint, a pozsonyi Magyar Tannyelvű Alapiskola és Gimnázium igazgatóját, aki azonban szintén nem kívánta kommentálni a díj odaítélését. „Minden gyűlöletkeltő megnyilvánulást ugyanakkor egyértelműen elítélek” – tette hozzá Morvay.

A rozsnyói díjátadón egyébként jelen volt Petőcz Kálmán, az oktatási minisztérium nemzetiségi főosztályának igazgatója, aki beszédet is mondott. A tárca sajtóosztályától azt kérdeztük, a történtek után is együtt kívánnak-e működni az SZMPSZ-szel. Válaszukban kiemelik, hogy egy olyan fontos intézményről van szó, amely révén a szlovákiai magyarok részt vehetnek a közügyek alakításában. Rámutatnak, az SZMPSZ ezen státuszát a szlovák–magyar vegyes bizottság jegyzőkönyvei is rögzítik. „Ezen oknál fogva az oktatási minisztérium köteles együttműködni a szervezettel” – jelentik ki. Hozzáteszik azonban, ezen tényállás fényében különös csalódás, hogy a kitüntetettek között egy olyan személy van, akinek a nevéhez gyűlöletkeltő kijelentések iskolában való terjesztése köthető. A minisztériumot előre nem tájékoztatták a díjazottak névsoráról. „A díjátadó aktusán pedig a minisztérium képviselője nem volt jelen” – állítják. A tárca elhatárolódik minden szélsőséges, antiszemita, vagy más hasonló kijelentéstől, de hozzáteszik, hogy a konkrét ügyet az SZMPSZ-nek kell kezelnie.

Budapest hárít

Az SZMPSZ a magyar kormány által nyilvántartott nemzeti jelentőségű intézmény, magyar állami finanszírozásban is részesül. Ezért megkerestük a magyar Nemzetpolitikai Államtitkárságot is, mi az álláspontjuk Fehér kitüntetésével kapcsolatban. „A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége egy civil szervezet, amely saját jogon dönt arról, kit és mivel tüntet ki. A Nemzetpolitikai Államtitkárságnak nincs, nem volt és nem is lesz köze és beleszólása abba, hogy egy külhoni magyar szervezet – legyen az nemzeti jelentőségű intézmény vagy sem – kinek ítél meg díjat vagy elismerést” – fogalmaznak az állásfoglalásukban. A szombati díjátadón jelen volt Balogh Csaba, Magyarország pozsonyi nagykövete is. A külképviseletnél is érdeklődtük, mi az ügyben az álláspontjuk. „A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége működését Magyarország Kormánya nemzeti jelentőségű intézményként anyagilag támogatja, ugyanakkor a szlovákiai magyar pedagógusokat és tanügyi dolgozókat tömörítő szakmai szervezet egyes döntéseiben nem vesz részt” – közölték. Magával Fehérrel nem tudtunk kapcsolatba lépni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?