A menekültkérdést maszatolja a kormány

Pozsony. A kormányprogram külpolitikai része egyértelmű uniópárti és euroatlanti politikát ígér.

Pozsony. A kormányprogram külpolitikai része egyértelmű uniópárti és euroatlanti politikát ígér. A közeljövő egyik legfontosabb kül-, illetve uniós politikai témája a júliusban kezdődő uniós elnökség.

Az egyik leghatározottabb irányvonalat a programban a külpolitikai rész képviseli, amely szilárdan kiáll az ország eddigi irányultsága mellett. Határozott unióbarát irányvonalat jelöl meg, a legközelebbi partnereknek emellett a NATO-tagállamokat tartja. „A kormány a kiszámítható, megbízható és átlátható külpolitikára, az uniós és a NATO-tagságra épít. Támogatja a transzatlanti kapcsolatok építését, mint az ország biztonságának és fejlődésének alappillérét” – áll a dokumentumban. Ezt hangsúlyozza a régi-új külügyminiszter, Miroslav Lajčák is. „Hangsúlyozzuk az európai és az euroatlanti irányultság folyamatosságát, és természetesen erre épülnek a külpolitikai irányvonal alapértékei is” – mondta a SITA hírügynökségnek a miniszter. A legnagyobb kihívásnak az unió határai mentén kialakult instabil régiót, az unió határai mentén zajló fegyveres konfliktusokat tartja, amelyek a tömeges migráció és a nemzetközi terrorizmus forrásai.

Uniós elnökség

A külpolitika, de egyben a teljes kormány előtt álló egyik legnagyobb kihívás a júliusban kezdődő féléves időszak, amikor Szlovákia tölti be az Európai Unió elnöki posztját. „Habár a Lisszaboni Szerződés elfogadása óta az elnöklő ország pozíciója gyengült azáltal, hogy az Európai Tanácsnak állandó elnöke van, a pozíció még mindig fontos az unió irányítása szempontjából” – mondta lapunknak Peter Javorčík, Szlovákia uniós nagykövete. Az Európai Tanács, vagyis a tagállamok államfői és kormányfői testületének az elnöke Donald Tusk, míg korábban ezt a posztot mindig az aktuális elnök ország miniszterelnöke vagy államfője látta el. Az egyes miniszteri tanácsokat azonban az elnöklő ország miniszterei vezetik.

Az elnökség előkészítése ugyan már több éve folyik, a meghatározott témákat – mint például az energiapolitika, a gazdaság fejlesztése vagy a munkanélküliség elleni küzdelem – várhatóan felülírja a tavaly óta állandósulni látszó menekültválság, illetve a nagy-britanniai népszavazás az unióból való kilépésről.

Alapvetően jó

„A program külpolitikai részét viszonylag jól megírták, elsősorban az európai és az euroatlanti irányultsággal kapcsolatos részt – mondta lapunknak Milan Nič, a Central European Policy Institute (CEPY) külpolitikai elemzője. – Látszik rajta az uniós elnökség előkészítésén dolgozó emberek keze nyoma.” A külpolitikai rész hangsúlyos helyen szerepel a programban, mindjárt ezzel kezdődik. „Fontosnak tartom, hogy az európai politika az első helyen szerepel, és viszonylag jól kezeli a témát, viszont lehetne konkrétabb” – véli az elemző. A másik kifogása a külpolitikai programmal kapcsolatban, hogy sehol sem említi az Oroszország által jelentett fenyegetést. „A szélsőségesek jelentette fenyegetés szerepel benne, de azt sehol sem említi a program, hogy az ország célzott orosz propagandának van kitéve, amely komoly beavatkozás Szlovákia – és a térség más országainak, például Magyarországnak – belpolitikájába is – magyarázta Nič. – Az orosz propaganda, az államilag támogatott orosz trollgyárak, dezinformációs központok komoly táptalajt jelentenek a konspiratív elméletek terjedésének Szlovákiában.”

Menekültek

Habár a menekültválság várhatóan még hosszú ideig központi témája lesz az uniós politikának, a kormányprogram nagyon szűkszavúan kezeli ezt a témát. A menekültkérdés megoldását gyakorlatilag egy mondatban említi: „A kormány kész támogatni a konstruktív megoldásokat a példátlan menekültválsággal kapcsolatban, az egyes tagországok specifikumainak és lehetőségeinek megőrzése mellett.” Nič ezt hibának tartja. „Azzal, hogy nem bontják ki a témát, látszik, próbálják elkerülni a konkrét válaszokat – mondta az elemző. – Lajčák szavaiból az látszik, hogy tisztában van a realitásokkal, azzal, hogy érvényes a tanács ellentmondásos, többségi szavazása a menekültek elosztásáról a kvóták alapján. Ezt ugyan Szlovákia megtámadta az Európai Bíróságon, de mint elnöklő ország bizonyára kénytelen lesz bizonyos számú menekültet befogadni.”

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?