A Matica ünnepelni akarja Trianont

<p>Pozsony. Szlovákiában is megünnepeltetné a Nemzeti összetartozás napját a Matica slovenská, persze a maga módján. Míg a déli járásokban ma a történelmi Magyarország feldarabolására emlékeznek, a Matica állami emléknapként tisztelné a trianoni évfordulót, mivel az garantálta a mai Szlovákia déli határait.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Állami emléknap lehetne Szlovákiában a mai nap, javasolja a Matica slovenská. A szervezet füleki kerekasztalának megbeszélésén született a javaslat, hogy nyilvánítsák emléknappá a trianoni békeszerződés aláírásának napját. Ez jelentette ugyanis a garanciát azokra a határokra, amelyek jelenleg Szlovákiát elválasztják Magyarországtól, szól az indoklás. „A jelenlevők emellett tiltakoznak a szlovák állami jelképek használatának korlátozása ellen a déli régiókban” – közölte Viliam Komora, a Matica elnökének tanácsadója. (Az emléknapokról egyébként csak a parlament dönthet.) Kifogásolják azt is, hogy a déli járásokban gyakran Magyarország jelképeit is használják, a Matica szerint ez törvénysértő. Idegen állami jelképnek számít például a magyar zászló, amelyet gyakran látni azokon a megemlékezéseken, amelyek ilyenkor a déli járások településein zajlanak.

Helyi jelleggel korábban is szerveztek megemlékezéseket, 2010-ben viszont a magyar Országgyűlés a Nemzeti összetartozás napjává nyilvánította június 4-ét, és a megemlékezések megszaporodtak, illetve nagyobb lendületet kaptak. Somorján ma a volt jobbikos képviselő, Gaudi Nagy Tamás mond beszédet, Komáromban Popély Gyula történész, aki a Jobbik EP-jelöltje volt. Komáromban egy másik rendezvény is lesz az évforduló kapcsán: a református kollégium kertjében a négy éve felállított kopjafánál. Királyhelmecre Kósa Lajost, Debrecen fideszes polgármesterét várják, valamint Oszvald Marika operetténekest, aki a Cintányéros cudar világ című műsorát adja elő.

A Rákóczi Szövetség az előző évekhez hasonlóan a középiskolásokat utaztatja ezen a napon: a szlovákiai magyar intézmények osztályai közül néhány magyarországi és erdélyi középiskolákat látogat meg, de Magyarországról is érkezik néhány busz itteni iskolákba.

A Magyarország feldarabolásáról rendelkező trianoni békeszerződést 94 évvel ezelőtt, ezen a napon írták alá, háttéranyagunk a 7. oldalon olvasható. (vps, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?