Kassa. Az MKP országos kuriózumként a Smer és az SDKÚ koalíciós partnereként vesz részt a Kassa megyei választásokon, a három partner közül a magyar párt indítja a legtöbb képviselőjelöltet, az 57-ből 23 főt.
Szöllös János, a párt egyik rozsnyói jelöltje bízik a magyar nemzetiségű lakosság támogatásában.
A magyar választó fegyelmezettségében bíznak
Kassa. Az MKP országos kuriózumként a Smer és az SDKÚ koalíciós partnereként vesz részt a Kassa megyei választásokon, a három partner közül a magyar párt indítja a legtöbb képviselőjelöltet, az 57-ből 23 főt.
Szöllös János, a párt egyik rozsnyói jelöltje bízik a magyar nemzetiségű lakosság támogatásában. A Rozsnyói járás 62 ezer lakosának 35 százaléka magyar nemzetiségű, a kampány során naponta két községbe látogatnak el a jelöltek, hogy tájékoztassák potenciális választóikat célkitűzéseikről. A lakossági érdeklődés nem túl nagy, sokan nem tudatosítják, milyen fontosak ezek a választások. „Főleg a fiatalok passzivitásán csodálkozom, hiszen történelmi időszak részesei, új fejezetet írhatnak a történelemkönyvbe.” Szöllös szerint a párt jelöltjeinek kétharmada kerül be a megyei parlamentbe. A járási MKP egyébként ellenezte a bizarr koalíció létrejöttét, mivel a Smer tőlük vett el egy képviselői helyet az eredetileg tervezett ötből.
A két Kassa-városi jelölt egyike, Filipko József 15 MKP-s képviselő bejutását jósolja, bár a választást nagy lutrinak tartja. A városban szerinte kevesebb, mint negyvenszázalékos lesz a részvétel. Filipko elsősorban a fiatal családok szociális biztonságát szeretné szilárdítani új lakások építésével és új munkahelyek létesítésével. „Fontos, hogy megállítsuk a tanult fiatalok külföldre és más régiókba való elvándorlását. 1989-től 1997-ig Kassa lakossága növekedett, azóta viszont folyamatosan csökken, főleg a nagy mértékű elvándorlás miatt, melyet meg kell állítani.”
A Kassa-környéki járás hat képviselőjelöltjének egyike, Iván László bízik az MKP stabil választói hátterében. „Igaz, hogy a kerület 500 ezer szavazójából csak 80 ezer magyar nemzetiségű, ám az elmúlt tíz év statisztikája azt igazolja, hogy a magyar szavazók felelősségteljesebb hozzáállást tanúsítanak, hiszen nyolcvan-kilencven százalékuk minden alkalommal az urnákhoz járul.” Ám mivel a polgárok nem igazán tudják, miről van szó, félő, hogy sokan kedvetlenségből nem mennek el szavazni.
„Kevesen tudatosítják, hogy ezúttal nem az a fontos, melyik községből kerül ki a képviselő, hanem az, hogy az illető megfelelően tudja érvényesíteni a régió érdekeit” – állítja Iván László, Szepsi alpolgármestere. Hasonlóan vélekedik Csuri Árpád, a Nagymihályi járásban fekvő Abara község első embere is. „Olyan újságolvasó ismerősöm is van, aki azzal állított meg az utcán, hogy magyarázzam már el neki, kire, hová és miért kell szavazni. Az idősebbeknek pedig fogalmuk sincs az egészről, azt kérdezgetik tőlem, mikor kell majd rám szavazniuk, hogy én maradjak a polgármester.” Csuri alacsony választási részvételt jósol, szerinte faluhelyen a jogosultak 70 százaléka, a városokban pedig csupán 30 százalékuk megy el szavazni. Minél kisebb a falu, annál többen vesznek részt a párt kampánygyűlésein, a városlakók viszont minimális érdeklődést tanúsítanak.
Zachariáš István, Szepsi polgármestere, az MKP Országos Tanácsának tagja szerint valamennyi jelöltjük szakembernek számít a régiófejlesztés terén, a határon átnyúló együttműködés szervezése terén is szereztek tapasztalatokat, és szélesebb körben is ismertek. „Jó lenne, ha elegendő jelöltünk kerülne be, és befolyásolni tudnánk a leendő megyei parlament döntéseit, mert épp a mi vidékeink azok, melyeket leginkább fejleszteni kell. Minden lakos érdeke, hogy saját, illetve régiója érdekében hozzáértő, felkészült emberekre adja le voksát.” (juk)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.