Szlovákia népességnövekedése egyre inkább a nemzetközi migrációnak köszönhető
A lakosság elöregedése egyre nagyobb gond, a népességnövekedés a nemzetközi migrációnak köszönhető
Szlovákiában tavaly is folytatódott a lakosság egyre nagyobb mértékű elöregedése, ami a Statisztikai Hivatal szerint az elkövetkező években súlyos gondot okoz majd az összes ágazatban. Hogy az ország lakossága mégis nő, az egyre inkább a nemzetközi migrációnak köszönhető.
Szlovákiának az elmúlt év végén 5 443 120 lakosa volt, 7,8 ezerrel több, mint egy évvel korábban – derül ki a Statisztikai Hivatal tegnap közzétett, legújabb demográfiai elemzéséből, amely szerint a lakosságnövekedés egyre nagyobb mértékben a migrációnak köszönhető. „Tavaly nem egész 58 ezer gyermek született Szlovákiában, miközben az elhunytak száma elérte az 54 ezret, a természetes népszaporulat így nagyjából 4 ezer fő körül mozgott, ami több mint ezerrel kevesebb az egy évvel korábbinál. A nemzetközi migrációnak köszönhetően ugyanakkor már több mint 3700-zal nőtt a lakosság száma” – nyilatkozta Zuzana Podmanická, a Statisztikai Hivatal demográfiai osztályának a vezetője.
Az egyes megyék között a népességnövekedés szempontjából is jelentős különbségek vannak. Nyitra, Besztercebánya és Trencsén megyében csökkent a lakosság száma. Alexander Ballek, a Statisztikai Hivatal elnöke szerint a legnagyobb növekedést Pozsony megye produkálta, csaknem 9 ezer új lakóval, ami azonban jelentős mértékben a migrációnak köszönhető. Tavaly 6,7 ezren költöztek ebbe a megyébe.
A migrációnak köszönhetően 1,5 ezerrel nőtt Nagyszombat megye lakossága is, míg Zsolna, Eperjes és Kassa megyében a természetes népszaporulatnak köszönhetően nőtt a lakosság száma.
Szlovákia lakossága
Szlovákiának az elmúlt év végén 5 443 120 lakosa volt, 7,8 ezerrel több, mint egy évvel korábban.
A természetes népszaporulat 4 ezer fő körül mozgott, a nemzetközi migrációnak köszönhetően több mint 3700-zal nőtt a lakosok száma.
Míg 1993-ban 100, 14 évnél fiatalabbra 45 olyan nyugdíjas jutott, aki betöltötte a 65. életévét, mára már 99.
Tavaly 31,3 ezer házasságot kötöttek, ami az elmúlt 25 év legjobb eredménye.
Később házasodunk
A gyermekvállalási kedv az elmúlt 25 évben változatos képet mutatott. Míg 1993-ban egy nőre átlagosan még csaknem 2 gyermek jutott, a 2000 és 2007 közötti időszakban ez 1,3-ra csökkent, mára azonban újra 1,9-re nőtt. A nők azonban egyre később szánják rá magukat a szülésre. Míg a rendszerváltás után átlagosan 22,5 éves korukban vállalták az első gyermeket, mára ez 28 évre tolódott ki.
Folytatódott ugyanakkor a házasodási kedv 2014 óta tartó növekedése. Az elmúlt évben 31,3 ezer házasságot kötöttek, csaknem 1,5 ezerrel többet az egy évvel korábbinál. Ballek szerint ez az elmúlt 25 év legjobb eredménye. A válások száma – 11 éves folyamatos csökkenést követően – tavaly ugyanakkor már 300-zal, 9,6 ezerre nőtt, vagyis csaknem minden harmadik házasság végződik válással. A legrövidebb házasság tavaly alig 5 hónapig tartott, olyanok is akadtak azonban, akik 56 év után döntöttek úgy, hogy elválnak. Az elmúlt években a házasságot is egyre későbbre halasztották a fiatalok, az egyes régiók között azonban látványos különbségek vannak. Míg Pozsony megyében a vőlegények átlagéletkora 36, a menyasszonyoké pedig 33 év, Eperjes megyében ugyanez 31 és 28 év. Tavaly a legidősebb menyasszony egyébként 86, a legidősebb vőlegény 91 éves volt.
Kevesebb a fiatal
„Az elkövetkező évek egyik legnagyobb kihívása Szlovákia számára a lakosság elöregedése lesz, ami az összes szférát érinti” – mondta Ballek. Míg a rendszerváltás után több mint 1,2 millió, 14 évnél fiatalabb gyermek élt az országban, ami a lakosság 23,5 százalékának felelt meg, a számuk mára 850 ezerre, alig 15 százalékra csökkent. Ezzel párhuzamosan látványosan megugrott a 65 évnél idősebbek száma, és ma már csaknem ugyanannyian vannak, mint a 14 évnél fiatalabbak. Míg 1993-ban 100, 14 évnél fiatalabbra 45 olyan nyugdíjas jutott, aki betöltötte a 65. életévét, mára már 99.
Veszélyes elöregedés
Az elmúlt 25 évben a fentiek miatt 6,5 évvel nőtt a lakosság átlagos életkora, amely mára elérte a 40,6 évet. A Statisztikai Hivatal szerint ma már minden második ember 40 évnél idősebb, a 100 évnél idősebbek száma pedig már meghaladta az ezret. „Ha ez a trend az elkövetkező időszakban is folytatódik, akkor Szlovákia hamarosan az egyik legöregebb lakossággal rendelkező ország lesz az egész Európai Unióban” – tette hozzá Podmanická, aki szerint a férfiak átlagosan 74, a nők több mint 80 évig élnek. 1993-hoz képest ez a férfiak esetében 5,4, a nőknél 3,7 éves növekedésnek számít.
A lakosság elöregedése jelentős tehertételt jelent az ország szociális ellátó rendszerére. A Szociális Biztosító adatai szerint jelenleg csaknem 1,4 millió nyugdíjas van az országban, vagyis csak az elmúlt egy évben több mint 10 ezerrel nőtt a számuk. Csak összehasonlításképpen: tíz évvel ezelőtt még csaknem 140 ezerrel kevesebb nyugdíjas volt az országban. (mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.