A szlovákiai bankok is a szakképzett munkaerő hiányára panaszkodnak.
A különadó egyre több gondot okoz a pénzintézeteknek
A Szlovák Bankszövetség szerint a szlovákiai pénzintézetektől hatalmas összeget vesz el a banki különadó, az ágazatnak így kevesebb pénze marad az új technológiák és munkamódszerek bevezetésére, amit végső soron az ügyfelek is megérezhetnek.
„A digitális átállás miatt a bankszektorban eleve égető szükség lenne a munkavállalók átképzésére, a magas banki különadó azonban negatív hatással van az ágazat humán erőforrására is” – figyelmeztet Daniela Gilányi, a Szlovák Bankszövetség (SBA) szóvivője, aki szerint a szlovákiai pénzintézetek júniusig közel 353 millió eurónyi adót fizettek be, beleértve a különadót is. Ez 131%-os növekedést jelent az előző évhez képest.
„A bankok elkötelezettek az oktatás és az alkalmazottak ismereteinek az elmélyítése mellett. A humán erőforrás területén új trendek jelentek meg, például az agilis munkavégzés, a csalás elleni küzdelem vagy a munkaidő rugalmassága. Emellett egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a digitális készségek, a folyamatok digitalizálása és a kibertámadások elleni védelem, ami magában foglalja az ügyféltudatosság növelését és az alkalmazottak rendszeres átképzését” – mondta el Martin Dobiaš, az SBA emberi erőforrás bizottságának az elnöke. Szerinte azonban a magas banki különadóra a pénzintézetek a munkavállalók továbbképzésével kapcsolatos beruházások csökkentésével, munkahelyek leépítésével, a juttatások csökkentésével vagy a bérek lassabb növekedésével lesznek kénytelenek reagálni.
„A szlovákiai bankszektort sújtják az egyik legnagyobb adóteherrel az egész Európai Unióban, ez jelentősen meghaladja az uniós átlagot. A banki különadó adózás előtti nyereségre vetített aránya Szlovákiában több mint 2,5-szerese az európai átlagnak”
– figyelmeztetnek az SBA képviselői.
Dobiaš szerint a fent jelzett kihívások ellenére a szlovákiai bankok továbbra is stabilitást, karrierépítési lehetőségeket és modern munkakörnyezetet szeretnének nyújtani az alkalmazottaiknak. A humán erőforrás területén jelenleg az új trendek közé tartoznak az online megbeszélések és állásinterjúk, valamint a jelöltek növekvő igénye arra, hogy részben vagy egészben otthonról dolgozhassanak. Hosszú távú problémát jelent azonban a szakképzett munkaerő hiánya. „A jelenlegi trendeken belül a bankok is azzal szembesülnek, hogy kevés a jelölt bizonyos pozíciókra, a jelöltek kevésbé rugalmasak az új készségek elsajátítására, gondot okoz azonban a mesterséges intelligenciával dolgozó jelöltek hiánya is” – sorolja Dobiaš.
(mi, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.