<p>Az igazságügyi miniszter szerint a Híd számára fontos, hogy a korrupciós ügyek rendesen ki legyenek vizsgálva. Interjú.</p>
„A kormány tudja: teljesítenie kell”
Pozsony |
A korrupció a választási kampány egyik legfőbb témája volt. Mi lesz a legismertebb korrupciós ügyekkel?
Meglesz-e a kellő politikai akarat ahhoz, hogy rendesen kivizsgálják őket? Lucia Žitňanskát, a Híd igazságügyi miniszterét kérdeztük.- Csaknem egyidőben az ön miniszteri kinevezésével született meg a Legfőbb Ügyészség döntése, amelyben leállította az eljárást a pöstyéni CT-vásárlás ügyében. A CT-ügy a második Fico-kormány egyik legnagyobb botránya volt, s az egészségügyi miniszternek és Pavol Paška házelnöknek is távoznia kellett miatta, most pedig az derül ki, hogy lényegében semmi sem történt. Ön hogy látja ezt?
Nem az derült ki, hogy semmi sem történt, az ügyben folytatódik a vizsgálat. Az ügyészségnek a kár összegét illetően voltak kifogásai a bizonyítékok dokumentálásával szemben, de a vizsgálat nem zárult le.
- Tehát még van arra esély, hogy megbüntetik a felelősöket?
Még mindig megvan az esélye, hogy az ügy megfelelő módon, büntetőjogilag is ki legyen vizsgálva. Magam is kíváncsi vagyok arra, hogyan, mert valóban, a nyilvánosság részéről is erős az elvárás, hogy a botrányoknak büntetőjogi következményei is legyenek. Általánosságban azonban elmondhatjuk, hogy a botrány az egy dolog, a politikai felelősség vállalása a kötelező minimum, viszont a büntetőjogi felelősségre vonás mindig attól függ, milyen bizonyítékokat sikerül felmutatni. Azt gondolom, most abban a stádiumban vagyunk, hogy az illetékesek éppen ezeket a bizonyítékokat rakják össze. Hangsúlyozom, ez egy politikai álláspont, mert az igazságügyi minisztériumnak e téren nincs kompetenciája.
- Azonban mégis ez a tárca felelős az igazságszolgáltatásért, az emberek pedig nagyon érzékenyek erre a konkrét ügyre, azért is, amilyen áldatlan állapotok uralkodnak ma az egészségügyben.
Kétségtelenül, ezért is tartom nagyon fontosnak, hogy az ügyet rendesen kivizsgálják, amit a rendőrségnek kell megtennie az ügyészség felügyelete mellett. Természetesen, mind a rendőrségnek, mind az ügyészségnek képesnek kell lennie száz százalékig kiállni a vizsgálat eredményei mellett. De ismétlem, jelenleg ez az ügy nem tartozik a tárcámhoz, ezért én is csak a médiából szerzem az információkat, ami teljesen rendben van.
- A következő Smerhez köthető botrány Ladislav Bašternák ügye. Itt azonban már a Smer legfelső vezetése is érintett. Ennek fényében mennyire várható el, hogy rendesen felgöngyölítsék az ügyet?
A vizsgálat itt is folyamatban van, s ugyancsak elmondhatom, hogy mind igazságügyi miniszterként, mind koalíciós partnerként rendkívül fontos nekem, hogy a rendőrség rendesen kivizsgálja az ügyet, és mind a rendőrség, mind pedig az ügyészség képes legyen teljes mértékben kiállni az esetleges eredmények mellett. Ismét hangsúlyozom azonban, hogy a rendőrséggel és az ügyészséggel szemben az igazságügyi minisztériumnak nincsenek kompetenciái.
- Úgy véli, hogy a Smer részéről meglesz a szükséges politikai akarat az ügy feltárására?
Nem gondolom, hogy hiányozna a politikai akarat, legalábbis a Híd részéről. Azt látom, hogy a koalíció tagjai tudatosítják: ennek a kormánynak teljesítenie kell. Itt viszont azt is el kell mondani, hogy ki miért felelős, s a rendőrség állapotáért a belügyminisztérium viseli a politikai felelősséget. Ugyanakkor érvényes, hogy a rendszer akkor működik jól, ha mindegy, ki a belügyminiszter, a rendőrség mindig hitelesen végzi a munkáját.
- Beszéltek arról a koalíciós partnerükkel, hogy ragaszkodni fognak ezeknek a botrányos ügyeknek a rendes kivizsgálásához?
A koalíciós partnerek természetesen tudják, hogy mi ebben vagyunk érdekeltek. Ám az továbbra is érvényes, hogy ha a rendszernek jól kell működnie, akkor arról, hogy ki legyen vagy ne legyen elítélve, nem dönthetnek politikusok.
- Ez kétségkívül igaz, de Szlovákia esetében nagyon indokolt kétségek állnak fenn ebben a kérdésben. Ráadásul, továbbra is ugyanaz a személy, Robert Kaliňák belügyminiszter tartja a kezében a szálakat.
Azt gondolom, hogy nagyon erős a nyomás az irányba, hogy ezeket a dolgokat rendesen kivizsgálják, de ismétlem, ezért a rendőrség viseli a felelősséget.
- A rendőrség viszont egyszer már a szőnyeg alá söpörte a Bašternák ügyet…
És újra kinyitották, miután új tények derültek ki. A vizsgálat tehát folytatódik.
- Ha mégsem kerül sor az ügy rendes kivizsgálására, lépni fog-e ön, vagy a Híd?
Még egyszer mondom, az ügyben folyik a vizsgálat. Amíg nem ismerjük az eredményeket, addig nem tudom megmondani önnek, mit fogunk tenni, ha az eredmény ilyen vagy olyan lesz.
- De azt nyilván meg tudja mondani, hogy ha nyilvánvaló lesz a Smer részéről, hogy el akarja tussolni az ügyet, tesznek-e ez ellen valamit. Van a Hídon belül ilyen politikai egyezség?
Természetesen arról egyezség született a Hídban, hogy az érdekünk az, hogy minden ilyen ügy rendesen ki legyen vizsgálva, és ezttudják a koalíciós partnereink is.
- Peter Plavčan oktatásügyi miniszterrel szemben komoly aggályok merültek fel, ugyanis sajtóértesülések szerint a Diákhitel Alap igazgatójaként törvényt sértett, amiért az ellenzék kezdeményezni fogja a leváltását. A Híd eddig eléggé kitérően nyilatkozott erről, mondván, a párt nem a múltra, hanem a jövőre fókuszál, s a miniszter személye az SNS felelőssége. Ön szerint ez így rendben van?
Plavčan urat az SNS jelölte a posztra, ezért az SNS-nek kell viselnie érte a felelősséget is. A Hidat Peter Krajňák államtitkár képviseli az oktatási minisztériumban, aki tudomásom szerint nagyon intenzíven foglalkozik azokkal a témákkal, amelyek az oktatásügy terén a Híd számára fontosak. Meggyőződésem, hogy az államtitkár úr kompetenciájába tartozó alap- és középfokú, illetve a kisebbségi oktatás terén jó eredményeket tudunk majd felmutatni a ciklus végén.
- Mégis az, hogy kikből áll össze a kormány, valamennyi koalíciós partner felelőssége. Önt személyesen például nem zavarja, hogy Plavčan úrral ül egy kormányban?
Harmadszor vagyok koalíciós kormány tagja, s a koalíciós kormány arról is szól, hogy egyszerűen nem választhatjuk ki egyenként azokat a személyeket, akikkel egy asztalnál kell ülnünk. Ami fontos számunkra: a jelenlegi koalíción belül Plavčan úr nem tett semmi olyat, ami kifogásolható lenne.
- Ám a médiában közölt információk szerint Peter Plavčan esetében komolyan fennáll a gyanú, hogy megszegte a törvényt. Sok ember számára felháborító lehet, hogy egy ilyen ember miniszteri posztot tölthet be.
Én teljes mértékben egyetértek önnel, de újra hangsúlyozom, ez elsősorban az SNS felelőssége.
- Az SNS azonban nem vonja le konzekvenciákat, akkor tehát mi legyen?
A választások természetesen nem egyenlők az amnesztiával, tehát minden esetet ki kell vizsgálni. De nem kérheti tőlem mint igazságügyi minisztertől vagy a Hídtól, hogy a koalíciós partner helyett viselje a felelősséget az ő jelöléseiért.
- De az, hogy koalícióra lépek egy partnerrel, feltételezi, hogy alapvető szinten azonosulok vele…
Nem egészen. Ha koalícióra lépek egy partnerrel, kötünk egy egyezséget arról, mit akarunk az adott időszakban megvalósítani. Minden pártnak engednie is kell valamiből, de ha annak, amiben megegyezünk, van értelme, akkor van értelme a koalíciónak is. Az, hogy millió dologban eltérő a véleményünk, érvényben marad, de van egy egyezségünk arról, mit tudunk és akarunk együtt véghez vinni. Erről szól a koalíciós szerződés, ami nem házasság, és azt sem jelenti, hogy bizonyos dolgokról mást gondolok, mint fél évvel ezelőtt.
- Tekintettel az említett három ügyre is, nem gondolja, hogy ezért a koalícióért túl magas árat kell majd fizetnie a Hídnak? Mert várható, hogy lesznek még ilyenek…
Az említett három ügyben vizsgálat folyik, s nekünk érdekünk, hogy az rendesen be is fejeződjön, amivel tisztában vannak koalíciós partnereink is. Természetesen, mint minden koalícióban, itt is biztos lesznek helyzetek, amelyekben állást kell majd foglalnunk, s ezt természetesen meg is tesszük. Ezek azonban egyelőre hipotetikus kérdések.
- A Híd egyik legfőbb érve, amivel a jelenlegi koalícióba való belépését indokolta, a szélsőségek terjedésétől való félelem volt. Nem gondolja, hogy ha nem áll be egy döntő fordulat abban, hogy végre felelősségre vonják a legnagyobb lenyúlások elkövetőit, akkorára növekedhet a társadalmi frusztráció, hogy a szélsőséges erők lényegesen megerősödhetnek?
Azt hiszem, a probléma ennél egy kicsit szélesebb. Tény, hogy ma van a parlamentben egy párt, amely nyíltan tagadja a holokausztot, amely az EU-ból való kilépésre buzdít, s amelynek tagjai rendszeresen tesznek a nyilvánosság előtt fasiszta vagy szélsőséges kijelentéseket. Ez a társadalom számára nagyon veszélyes. Tudatosítjuk, hogy az igazságszolgáltatás kérdése nagyon fontos ebben az összefüggésben, de nem az egyedüli. A szélsőséges eszmék terjedése véleményem szerint ideológiai kérdés is, de szorosan összefügg a szegénység megoldásával, a többség és a kisebbség kapcsolatával… Talán nem gondolja komolyan, hogy a kisebbségekkel szemben erősödő intolerancia csak annak az eredménye, hogy némely botrányos ügyek nem voltak rendesen kivizsgálva… Ez egy sokkal szélesebb probléma. Olyan helyzetben vagyunk tehát, hogy nem 150, hanem 136 képviselő körében kell megszereznünk a támogatást a kormány számára. És ez a helyzet még rosszabb lehet, ha a szélsőséges erők még több támogatást szereznek. Megtörténhet, hogy 120 képviselőből fogjuk felállítani a kormányt, és akkor a koalíciókötéshez még nagyobb kompromisszumokra lesz szükség, mint amilyeneket nekünk kellett kötnünk. Nekem ne mondja senki, hogy Boris Kollár a menekültellenes és Merkel-ellenes kijelentéseivel elfogadható koalíciós partner lenne. A választások után az egyetlen lehetséges kormány alakult meg, amely esélyes arra, hogy túlélje az egész választási időszakot. Persze, létrejöhetett volna egy ideiglenes hivatalnokkabinet is, de azt is tudjuk, hogy az esetleges előrehozott választások még rosszabb eredményt hozhatnának. Ezért mi úgy gondoljuk, hogy az adott helyzetben jobb, ha megtesszük a maximumot a botrányos ügyek kivizsgálásáért, az igazságszolgáltatás és a bíróságok jobb működéséért.
- Igazságügyi miniszterként ön mit kíván tenni ennek érdekében?
Megteszem a maximumot azért, hogy a bíróságok jobban és gyorsabban működjenek, hogy kiszélesítsük a jogsegélyt a vagyontalan emberek számára, vagy hogy megoldjuk a végrehajtást. Fontosnak tartom azt is, hogy működjön nálunk az adósságmentesítés intézménye, aminek jelentős szociális hatásai is lesznek. Ez az én felelősségem ebben a kormányban. Sokat vállaltam, és meg is csinálom.
- Kotleba kapcsán felmerül, miért várjuk el, hogy a Robert Fico által vezetett kormány fogja megfékezni, ha az előző, ugyancsak Fico-kormány alatt lett előbb megyefőnök, majd egy parlamenti párt vezetője.
Mi nyíltan kritizáltuk Robert Ficót nemcsak a menekültellenes kijelentéseiért, hanem egyéb populista megnyilvánulásaiért is. Viszont azt is hozzá kell tenni, hogy ami az Európa-politikánkat illeti, a jelenlegi parlamentben nincs sok partnerünk, aki aláírta volna azt, ami a kormányprogramban szerepel, nevesül hogy a jövőnk szempontjából az EU-t tartjuk a szabadság és a demokrácia egyetlen zálogának. Határozottan nem értek egyet Richard Sulík EU-val és Angela Merkellel kapcsolatos kijelentéseivel, s ugyanez érvényes Boris Kollár kijelentéseire a menekültválság és az EU-vezetők kapcsán. A helyzet ma tehát az, hogy az ellenzék oldalán nem látom azokat a pártvezetőket, akik az ország jövőjét illető alapvető kérdésekben garantálni tudnák Szlovákia európai irányultságát. Nem kérdőjelezem meg Robert Fico felelősségét, de kritikusan azt is hozzá kell tennem, hogy az előző időszakban az ellenzék kudarcot vallott abban, hogy életképes alternatívát hozzon létre Robert Ficóval szemben.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.