A kormány harcolni akar a korrupció ellen. A szerdai kormányülésen elfogadták a 2019 és 2023 közötti időszakra vonatkozó, korrupcióellenes javaslatot, melynek értelmében antikorrupciós koordinátorok kezdik meg a működésüket az egyes tárcáknál, illetve a visszaéléseket bejelentő személyeket védő hivatal létesül. A javaslatot a kormányhivatal dolgozta ki.
A kormány elfogadta a korrupcióellenes javaslatot
Peter Kovařík, a kormányhivatal korrupció-megelőzési osztályának igazgatója elmondta: a tervek szerint február 28-ig feláll a koordinátori hivatal, májusban pedig bevezetik a korrupciós kockázatokat kezelő rendszert is. Júniusra várhatóan elkészül a nemzeti korrupcióellenes program. A visszaéléseket bejelentő személyeket védő hivatal Kovařík szerint az új igazgató kinevezésétől számított hat hónapon belül már hatékonyan fog működni. Az erre vonatkozó jogszabály 2019. márciusában léphet érvénybe.
A koordinátorok feladata a korrupcióellenes tevékenységek irányítása és a korrupcióellenes harccal összefüggő aktivitások koordinálása lesz. „Javasoljuk, hogy a koordinátorok a központi államigazgatás szerveinek legfelsőbb képviselőit is ellenőrizhessék” – mondta Kovařík. A koordinátorokat a Korrupcióellenes Megelőzés Koordinátorainak Tanácsa fogná össze.
Ezen kívül minden állami szervnek ki kellene dolgoznia, majd pedig allkalmaznia is a hatáskörén belül a saját korrupcióellenes programját.
„A nyugat-európai szabványokból indultunk ki, sok ötletet és gondolatot kölcsönöztünk az OECD-től is” – magyarázta Kovařík. Hozzátette: a kormányhivatal úgy döntött, bevezetik a korrupcióellenes standardot, amit információi szerint eddig egyetlen európai állami intézmény sem lépett meg.
A Transparency International felmérése szerint Szlovákia 2017-ben 180 országból az 54. helyen állt a korrupcióérzékelési index tekintetében. Egy az EU igazságügyi eredménytáblája keretében végzett, 2017-es felmérés szerint a szlovák bíróságok és bírók a megbízhatóságukat tekintve európai viszonylatban sereghajtónak számítanak. Egy uniós becslés szerint az EU gazdaságát évente mintegy 120 milliárd eurós kár éri a korrupció miatt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.