A kormány áfaemelése miatt jövőre jóval drágább lesz a hazai üdülés

turizmus
Pozsony |

A költségvetési hiány és az államadósság lefaragása érdekében a Fico-kabinet jövőre a szálláshely-szolgáltatásokra kivetett áfát is látványosan megemelné. Milyen hatással lesz ez a koronavírus-járvány okozta visszaesésből épphogy csak kikecmergett ágazatra, és mire számíthatnak a turisták?

A Ladislav Kamenický (Smer) vezette pénzügyminisztérium által kidolgozott megszorító csomag eredetileg azzal számolt, hogy az éttermekben felszolgált ételek áfakulcsát az eddigi 10-ről jövőre 23 százalékra emelik, a szálláshely-szolgáltatások esetében pedig ugyanezt 10-ről 5 százalékra faragják le. A múlt szerdai kormányülésen azonban fordult a kocka. A legújabb tervek szerint az éttermek számíthatnak alacsonyabb áfára, míg a szállodák és egyéb szálláshely-szolgáltatók áfakulcsát 23 százalékra emelik.

Külföldi konkurencia

A váratlan módosítás értelemszerűen hatalmas felháborodást váltott ki a szállodák és az idegenforgalmi ágazat egyéb vállalkozásainak a körében. 

„A szálláshelyekre kivetett 23 százalékos adó a második legmagasabb lenne az Európai Unióban, csak Dánia előzne meg minket a maga 25 százalékos adókulcsával. Húsz uniós tagállamban 10 százalékos vagy annál is alacsonyabb az adó, így ennek az adónak a bevezetése óriási versenyhátrányba hozna minket”

 – figyelmeztet Roman Berkes, a Szlovák Turisztikai Szövetség (ZCRSR) alelnöke. „Nézzük csak meg a szomszédos államokat: Magyarországon 5, Lengyelországban 8, Ausztriában 10, Csehországban pedig 12 százalékos az áfa. Hogyan veszik majd fel a versenyt a szlovákiai szállodák a szomszédos országokban működőkkel, ha nálunk ugyanez 23 százalék lesz, és amit az áraikban is meg kell majd jeleníteniük? Mit fognak szólni ehhez a belföldi vendégek, akik a szlovákiai szállodák forgalmának a 60%-át adják?” – sorolja az ezzel kapcsolatos kérdéseket Martin Novotný, a Szlovákiai Szállodák és Éttermek Szövetségének (AHRS) a vezetője.

Kevesebb turista

Berkes szerint a pénzügyminisztérium anélkül állt rá az ágazat áfakulcsának a növelésére, hogy előzetes hatástanulmányt dolgozott volna ki az intézkedés várható következményeiről, és elmulasztotta a szakmai vitát is. Az ágazat képviselői ezért úgy döntöttek, hogy egy saját hatástanulmányt dolgoztatnak ki, amelynek az eredményeit hétfőn tették közzé. Eszerint, ha megemelik az áfakulcsot, a drágulások miatt a szlovákiai szállodák és egyéb szálláshelyek vendégeinek a száma 1,3 millióval eshet vissza, és ennek megfelelő ütemben csökkenne a vendégéjszakák száma is. 

„Emiatt az is kétséges, hogy az intézkedés meghozná-e a pénzügyminisztérium által várt eredményt, vagyis az adóbevételek növelését. A vendégek elmaradása ugyanis évente 270 millió eurós bevételkiesést okozna az ágazatban”

 – állítja Novotný. Szerinte ez ráadásul csak a jéghegy csúcsa, hiszen a fent említett visszaesés a szállodaiparban 15 ezer ember munkáját veszélyeztetné, ami szintén jelentős érvágást okozna az államnak. Az ágazat képviselői ezért abban reménykednek, hogy a pénzügyminisztérium még változtat a tervein.

Elmaradt egyeztetés

„Egy olyan időszakban, amikor a turisztikai ágazat teljesítménye még a koronavírus-járvány utáni ötödik évben sem éri el a 2019-es számokat, a szálláshelyek pedig még mindig a magas energiaárakkal, a szakképzett munkaerő akut hiányával, illetve a helyi adók erőteljes emelésével küzdenek, abszurdnak tűnik számunkra, hogy ilyen kulcsfontosságú változásokról a sajtóból értesülünk” – panaszolja Novotný. Szerinte ez azért is meglepő, mert a jelenlegi kormány korábban nyilvánosan kijelentette, hogy az idegenforgalmi ágazatot egyenrangú partnernek tekinti, és szorosan együtt kíván működni vele az egyes intézkedések előkészítésében. 

„A gyakorlatban azonban ennek az ellenkezője az igaz, és a különálló turisztikai minisztérium létrehozása ellenére reális a veszélye annak, hogy az ágazatunk teljesítménye jelentősen visszaesik”

 – figyelmeztet az AHRS vezetője.

Van még remény?

Mi a véleménye minderről a Novotný által említett turisztikai és sportminisztériumnak. Marek Harbuľák, a szaktárca turizmusért felelős államtitkára szerint a minisztérium tisztában van az ágazatban vállalkozók aggodalmaival. 

„Azzal, hogy az áfa drasztikus emelése jelentősen megdrágítja az üdüléseket a szomszédos országokhoz képest, ami versenyhátrányhoz vezet, emiatt pedig a külföldi turisták nem jönnek majd Szlovákiába, ahogy a hazaiak is inkább az olcsóbb külföldi üdüléseket választják”

 – állítja Harbuľák, aki szerint a minisztériumuk ezért szeretne kompromisszumos javaslattal előrukkolni, hogy Szlovákia ne veszítse el a turistákat, és a kormány konszolidációs csomagját is sikerüljön megvalósítani. (mi, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?