A kibertérben jöhet a terrortámadás

<p>Bár Szlovákia az illetékesek szerint nincs kité-ve terrortámadás közvetlen veszélyének, a stratégiai fontosságú épületeket minden eddiginél szigorúbban őrzik. A biztonságpolitikai elemző szerint a rendszer gyenge pontja a kibertér védelme.</p>

Függetlenül attól, hogy Szlovákiát fenyegeti-e közvetlen terrorveszély, vagy sem, a sorozatos európai terrortámadásokat követően a hatóságok kötelesek szigorítani a biztonsági intézkedéseket. Ez elsősorban a stratégiai fontosságú épületeket, mint a víz- vagy atomerőműveket, repülőtereket és vasúti pályaudvarokat érinti.

Az épületek jegyzéke titkosított, nem hivatalos információk szerint körülbelül 40 objektumot, köztük közjogi méltóságok székhelyét is tartalmazza. A listát évről évre frissítik az aktuális biztonságpolitikai helyzet szerint. „Ezekre a létesítményekre a fizikai védelem szempontjából is külön szabályok vonatkoznak. Meggyőződésem, hogy az európai terrortámadásokat követően és tekintettel Szlovákia uniós elnökségére a hatóságok szavatolják ezeknek az épületeknek a megfelelő védelmét” – mondta lapunknak Jaroslav Naď biztonságpolitikai elemző. Nemcsak az épületek listája, hanem a konkrét biztonsági intézkedések is titkosított információnak számítanak. A rendőrség, a belügyminisztérium és a Szlovák Információs Szolgálat (SIS) sem hajlandó bővebb tájékoztatást adni arról, hogyan védik a terrortámadás szempontjából leginkább veszélyeztetett létesítményeket.

Naď szerint viszont a helyzet távolról sem olyan rózsás, mint amilyennek tűnhet: bár a hatóságok képesek megvédeni a fontosabb épületeket, a kibertér védelme terén még van mit fejlődniük. A háború fogalma a világban lassan változik, s a klasszikus terrortámadásokon kívül a hackertámadásokra is fel kell készülni. Azt, hogy milyen károkat okozhat egy ilyen hackerakció, igazolják az elmúlt évek eseményei. Észtországban ismeretlen tettesek megbénították egy nagy bank szervereit, aminek következtében néhány napig nem tudták fogadni az ügyfeleket, utalni a fizetéseket. Ezt követően több minisztérium, a szociális és munkaügyi hivatalok honlapját blokkolták le. Ukrajnában pedig két repülőtér és közel 300 ezer lakás maradt áram nélkül még tavaly decemberben egy minden jel szerint oroszországi bázisú hackertámadást követően.

Az utóbbi támadást aránylag egyszerű volt végrehajtani, a hackerek úgynevezett spear pishinget, magyarul megszigonyozást alkalmaztak, azaz egy nagyobb erejű támadást hajtottak végre úgy, hogy egyszerre több e-mail címre az elektronikus levél csatolmányába rejtett agresszív vírusokat küldtek ki.

„Ezek a támadások is igazolták, mennyire fontos a kiberbiztonság kérdése. Annak ellenére, hogy Szlovákiában a helyzet ezen a téren fokozatosan javul, a kiberbiztonság terén még nagyon sok hiányossággal küzdenek a hatóságok” – állítja Naď. Folytatás a 2. oldalon.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?