A ki nem fizetett munka bizonyítása

<p>Szeretném segítségüket kérni, mivel ügyvédre nincs pénzünk. Kilátástalan helyzetbe sodortak bennünket olyan vállalkozók, akik semmilyen munkaszerződést nem adtak írásban és az elvégzett munkát nem fizették ki a kiállított számla ellenére sem. Ebben az esetben mit tudunk tenni ellenük? A telefonban rögzített beszélgetések és SMS-ek bizonyítéknak számítanak egy esetleges rendőrségi feljelentés esetén. Ezzel a hozzáállásukkal családunk életét keserítették meg és tették bizonytalanná jövőnket. Kárunk ezzel nemcsak anyagi.</p>

Ahhoz, hogy el lehessen dönteni, munkajogi vagy polgári jogi kapcsolatban álltak a vállalkozókkal, szükséges lenne néhány további részlet ismerete, például hogy milyen jellegű tevékenységet végeztek a számukra és milyen rendszerességgel.

Ha a munkavégzés során a vállakozók utasításait követték, az ő általuk bebiztosított munkaeszközöket használva, tehát munkavállalóként bizonyos alárendeltséggel, függőséggel a munkaerejüket bocsátották a munkáltató rendelkezésére (závislá práca), a munkatörvénykönyv védelme alatt állnak. Ilyenkor az a tény, hogy nem lett írásbeli munkaszerződés megkötve, nem mentesíti a vállalkozót – munkáltatót a munkatörvénykönyv szerinti kötelezettségei alól. Így az köteles Önöknek munkabért fizetni. Késlekedés esetén pedig késedelmi kamatot is követelhetnek munkáltatójuktól a polgári törvénykönyv 517. §-a és a 87/1995-ös számú kormányrendelet alapján).

Ha tehát munkáltatójuk megkárosította olvasónkat és családtagjait azáltal, hogy nem fizette ki a bérüket – panaszt tehetnek a munkáltató székhelye szerint illetékes munkaügyi felügyeleten (inšpektorát práce). Elérhetőség a http://www.safework.gov.sk/ honlapon. A panasz alapján a munkáltatót megbírságolhatják. Ha erre fel sem fizetné ki a bérüket, bírósághoz kell fordulniuk. A munkáltatót annak székhelye (sídlo ill. miesto podnikania természetes személy esetében) szerint illetékes járásbíróságnál lehet perelni.

A munkáltatót, ill. jogi személy esetén az ő nevében eljáró személyt (kft.-nél az ügyvezetőt) a büntető törvénykönyv 214. §-a szerint büntetőjogi felelősségre is vonhatják, amennyiben elmulasztotta az esedékes bérek kifizetését, miközben rendelkezésére állt a szükséges pénzösszeg. Feljelentést a rendőrségen tehetnek.

Ha büntetőeljárás indul a munkáltatójuk ellen, tanúként Önöket is kihallgathatják. Károsult személyként (poškodená osoba) a büntetőeljárás keretén belül is kérhetnek kártérítést.

Büntetőügyekben a legújabb bírósági döntések szerint bizonyítékként felhasználhatók a magánszemélyek által rögzített telefonbeszélgetések, SMS-ek is (bővebben lásd a zsolnai kerületi bíróság büntetőjogi kollégiumának 2010. szeptember 14-én hozott Jtk 12/10-es számú döntését).

Ha gazdaságilag önálló tevékenységet számláztak ki a vállalkozónak, akkor a polgári törvénykönyv szerint kötött szerződés nem teljesítése okán perelhetik azt a polgári eljárásjogi szabályok alapján.

Veszelei Viktória jogász

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?