A képzelet szabadsága

Vallási töltetű képek, a Golgota és az Egyiptomi emlékek festőjének kiállítását nyitották meg február 27-én, a Babits Mihály Általános Iskola Sugár Galériájában.

Vallási töltetű képek, a Golgota és az Egyiptomi emlékek festőjének kiállítását nyitották meg február 27-én, a Babits Mihály Általános Iskola Sugár Galériájában. Kocsis Ernő festményei és krétapasztell munkái azt a humanizmust és világszemléletet közvetítik, melyet a művész nem csak alkotásaiban, hanem életfelfogásában is legfontosabb eszmeként képvisel. A Párkányi születésű, Komáromban élő festő vallási témájú képeiből jól kiolvasható életszemlélete. Színek, lendületes ecsetvonások, és a legtöbb festményen ott bujkáló fény segítségével fejezi ki énjének belső lényegét. Képeivel nem igyekszik általánosítani és belekényszeríteni nézőjét egy előre megfogalmazott világképbe, meghagyja a képzelet szabadságát. Sablonos tanítás helyett teret ad a lehetőségnek, hogy a festményei előtt álló ember saját érzéseit, belső világát láthassa viszont. A mintegy 130 önálló kiállítást maga mögött tudó festőművész sokoldalúságára megnyitóbeszédében Csicsay Alajos, nyugalmazott iskolaigazgató, író hívta fel a közönség figyelmét. Kocsis Ernő nem csak festményeivel, hanem kőmozaik alkotásaival és falfestményeivel is nemzetközi hírnévre tett szert. Eddig 14 külföldi kiállításon vett részt, melyen karikatúráival vívta ki a nemzetközi elismerést. 1994-ben a Kairói Képzőművészeti Világbiennálén az egyiptomi kultuszminiszter bronz plakett díját nyerte el alkotásával, majd a 2000-ben és 2002-ben rendezett Taiwani Tai Pei karikatúra világkiállításon az „Excellent prize”, illetve „Winning prize” díjat ítélték neki kiváló műveiért. Jelenleg a világ 50 legjobb karikatúristája között tartják számon. Művészetének gyökerei visszanyúlnak gyermekkorába. Beleszületett a legdurvább nemzetközi konfliktusba, a háborútól szenvedve félárván nevelkedett. Nehézségekkel induló életéhez, a benne munkálkodó tehetség kibontakoztatásához segítségül hívta a gondviselést, mely hozzásegítette, hogy az isteni szikra lángra lobbanhasson. Egyiptomi élményeivel áthatott festmény-trilógián is jól látható ez a tűz, az örökös lángolás összefonódva egy idegen kultúra tiszteletével.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?