Az időjárás jobbra fordultával hamarosan újra beindulhat az építkezési szezon. Milyen hivatalokat kell felkeresnünk, ha házat szeretnénk építeni, és mennyibe fog mindez kerülni? Erre keressük a választ.
A hivatalok útvesztőjében
Ha olyan telken szeretnénk építkezni, amelyet a kataszteri hivatal mezőgazdasági földterületként tart nyilván, fel kell keresnünk a földhivatalt is, hogy a telket átminősítsék. A földhivatalok ugyanis elsősorban a birtokrendezéssel, a mezőgazdasági művelés alatt álló földterületek védelmével, hasznosításával, a földminősítéssel foglalkoznak.
A kataszteri hivatal ugyanakkor az ingatlanok geometriai meghatározását, jegyzékét és leírását tartalmazó információs rendszert, azaz a katasztert működteti. Ez a hivatal vezeti településenként a földrészletek és az egyéb ingatlanok (építmények, épületek) adatait, valamint a hozzájuk fűződő jogokat.
Többnyire elég, ha azt a hivatalt keressük fel, amely hatáskörébe a telkünk tartozik. Ugyanakkor, ha nem vagyunk megelégedve a döntésükkel, akkor a körzeti és a kerületi hivatalokhoz fordulhatunk. A kerületi építésügyi hivatalok és a földhivatalok ugyanakkor tanácsadást is nyújtanak.
Ha házat szeretnénk építeni, már a telek vásárlásánál oda kell figyelnünk arra, hogy az adott területen egyáltalán lehet-e építkezni. Ha olyan területet szemeltünk ki magunknak, amelyet mezőgazdasági földterületként regisztrálnak, akkor a körzeti földhivatalhoz kell beadni a kérvényünket.
Ez a döntését elküldi a kataszteri hivatalnak. Hogy építhetünk-e vagy sem az adott területen házat, azt a kérvény beadását követő egy hónapon belül meg kellene tudnunk.
Csak a pozitív döntést követően kezdhetjük el intézni az építési engedélyt. Az építkezéshez ugyanis csak ennek a kiadása után kezdhetünk hozzá. Ha ezt elmulasztjuk, és e nélkül kezdünk el építkezni, az építésügyi hivatal elrendelheti a ház lebontását.
Az építési engedély kiadásához a kérvényt a lakóhelyünkön illetékes építésügyi hivatalban adhatjuk be, ahol az ehhez szükséges űrlapot is beszerezhetjük. Kérvényünkben, a ház alapvető paraméterei mellett, fel kell tüntetnünk, hogy mikor kezdünk hozzá az építkezéshez, mikor fejezzük be, és persze azt is, hogy milyen módszerrel fogunk építkezni.
Ha ezt önerőből tesszük, akkor szükségünk lesz egy olyan szakemberre, aki az egész folyamatot szemmel kíséri. A kérvényhez ennek a személynek a szakmai hozzáértéséről szóló dokumentumot is csatolnunk kell. Mivel a teleknek, ahol építkezni fogunk a saját tulajdonunkban kell lennie, ezért az erről szóló igazolást is csatolnunk kell a kérvényhez. Ez valójában a nevünkre szóló tulajdonlap és a kataszteri térkép fénymásolata, ahol bejelöljük a házunk elhelyezkedését.
Kérvényünkhöz csatolnunk kell a terveket is, amelyeknek a statikai tanulmánytól kezdve a fűtésen keresztül egészen a csatornázásig, mindent tartalmazniuk kell.
Ez azonban még nem minden, hiszen ahhoz, hogy megkapjuk az engedélyt, a tűzoltóság, esetleg az Állami Egészségügyi Intézet engedélyére is szükségünk lehet.
Ki kell kérnünk a legközelebbi szomszédok és a városi vagy községi hivatal véleményét is. Mindezek egy külön fejezetet alkotnak a kérvényünkben. (-mi-)
Elbírálás harminc nap alatt
Ha a kérvényt beadtuk, az építkezési hivatalnak 30 napja van az elbírálására. Ha mindent rendben találnak, kiadják az engedélyt, amely a kiadás után 15 nap múlva lép érvénybe. Ez alatt a két hét alatt még az összes fél kifejtheti véleményét az építkezéssel kapcsolatban, amit az építkezési hivatal feltüntet az engedélyben. Ezek alapján kezdhetünk majd neki a ház építésének. (mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.