A Híd több magyart operátort akar a 112-esen

Elfogadhatatlan a Híd szerint, hogy a 112-es segélyhívó számon nem lehet a kisebbségek nyelvén kommunikálni. A belügymi- nisztérium állítja, ha dolgozik magyarul beszélő operátor, a hívást azonnal hozzá kap- csolják, a nap 24 órájában viszont nincs erre a lehetőség.Pozsony.

Elfogadhatatlan a Híd szerint, hogy a 112-es segélyhívó számon nem lehet a kisebbségek nyelvén kommunikálni. A belügymi- nisztérium állítja, ha dolgozik magyarul beszélő operátor, a hívást azonnal hozzá kap- csolják, a nap 24 órájában viszont nincs erre a lehetőség.

Pozsony. „Azáltal, hogy a segélyhívó számokat a járási központokból kerületiekbe helyezték át, a kisebbségek képviselői elestek attól a lehetőségtől, hogy vészhelyzetben anyanyelvükön kommunikáljanak. Ilyen helyzetekben pedig anyanyelven kommunikálni is nagyon nehéz, nem még más nyelven” – állítja Rigó Konrád, a kulturális minisztérium államtitkára.

Néha beszélnek magyarul

A probléma megoldásáról a párt a belügyminisztériummal akar egyeztetni. A tárca nem határolódik el a párbeszédtől, ám állítja, a gyakorlatban jelenleg is van lehetőség a kisebbség nyelvén kommunikálni a 112-es hívószámon. „Ha valaki magyarul jelentkezik be, annak hívását egy olyan diszpécserhez kapcsolják, aki beszél magyarul” – mondta lapunknak Petar Lazarov, a belügyminisztérium szóvivője. Elmondása szerint a segélyhívó szám központjaiban rendelkezésre áll egy országos lista arról, melyik operátor milyen nyelven beszél, hogy szükség esetén azonnal át tudják kapcsolni a hívásokat. Így például előfordulhat, hogy egy Dunaszerdahelyről telefonáló személy hívását nem az illetékes nagyszombati központ fogja intézni, hanem a pozsonyi vagy a kassai. „A 112-es számon jelenleg a környező országok nyelvén, illetve angolul és oroszul kommunikálhatnak” – fűzte hozzá Lazarov. Azt, hogy hány magyarul beszélő diszpécser dolgozik a segélyhívó központban, lapzártánkig nem sikerült kideríteni. Csupán annyi biztos, hogy a nap 24 órájában nem elérhető a magyar operátor és hogy a többi Szlovákiában élő kisebbség, például a roma vagy ruszin kisebbség nyelvén végképp nem beszélnek a segélyhívó központban.

20 millió hívás

Vasárnap volt egyébként a 112-es segélyhívó szám európai napja, a belügyminisztérium ennek kapcsán közölte, hogy az elmúlt 15 évben több mint húszmillió hívást fogadtak a segélyhívó központban. Szlovákiában 2003. július 1-én hozták működésbe a 112-es számot, amely vezetékes telefonról vagy mobilról az egész országban ingyen hívható. „Idén év elejétől bevezettünk egy új SMS-szolgáltatást, melynek köszönhetően olyan esetekben is kapcsolatba léphetnek az emberek a segélyhívó központtal, amikor nem tudják használni telefonjukat és életveszélyes állapotban vannak” – közölte a belügy azzal, hogy ez a szolgáltatás a siketeknek is hatalmas segítséget jelent, hiszen ők képtelenek másképp kommunikálni. Ez utóbbira a belügy szerint már volt példa, és a mentőket sikerült a helyszínre a hívni.

A 112-es egységes segélyhívó számot Európában 1991-ben vezették be azzal a céllal, hogy megkönnyítsék a segítséghívást az egész Európai Unió területén, elsősorban az utazók és a turisták számára. 1998 óta minden tagállam köteles ingyenesen elérhetővé tenni a 112-es számot.

A segélyhívó számmal bővebben a 24. oldalon is foglalkozunk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?