Nem dicsekvés, de remélem, nem is nagyon nagy szégyen, hogy életem során nem sok szlovák könyvet olvastam. Úgy is mondhatom, nem sok könyvet olvastam, amely szlovák nyelven jelent meg, mert például egy világirodalmi művet végigrágtam, a Zsivágót, amelynek megjelenése akkor itt nagy szenzáció volt.
A hatalom utóíze
Néhány héttel ezelőtt megakadt a szemem egy szerény, vékonyka, fekete borítójú könyvön. Mindig is vonzottak a karcsú kötetek, aki tömören képes megírni mondandóját, az éppen olyan mestere a szónak, mint aki végtelenített regényfolyamokat szül. Ladislav Mňačko: Ako chutí moc. Belelapoztam, hátha megtudom annak titkát, milyen a hatalom íze, miért is lehet, hogy aki egyszer úgy érzi, bár a legkisebb hatalom van a kezében, ő a császár. Hát még ha politikus az illető. Ráadásul a hatvanas években, amikor az újsütetű hatalmasok birtoklási vágya nemcsak határokat, hanem sem istent, sem embert nem ismert. A hatalom villa. Azoknak a villája, akik fogták, és jól kisajátították az állam vagy a párt nevében, ellopták azoktól, akik apáról fiúra örökölték. A hatalom szerető. Nem szerető feleség, mert a gyűrött, ráncos, őszülő asszonyt már nem lehet fogadásokra vinni, vele nem lehet reprezentálni, kell hát egy új, egy szőke, egy fiatal, aki egyszer még lefátyolozva is mutatós özvegy lesz. A hatalom erőszak. Nem akarsz közöst? Nem adod a földed? Nem lesz áram a faludban. Csak egy telefon, csupán egyetlen gombnyomás. A hatalom jelen. A múlt végképp eltörölve, származás, barátságok elfelejtve. A hatalom furcsa hinta. Száll, száll, egyre följebb, a magas ég felé, a felhők fölé, ahol mindig kék, nem libben vissza, s amikor mégis, akkor hirtelen, s akkor már igen nagy baj van, mert ez egyenlő a végső, menthetetlen zuhanással. A hatalom kártyavár. S nem annak egyetlen pöccintésén múlik, aki magának építi, mert annak elképzelése sincs arról, melyik pillanatban ki dönti el a sorsát. A hatalom önámítás. Aki éppen a bűvöletében él, nem akarja tudomásul venni, hogy tól ig tart, és sem a tól, sem az ig időpontját nem ő határozza meg. A hatalom hazugságok halmaza. Aki olvasta A hatalom ízét, tudja, hogy a hatalmas ember még azt a luxust sem engedheti meg magának, hogy egy egyszerű betegségben haljon meg. Akinek luxus volt az élete, legyen luxus a halála is, az adófizetők pénzéért kutya kötelessége. (Orvosi etikáról, esküről a hatalommal kapcsolatban épp olyan botorság beszélni, mint tisztességről.) Hatalomról akkor beszélhetünk, amikor eltűnik az emberi arc. A hatalom íze bizonyára édes, csak az utóíze keserű.
(Ladislav Mňačko nagyszerű regénye, fájdalom, ma is aktuális.)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.