A hatalom élvezete?

<p>A pszichológust nem a politikusok korrektségéről, lelki intimitásairól faggattam. Emberi habitusuk, hatalmi helyzetük kísértéseinek, akarnokságuknak háttere érdekelt. Bordás Sándor egyetemi docenssel beszélgettünk.&nbsp;</p>

Tanár úr, ön lassan negyven éve szakpszichológus. Politikus kért már tanácsot öntől? 

Nem. Még egyetlen politikus sem keresett meg. 

Politikusaink zömének tehát impozáns az önbizalma. Pszichológusként bízik habitusuk átszabhatóságában? 

A szakmában szerzett tapasztalataim alapján a felnőtt ember személyiségének, viselkedési modorának kialakulása a harmincadik életév körül lesz végleges. Ez a politikusokra is vonatkozik. De ez nem zárja ki a konzultáció vagy a tanácsadás gyakorlati szerepét. 

Mennyiben teszi próbára a jobbára már kialakult személyiséget a felfelé lépdelés a hatalom grádicsain? 

Egy politikus általában extrovertált alkat. Közel áll hozzá a média, a nyilvánosság előtti megjelenési vágy, iróniával szólva olykor „ráúszással” keresi a mikrofont meg a kamerát. Erős benne az irányítás, a vezetés szándéka, a mások fölötti uralom kívánalma. A kérdés csupán az,vajonaz illető eleve ilyen habitusú volt-e, vagy személyiségének torzulásait egyre növekvő hatalma okozta, okozza-e. Különösen a pénz képes befolyásolni valakit, s mint tudjuk, a hatalomban jócskán van „dohány”. Ezért a hatalom és a pénz élvezete a politikust akár patológiás irányba is sodorhatja. 

A közéletben sokak páncélzatáról bármi lepereg, illetve vannak a belül szilárd tartású emberek. A politikusokra mi a jellemzőbb? 

Helytelen lenne gépiesen általánosítani. A posztszovjet államok politikusainak személyisége ugyanis jelentős mértékben eltér a nyugati világban szocializálódott államférfiak habitusától. Gondoljunk csak Adenauerra, De Gaulle-ra, Willy Brandtra, Helmut Schmidtre, Mitterrand-ra, Bruno Kreiskyre, Helmut Kohlra. Az ő neveltetésük komoly oktatási rendszerre épült, többségük tehetős családból származott, így az intellektusuk és a motivációik alapvetően arra irányultak, hogy a békülés és a polgárosodás szándékával tegyék jobbá a társadalmakat. Ezzel szemben a korábbi keleti blokk politikusainak többnysége minimális tanulási háttérrel és a meggazdagodás lehetőségével lépett a politikába. Ráadásul Közép-Kelet-Európában a szocializmus évtizedeiben lenézték az értelmiséget, az orvost, a jogászt, a tanárt – szemben az édenbe tartó munkásosztály dicsőítésével. Ennek a szemléletmódnak utóhatásai is érződnek régiónk politikusainak fellépésén és lelki alkatán. 

A törtető politikus a pszichés terheléseket kompenzálja akarnoksággal? 

A posztszovjet országokban inkább a gyermekkori traumáit, akkoriban beteljesítetlenül maradt vágyait próbálja megvalósítani. Általában a kisebb-nagyobb szegénységben felnőtt emberek harácsolnak a legtöbbet, bár ez nemcsak a politikusokra, hanem például a vállalkozókra is jellemző. 

Hol a határ a józan politikus számára kötelező szociális érzékenység, valamint a nagyon is átlátszó, tömegszédítő populizmus között? Választások előtt ez duplán időszerű kérdés. 

Megnehezíti a válaszkeresést, hogy a posztkommunista országokban nincs a szociáldemokrácia hagyományos értékrendjéhez igazodó párt. Szlovákiában is, ám főként Magyarországon látom, hogy az ideológiák összekeveredése révén a korábban baloldali koncepciókat most a jobboldal teljesíti, míg a hagyományosan jobboldali elvek mellett a baloldal próbál kiállni. További lényeges kérdés, kire tud hatni leginkább a populizmus; hogy ez a 35-40 százalékos lakossági réteg mennyire iskolázott. Valószínűleg kevésbé, ezért a populista politikus egykönnyen megvezeti ezeket az embereket. Azokat, akik nem tudnak vagy nem is akarnak a sorok között olvasni, hanem kritikátlanul hisznek azon információknak, amelyeket a megjelenésre, arcra rokonszenves, plakátokon mosolygó és általuk közkedvelt politikus üzen. Esetleg azért is rokonszenveznek vele, mert az erőltetettebb nemzeti vonal szintén közel áll hozzájuk. 

A politikusait szinte gondolkodás nélkül, már-már nyájszellemben követők képesek a polgári társadalom kiépítését segíteni? Vagy bennük él tovább az a szellem, amelyről a politika 1989 előtt a szocializmusban kikovácsolt lelkes és új embert látta? 

A tényleges polgárosodáshoz lelkiekben hosszú idő kell. Az elmúlt huszonöt év kevés volt ahhoz, hogy régiónkban szélesebb körben is megjelenjenek a bejáratott polgári társadalmakra jellemző értékrendek, elsősorban a közügyek iránt fogékony civil szféra. Mifelénk, sajnos, ennek csupán csekélyke vagy annyi nyoma sincs. A politika pedig egyenesen fékezi a civil szektor erősödését, hiszen a populisták nem tudják elfogadni, hogy ezek a szerveződések uralmuknak pusztán természetes belső ellenzékeként működnek. Érdemes megfigyelni, hogy nálunk a pártok sem építenek ki szívesen maguk körül egy jól működő, független szakmai véleményeket is felmutató értelmiségi holdudvart. 

Merthogy? 

Féltékenységből. Attól tartanak, hogy a civilek netán a fejükre nőnek, ők meg előbb-utóbb kénytelenek lesznek kiszállni a fekete limuzinokból. A politika és a civil szféra közötti szakadék tájainkon nagyon mély társadalmi gond. 

Ezzel magyarázható, hogy az kisember sem fordul el a korábbi önmagából kivetkőző és a hatalmi akarnokságba esett politikustól? 

Általában igen, hiszen ez is mutatja, hogy a populista politikusok mindent le tudnak nyomni a kevésbé öntudatos lakossági réteg, úgymond a nép torkán. Szlovákiában tipikus példája ennek, hogy az utóbbi hetekben az emberek akkor sem mentek ki az utcára, amikor a gyermekeik jövőjét alapozó pedagógusok sztrájkját, vagy a gyatra egészségügyi ellátás ellen tiltakozó nővérek kiállását illett volna tömegesen támogatni. 

Egy pszichológus kitűnő emberismerő. Ön így akár politikus is lehetne! 

Én? Kizárt dolog! 

Én is csak azért szellemtelenkedem, hogy a felejthetetlen művésznő, Sulyok Mária szavait idézhessem: „A színész benső állapota, züllöttsége vagy tisztessége átjön a rivaldán. Egy napon a közönség megérzi, valójában milyen is az a színész – gonosz-e vagy tiszta?” Hasonlóképpen átjön a politikus belső szándéka is? Mondjuk, hogy őszinte-e? 

Teljes mértékben. És Goethével válaszolok, ő arra figyelmeztetett, hogy harminc év fölött mindenki felelős az arcáért. Valóban igaz, hogy mind a hitelesség, mind a gonoszság keményen kiütközik valakinek a fiziognómiáján. Nézzük csak meg, mifelénk mennyire tud jóízűen nevetni egy-egy politikus? Mennyire tud számítás nélkül kedves lenni, segíteni a rászorulókon? Tud-e önfeledten, akár saját ostobaságán is kacagni? Vagy csak mások kárán képes röhögni? Elég rápillantani egy politikus arcára, hogy észrevegyük: milyenek a nevetőizmai és milyenek a szomorúizmai, érzelmeinek mely lenyomatait tükrözi az arca... 

Mi gerjeszti a bennük ágaskodó akarnokságot? A megalomániával elegy önszeretet fűti lelkükben a tévedhetetlenség illúzióját? 

Feltehetően az, hogy általában a saját véleményüket tartják szinte kizárólag mérvadónak és fontosnak. Nehezen tudnak változtatni rajta, többnyire a végsőkig kitartanak álláspontjuk mellett, mert azt hiszik, ha engednek belőle, hiteltelenné válnak. Pedig talán pont ez az önfejűség teszi őket előbb-utóbb hiteltelenné. Csúnyán fogalmazva: egy politikusnak a legcsekélyebb mértékben van „betegbelátása”, azaz annyi méltányossága önmagával szemben, hogy észrevegye: rossz irányba törekszik. Ezek ugyan mindenütt, de Európában különösen a posztszovjet térségben nehéz kérdések. Azon országokban „iparkodó” politikusok magatartásformáira jellemző jegyek ezek, ahol még erősen jelen van a korábbi kollektivizmus által kitermelt politikai mezőny. Ezek a politikusok kiszűrik, mit hall szívesen az akolszellemre hajlamos kollektivista vonal; s ezzel máris újra a populizmus talaján vagyunk, illetve annál a lakossági rétegnél, amely hagyja megszólítani magát a „nyáj” vezérétől. 

Az érem másik oldalát tekintve, hatalomban lenni – a belső bizonytalanság és az egy személyben viselt felelősség révén – kiszolgáltatottság is? 

A harmonikus személyiségű embernek magas mind a kognitív, tehát a megismerő, mind az érzelmi intelligenciája. Akinek ez a habitusa és vezető pozícióban van, legyen akár politikus, az lelkiismeretesen tud dönteni. Ugyanis hallgat a belső hangjára. Ahogy ezt a már említett tekintélyes politikusok anno megtették. Ám a közép-kelet-európai államokban felnőtt politikusok nagy százalékának nincs harmonikus egyensúlyban a kognitív és az érzelmi intelligenciája. Akinél ez utóbbi van kisebb arányban, ott a belső fékek híján bajok adódhatnak. És ha a fékek háttérbe szorulásával egy politikus bármit kiagyalhat, majd akár pusztán érdekből bármit meg is tehet, elvégre ő dönt, közben süket és vak a józan hangú visszajelzésekre, akkor annak könnyen baljós következményei lehetnek. Az efféle személyiségtorzulás egyik fontos jele, hogy az illető – a hatalmát élvezve – mások, még a korábban hozzá közel állók véleményét sem hallgatja meg. Esetleg el is távolítja őket saját környezetéből. 

Ilyen helyzetben talán az sem enyhítő körülmény, hogy már Cicerót is figyelmeztetgette az öccse – a Commentariolum petitionis című könyvében –, hogy a hatalommal bíró emberek milyen könnyen elveszítik kapcsolatukat a valósággal. 

Ebből a szemszögből vizsgálódva az elmúlt századok és korszakok során valóban kevés pozitívum történt. Sőt, a történelemre hivatkozva beszélhetnénk akár visszalépésről, visszalépésekről is. Mert például az ókori Rómában a győztes csatákból hazafelé tartó seregek diadalittas hadvezérének lova mellett ott futott egy arra kiszemelt férfiú, aki a fővezér figyelmébe ajánlva szüntelenül csak azt hajtogatta: nem te vagy az isten, nem te vagy az isten...! Hogy a stratéga mindkét lábbal a földön maradjon; ne higgye azt, hogy ő a legtökéletesebb, és égen-földön minden csakis tőle függ, őrajta múlik. Nos, nálunk is bizonyosan elkelne egy-egy ilyen „futár” a politikusok mellé, bár nem tudom, eljutna-e azok füléig, hogy tényleg, egyikük sem isten. 

NÉVJEGY 

BORDÁS SÁNDOR (1952) a vajdasági Bácskossuthfalván született, Szabadkán érettségizett, majd 1977-ben Budapesten az Eötvös Loránd Tudományegyetemen szerzett klinikai pszichológusi oklevelet. Ugyanitt 1979-ben megvédte bölcsészdoktori értekezését, PhD fokozatot 2007-ben a Pécsi Tudományegyetemen szerzett. 2003-tól a Magyar Tudományos Akadémia Veszprémi Akadémiai Bizottságának elnökségi tagja; 2007-től főiskolai tanár, 2011-től a Kodolányi János Főiskola pszichológiai tanszékét vezeti. 2012-től a Budapesti Corvinus Egyetem Társadalmi Kommunikáció Doktori Iskola külső tagja. 1987–88-ban egy bécsi pszichológiai központban is dolgozott, számos szakmai tanulmány és kötet szerzője. Dunaszerdahelyen él.

(Miklós Péter)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?