A gazdasági teljesítményünket csak a csehek körözik le

jaguar
Pozsony |

Szlovákia gazdasága az elmúlt években ugyan látványos növekedést produkált, az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat adatai szerint az egy főre jutó gazdasági teljesítményünk azonban a visegrádi országok közül a leglassabban közelített az uniós átlaghoz.

„Régiónk többi országához hasonlóan az elmúlt években Szlovákia gazdasági növekedése is az uniós élvonalhoz tartozott, így még 2018-ban is 4 százalékkal nőtt az ország gazdasági teljesítménye az egy évvel korábbihoz képest” – nyilatkozta Katarína Muchová, a Szlovák Takarékpénztár elemzője. A gyors gazdasági növekedés ellenére az elmúlt években azonban alig közelítettünk a nyugati uniós tagországokhoz.

Az Eurostat legfrissebb jelentése szerint az egy főre jutó gazdasági teljesítmény alapján Szlovákia ugyan még mindig a második legjobban teljesítő országnak számít a visegrádi országok közül, az elmúlt években azonban gyakorlatilag egy helyben toporogtunk.

Szlovákia egy főre számított bruttó hazai terméke (GDP) 2018-ban az uniós átlag 73 százaléka volt, szemben a 2016-os 72 százalékkal, vagyis két év alatt csupán egy százalékpontos javulást sikerült elérnünk. A visegrádi országok közül Szlovákiát még mindig csak Csehország előzi meg, amelynek a gazdasági teljesítménye 2018-ban az uniós átlag 91 százalékát tette ki a 2016-os 87 százalékkal szemben. Magyarországnak – nyolc év után először – sikerült leelőznie Lengyelországot. 2018-ban az uniós átlag 71 százalékára emelkedett az egy főre számított magyar GDP; 2016-ban ugyanez 68 százalék volt. Ezzel párhuzamosan Lengyelországban a két évvel korábbi 68 százalékról 70-re nőtt a GDP relatív nagysága. Az egy százalékpontos szlovák növekedéssel párhuzamosan így a lengyeleknek 2, a magyaroknak 3, a cseheknek pedig 4 százalékpontot sikerült javítaniuk.

Az uniós GDP-ranglistán egyébként Luxemburg az első, amelynek az egy főre jutó gazdasági teljesítménye az uniós átlag 261 százalékát teszi ki, a sorban Írország (189%) és Hollandia (129%) következik. Ausztria (127%) az ötödik, Csehország a 15., Szlovákia a 21., Magyarország a 22., Lengyelország pedig 23. a sorban. A keleti uniós tagországok közül Szlovákiát a már említett Csehországon kívül leelőzik a szlovének, az észtek és a litvánok is, a régebbi uniós tagországok közül már leköröztük a 25. helyen levő Görögországot, Portugália pedig már csak egy hellyel előzi meg Szlovákiát.

Látványos javulásra az elemzők szerint az elkövetkező időszakban azonban már egész biztosan nem számíthatunk.

„A 2018-as 4 százalékos gazdasági növekedés már az elmúlt évben lelassult, a tavalyi harmadik negyedévben már csak 1,3 százalékos növekedést mértek, amire 2013 óta nem volt példa Szlovákiában”

– mondta Ľubomír Koršňák, az UniCredit Bank elemzője. Szerinte az európai gazdaságok már túl vannak a növekedési fázisuk csúcspontján, az elkövetkező időszakban így további fékezésre kell felkészülnünk. „Mindez meglátszik majd a foglalkoztatottsági adatokon, és várhatóan a bérek sem nőnek majd olyan ütemben, mint eddig” – tette hozzá Koršňák. (mi, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?