A férfiak többet túlóráznak, mint a nők

A férfiak többet túlóráznak, mint a nők
Pozsony |

<p>A férfiak több időt töltenek a munkahelyükön, mint a nők &ndash; derül ki a pozsonyi Trexima társaság adataiból. Az elemzők a második negyedévet vették górcső alá, s megállapították: a szlovákiai alkalmazottak átlagosan 152,7 órát dolgoztak havonta.<br />&nbsp;</p>

A férfiak egy hónapban mintegy 154,2 órát, a nők 151-et töltenek a munkahelyükön. A különbségnek prózai okai vannak: a nőknek nincs idejük túlórázni, munka után még háziasszonyként kell helyt állniuk. „Általában sietnek haza elvégezni a házimunkát, gyerekekről gondoskodnak” – magyarázta Jozef Krabáč, a Trexima elemzője.

A Trexima felmérése szerint a részmunkaidős szerződésre alkalmazott személyek átlagosan 99,4 órát dolgoznak havonta. A részmunkaidős nők többet vannak munkában, mint a férfiak – a különbség 10 óra, azaz az előbbiek havonta 102,5 órát, az utóbbiak 92,2 órát töltöttek munkahelyükön. Jozef Krabáč szerint ez azzal magyarázható, hogy a nőknek rendszerint csak egy állásuk van – még akkor is, ha ez csak részmunkaidős. Ezzel szemben a férfiak számára a rövidített munkaidős állás általában valamilyen mellékállás, fő tevékenységük mellett jövedelem-kiegészítés céljából vállalnak még pár órás pluszmunkát.

A Trexima felméréséből az is kiderül, hogy a vállalkozók átlagosan 6 órával többet dolgoznak havonta, mint az alkalmazottak. Az utóbbiak közül az orvosok, az őrző-védő szolgálatok alkalmazottai, az állattenyésztők, a tejfeldolgozók, az újságírók és a mentősök töltik a legtöbb időt a munkahelyükön. Ellenkezőleg, a legrövidebb ideig a bányászok, a fémfeldolgozók, a postások, a futárszolgálatok és a vízszolgáltatók alkalmazottai vannak munkában. „Olyan ágazatokról van szó, melyekben gyakran kötnek kollektív szerződéseket” – tette hozzá Krabáč.

A hatályos munkajogi előírások értelmében a munkaadók évente legfeljebb 150 óra pluszmunkát rendelhetnek el, az egészségügyi alkalmazottak esetében – a szakszervezet beleegyezésével – ezt még megtoldhatják 100 órával. Ha az alkalmazott ezen felül még többet akar vállalni, megteheti, ám a túlórák száma így sem lépheti túl a 400-at évente.

A főnök nem kényszerítheti túlórára a részmunkaidőben dolgozókat, a veszélyes munkát végző személyeket, a terhes vagy olyan nőket, akik 15 évnél fiatalabb gyermekükről gondoskodnak, illetve azokat az egyedülálló szülőket sem, akik egyedül nevelik gyermeküket. A kiskorú alkalmazottak – akik alkalmi munkát végeznek – semmikképpen sem túlórázhatnak. A munkaadónak a túlórákat nem kötelessége kifizetnie, szabadnappal is kompenzálhatja.
 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?