<p>Szlovákia tegnap 16. államként belépett az euróövezetbe. Azeurót és a szilvesztert tízezrek ünnepelték a nagyobb városok utcáin, a pozsonyi központi ünnepségeket, a tűzijátékot közel 100 ezer ember nézte végig. Az első sikeres eurókivétel Lipótváron történt, éjfél után 1perc 40 másodperccel már eurót adott ki a bankautomata.</p>
A centek bevonulása
Tegnap reggel 8-kor már a pénzautomaták 96százaléka működött, a jegypénztárakban, nonstop üzletekben, és a néhány nyitva tartó vendéglőben már euróban adtak vissza. Pénteken van az első munkanap az euróval és kiderül, lesznek-e a bonyodalmak.
Az euró bevezetése a szokásos óévet búcsúztató, új évet köszöntő köztéri rendezvényeket is nagymértékben meghatározta. A parádés tűzijátékokkal kiegészített köztéri zenés-szórakoztató rendezvényeken tízezrek vettek részt. Pozsony központjában röviddel éjfél előtt négy hatalmas léggömböt engedtek fel: kettőn az euró, kettőn pedig a szlovák korona jelképe volt.
Éjfél után Ivan Šramko, a Szlovák Nemzeti Bank elnöke, valamint Igor Barát, az euróbevezetésért felelős kormánybiztos pénzautomatánál próbálta ki, vajon sikeres volt-e az átállás. „A mai nappal betetőzött az uniós integrációs folyamat, mától részesei vagyunk az Európai Unió legfejlettebb országai alkotta csoportnak“ - nyilatkozta Šramko jegybankelnök, aki szerint az uniós fizetőeszköz hozzájárul stabilitásunkhoz, a legfejlettebb uniós tagok életszínvonalának gyorsabb utoléréséhez. „Az euró átvételére nem mint öncélú lépésre kell tekinteni, hanem olyan eszközre, amely több beruházást, élénkebb nemzetközi kereskedelmet és végeredményben az életszínvonal gyorsabb növekedését hozza el“ -tette hozzá a nemzeti bank első embere. „Az euró mint a legjobb talizmán, úgy érkezett. A jelenlegi globális válságban polgáraink számára fontos lélektani dolog, ami megszilárdíthatja önbizalmukat“ - jelentette ki Robert Fico miniszterelnök, aki éjjel 1 órakor szintén kipróbált egy pénzautomatát. A közgazdászok és politikusok szerint az euró segíthet a pénzügyi és gazdasági világválság negatív hatásainak enyhítésében. „Az új fizetőeszköz segítséget nyújt a szlovák gazdaságnak a fékezés időszakában, és a válság lecsengésével a növekedés újraindításában“ - vélekedett Marek Gábriš, a ČSOB elemzője.
Juan Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke üdvözölte Szlovákiát az eurózóna országai közt, szerinte e lépéssel Pozsony Európa politikai és gazdasági szívébe került, ami hosszabb távon biztosítja az árstabilitást, a növekedést és a javuló foglalkoztatottságot. A külföldi hírügynökségek, Portugáliától Kínáig mind hírt adtak az eseményről. A kommentálók szerint Szlovákia számára a jelenlegi időszakban védőernyőt jelenthet a közös pénz. Az Euronews úgy látja, az Európai Unió korábbi fekete bárányából a gazdaság éllovasa lett, ám minden siker ellenére az ország az eurózóna legszegényebb tagállama. A brit Reuters hírügynökség egy 10 éven át tartó gazdasági transzformáció megkoronázásaként értékeli az euró bevezetését, a francia AFP úgy fogalmazott, Szlovákia egy nagy ugrással megelőzte szomszédait, és tapintható a különbség az uniószkeptikus csehek, valamint az euróoptimista szlovákok között. A német DPA a 16. éve önálló Szlovákia eddigi legnagyobb gazdasági eredményeként értékeli az euró átvételét.
A 16 tagú euróövezet Szlovákiával együtt 330 millióssá vált, az országok éves gazdasági összteljesítménye túllépi a 4 billió eurót (120,5 billió korona). Az eurót mint számlapénzt 1999. január 1-jén vezették be, 2002. január 1-től 12 uniós állam vezette be, immár készpénz formájában és hivatalosan az eurót, az első volt szocialista ország, Szlovénia 2007-ben csatlakozott az euróövezethez, 2008 januárjában pedig a két szigetállam, Málta és Ciprus vehette át a közös fizetőeszközt. Szlovákia 16. a sorban, és a dolgok jelenlegi állása szerint 2012-ig nem valószínű, hogy újabb ország csatlakozhat az eurózónához. További részletek a 2. oldalon. (č, ú, SRo, só)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.