Pozsonyban harmincezren tüntettek. (TASR-felvétel)
A büntető törvénykönyv ügyében egyelőre nem hátrál a koalíció
Nem csillapodik az ellenzéki pártok által szervezett demonstrációk lendülete, de a kormánykoalíció is hajthatatlannak tűnik a büntető törvénykönyv módosítása kapcsán. A sok vitát kiváltó módosítást a jövő héten szavazhatják meg.
A parlamenti vita hosszát előzetesen legfeljebb 62 órában állapították meg, az ellenzéki képviselők minden bizonnyal ki fogják használni a rendelkezésükre álló időkeretet. Az ellenzéki pártoknak kevés esélyük van módosítani a szabályon, de az utcákon egyelőre sikeresek, a becslések szerint három tucatnyi városban akár hetvenezren is az utcákon tiltakozhattak csütörtökön a koalíció lépései ellen. A magyarok lakta települések közül Érsekújvár és Dunaszerdahely is helyet adott egy kisebb demonstrációnak, tudósítónk részletes beszámolóit a 3. oldalon találjuk. A pozsonyi tüntetésen jelent meg hagyományosan a legnagyobb tömeg, a feltételezések szerint harmincezren jelentek meg a Szlovák Nemzeti Felkelés terén.
Danko elégedetlen
A parlamenti vita lassú menete a kormánykoalíción belül is feszültséget okozott. A Peter Pellegrini házelnököt egyre gyakrabban bíráló Andrej Danko (SNS) a fejlemények kapcsán megjegyezte, szánalmas, hogy a koalíció három hét alatt sem képes egy törvény elfogadására. Danko szerint a választók keményebb hozzáállást várnak el a kormánytól és Pellegrini az elnökválasztásra készülve nem hajlandó felvállalni a konfliktusokat. A házelnök válaszul kijelentette, hajlandó egyeztetni a házszabály módosításáról a pártok képviselőivel, nem tetszik neki például az, hogy sokan szóról-szóra felolvassák az egyébként írásban is elérhető módosító javaslataikat.
Nem hallgatnak a főügyészre
A nap folyamán kiderült, hogy a büntető törvénykönyv tervezett változtatásainak ügyében Maroš Žilinka főügyész is levelet írt Peter Pellegrini házelnöknek – a büntetési tételek szigorítását követelte. Annak ellenére, hogy Žilinka a múltbeli lépéseivel kritikusai szerint a jelenlegi koalíció politikusainak kedvezett, a kormány állítólag figyelmen kívül hagyja a kéréseit. A főügyész többek között szorgalmazta, hogy a 650 ezer eurós károkat meghaladó korrupciós ügyeket továbbra is héttől tizenöt évig terjedő szabadságvesztéssel büntessék, de a koalíció minden bizonnyal tartja magát a büntetés 4-6 év közé való leszállításához. A levelet nem hozták nyilvánosságra és egyik szereplő sem kommentálta a történéseket.
A választóknak nem tetszik
A napokban hozták nyilvánosságra a Focus közvélemény-kutató ügynökség felmérését, melyet a korrupcióellenes tevékenységekkel foglalkozó Transparency International felkérésére készítettek.
Az eredményekből az tűnik ki, hogy a szlovák lakosság túlnyomó többsége nem ért egyet azzal, hogy csökkentsék a korrupciós vádakkal kapcsolatos büntetési tételek hosszát. Érdekesség, hogy a kormánypártok szavazói is ezen a véleményen vannak: a Smer-szimpatizánsok 66, a Hlas-választók 73 és az SNS-szavazók 71 százaléka gondolja azt, hogy nincs szükség a büntetési tételek csökkentésére. Az ellenzéki szimpatizánsok ennél is nagyobb arányban utasítják el az enyhítést. Martin Slosiarik szociológus a Denník N portálnak úgy nyilatkozott, a téma felszínen tartása elriaszthatja Peter Pellegrini szavazóit, Ivan Korčok támogatóit viszont motiválhatják a fejlemények.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.