A blues veteránja

Földes László: Hobo. A magyar rock zene karizmatikus alakja. Művészete, életműve kihagyhatatlan, s egyben legizgalmasabb fejezete a magyar kortárs művészetnek, vagy ahogyan a 60-as években nevezték „újművészeteknek”. A Hobo Blues Band több évtizede a magyar rock and roll bandák élvonalába tartozik, de Hobo szólistaként is maradandó sikereket aratott előadóestjeivel.

A HBB-nek eddig minden évben volt december végén egy ünnepi koncertje a Petőfi Csarnokban, Hobo Karácsony címmel. Lesz-e idén is? Mit jelent neked a karácsony?

Ez a 26. Karácsony lesz, amit a közönséggel töltünk. A hagyománynak megfelelően a Petőfi Csarnokba várjuk az embereket. Minden évben közel ugyan annyian jönnek el, kb. 1500 ember. Sokaknak ez már szinte hozzá tartozik az életéhez. Nem készülünk semmi különlegességgel, úgy érezzük, a mi közösségünket a szeretet tartja össze. Az idő folyamán egy bensőséges „valami” vált ebből a dologból, elveszítette azt a görcsöt, hogy minden évben újdonsággal rukkoljunk elő, hol ilyen, hol olyan „szenzációval”. Most sem lesz lepényevés, és lángot sem fogok okádni. Igazi örömzenélés lett ebből a dologból, és ez nagyon nagy ajándék. Mindez kapcsolódik ahhoz, amit az ember otthon érez, amit én is érzek a saját családomban. Csodálatos karácsonyok vannak nálunk. Piliscsabán van a házunk, az erdő szélén, és már adventkor fel van díszítve minden. A karácsony fantasztikus ajándékokban, és még ennél is komolyabb vacsorákban végződik 24-én, este. Ezek után másnap van a koncert, a Hobo Karácsony.

Téged sokan nem csak blues előadónak, hanem szakavatott blues szakértőnek is tartanak, műfordításaid és írásaid miatt. Vázlatosan összefoglalnád nekünk a blues színeváltozásait, fejlődését, s azt, hogy milyen szerepe volt ebben a 60-as évek újművészeteinek?

(Haha!) Ez olyan öt-hat könyv megírására elegendő választ jelent! A blues, mint egy amerikai, fekete, közösségi népzene a világ zenei nyelvének egy ismert formája lett, amiben mindenki kifejezheti magát, pl. a japánok is játszanak bluest! Ez a zene a 60’-as években, a rythm and blues zenészeknek – Rolling Stones, Animals, Jimi Hendrix, Cream, – jóvoltából az egész világot elárasztotta. Még Amerikára is visszahatott, mert ott a fehér kultúrában a blues még nem volt jelen. Az angol zenekarok hatására kezdték el ezeket a fekete zenészeket a saját hazájukban felfedezni! Mára tehát közkincsé lett ez a műfaj. Sokféleképpen énekelnek bluest. Lírai és epikus vonulata is van. Létezik egy olyan irányzata, amely szövegét tekintve a költészet határán mozog. De ez csak az egyik irányzat. Mivel ebben a műfajban a hitelesség a legfontosabb, sokszor a nem verbális részében is őrületes érzelmeket és energiákat lehet megmutatni.

Egy indiszkrét kérdés: Rolling Stones? Ennyi év után tart e még a „szerelem”?

Szeptemberben láttam őket Amszterdamban. A Rolling Stones elfordult a bluestól, kitalálták a saját zenéjüket. A blues egy nagyon erős inspirációt adott nekik annak idején, de ma már egy teljesen egyéni zenei világot képviselnek a színpadon. Nagyon katartikus művészeti csoport a Rolling Stones nevű zenekar. Hihetetlen szuggesztív előadást képesek produkálni 40 év után is. Mindannak ellenére, amin ők keresztül mentek, kezdve a kábítószerezésen, a rendőrségi zaklatásokon át, egészen az emigrációig, amikor is Angliából át kellett menniük Franciaországba. Ezen a mostani turnésorozaton egy olyan fantasztikus előadást mutattak be – amely persze már rég nem azt jelenti, amelyet a rock képviselt a 60’-as években – amire kevesen képesek.

Van e keresnivalója ennek a műfajnak a XXI. században, vagy a „nagy generációval” együtt kihal?

Az a dolog, ami a ‘60-as években keletkezett, az velünk, a blues veteránjaival kihal. Akik az ‘50-es, ‘60-as években születtek, azok a gyerekek már más alapból kiindulva játszzák a zenét. De azt mondhatom, hogy az élőzene – és ez nagyon boldoggá tesz –, az utolsó két-három évben nagyon komolyan tér vissza. A lemeztársaságok által kreált play-back zenekarokat megunta a közönség!

Egy-két hete rosszkedvű Hobo rajongók kerestek fel, mondván, elmaradt egyik Esztergomban meghirdetett előadó ested. Okok, tanulságok?

Még a nyáron, az esztergomi várjátékok ideje alatt keresett meg egy kulturális alapítvány, hogy kapcsolódjak be az itteni kulturális életbe. A vaskapui menedékház lett volna a programok helyszíne. Szabadtéri Hobo Blues Band koncerttel kezdtünk volna, s a őszi, hidegebb időben bent a turistaházban lettek volna csendesebb blues estek, előadóestek, József Attila, és Jim Morrison, és a többi. Nagyon örültem ennek a felkérésnek, mert Piliscsabán lakom, s minden fellépés külön élmény, amely nem Budapesten van. Később a dolgok úgy módosultak, hogy a helyszín nem a Vaskapu, hanem a Zöld Ház lesz. Egy Viszockij esttel kezdődött volna a sorozat. Az időpontban is megállapodtunk az alapítvány képviselőjével. Mi a megadott időben meg is jelentünk a rendezvény helyszínén, de nem volt ott senki. Hosszú huza-vona után kiderült, hogy a koncertet nem hirdették meg, s az alapítványi emberek a Zöld Ház dolgozóit nem is értesítették a dologról. A koncert előtt hívtam a szervezőt, de ki volt kapcsolva a telefonja Én az a típusú régimódi ember vagyok, aki az adott szót szentnek tekinti. Úgy éreztük, hogyha már szóban megállapodtunk, akkor az a szó kötelez minket, már csak a rajongók miatt is. Az alapítványi embernek illet volna ezt a dolgot lemondania. Sajnos nem tette, azóta sem tudom elérni őt.

Szabad-e bepillantani a HBB jövő évi előjegyzési naptárába?

Hú, az bitang mód betelt. Több lemezfelvételi munkánk is van. Most készül egy Idegen tollak című dupla CD-s koncertalbum, amelyen olyan szerzemények szerepelnek, amelyeket nem mi írtunk, de fontosak, mert ezek az előadók voltak a mestereim. Nyáron felvesszük a Vadászat színpadi változatát, DVD-re és lemezre is. Olyan dalokkal egészül ki ez a lemez, amelyek a régiről lemaradtak, mert betiltották őket. Néhány új dal is felkerül a korongra, amelyeket azóta írtunk, de mondandójukat tekintve ide tartoznak. Az én eddigi előadó estjeimet is DVD-re rögzítjük. Készülök egy új műsorra, egy Faludy estre, amelyre maga a Mester kért fel, levélben. Ősszel vár rám egy színpadi főszerep, a sepsiszentgyörgyi színházban. Legközelebb ide, Esztergomba februárban jövünk, a Kertvárosi Közösségi Házban az Akasztottak balladája című Villon-est kerül bemutatásra.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?