A belügyminiszter nem ismeri a törvényeket

<p>Pozsony. Csak a fizikai bántalmazást ismeri a büntető törvénykönyv (Btk.), a lelki bántalmazásra nincs paragrafus – jelentette ki a héten Robert Kaliňák belügyminiszter. Több szakértő is botrányosnak nevezte kijelentését, szerintük a tárcavezető nem ismeri a jogszabályokat.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

A bűnvádi feljelentés szerint feleségét és lányát kínzó volt smeres képviselő, Vladimír Jánoš esete kapcsán lett ismét téma a családon belüli erőszak. Jánoš állítólag nemcsak pszichikailag, hanem fizikailag is kínozta, bántalmazta családját.

Pontosított fizikai bántalmazás

„Ha egy házaspár összeveszik, akkor a verbális támadásokra a büntető törvénykönyv nem gondol, ezt talán egyetlen ország törvényei sem szabályozzák. Ami pedig a fizikai támadásokat illeti, ezeket rendszerint orvosi leletekkel kell alátámasztani, ezek igazolják a valós bántalmazást, s ez már teljesen más történet” – mondta a héten Kaliňák.

Katarína Farkašová, a Szlovákiai Nők Szövetségének vezetője szerint a belügyminiszter véleménye tükrözi a leginkább a hatóságok hozzáállását ezekhez a bűncselekményekhez. Szerinte Kaliňák ráadásul nem mondott igazat, amikor azt állította, hogy a büntető törvénykönyv nem ismeri a pszichikai bántalmazás, kínzás fogalmát.

Lelki kínzás

Farkašová úgy véli, botrányos a belügyminiszter kijelentése. „A pszichikai kínzás ugyanúgy büntetendő, mint a fizikai. Elég fellapozni a büntető törvénykönyvet és megkeresni 208. paragrafusát. Ez a megalázást, a megfigyelést, a fenyegetést és a pszichikai terrorizálást is büntetendőnek nevezi” – mondta lapunknak Farkašová, hozzátéve: a jelenlegi törvények szerint igenis büntethető a pszichikai kínzás, bántalmazás. Szerinte a Btk. a fizikai kínzás meghatározásánál hiányos. Ha valaki pontosan a törvény meghatározása szerint akarna eljárni, akkor például a körmök kitépkedése nem számít kínzásnak, csupán a rugdosás, verés vagy az égetés. Farkašová eredetileg azt akarta, hogy a törvényben csak a „fizikai kínzás” kifejezés szerepeljen, ami a kínzás minden formáját magába foglalta volna, a törvényhozók viszont ebbe nem egyeztek bele.

Védett házak

Nem hivatalos statisztikák szerint a nők harmada Szlovákiában megélt fizikai vagy szexuális erőszakot. Az elkövetők férjek, élettársak, korábbi partnerek voltak, de nem ritkán munkatársak és főnökök. Azt, hogy hány nőt kínoznak az országban, s mennyi áldozata van a családon belüli erőszaknak, lehetetlen kideríteni, az esetek többségét ugyanis az áldozatok nem jelentik, évekig eltart, míg a helyzet olyan súlyossá fajul, hogy segítséget kérnek.

Az állam az európai szociális alapból körülbelül hárommillió eurót különített el kínzott nőknek, családoknak szolgáló menhelyek, védett házak megnyitására, a meglevő intézmények bővítésére. A cél, hogy minden kerületben legyen a nőknek ilyen központ, menhely.

A jelenleg működő, a bántalmazott nőket segítő szervezetek és központok jegyzékét a www.centurmnadej.sk honlapon találják meg. Márciustól pedig nonstop elérhető a kínzott nőknek szolgáló ingyenes segélyhívó szám, amelyen a nap 24 órájában szakképzett szakértők adnak tanácsot, szükség esetén riasztják a hatóságokat, mentőket. A szám: 0800 212 212. (dem)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?