Az Alkotmánybíróság (AB) tavaly 289 esetben állapította meg a panaszosok indokolatlan késedelem nélküli tárgyaláshoz és az ésszerű ítélethozatali határidő betartásához való jogainak megsértését. A panaszosoknak összesen 735 400 euró kártérítést ítéltek meg.
735 ezer eurós kártérítés az elhúzódó bírósági ügyek miatt
Az AB ezzel összefüggésben megállapította, hogy továbbra is problémát jelent a bíróságoknak a gyors és hatékony döntéshozatal. A legtöbb ilyen eset a Pozsony I Járásbíróságon (30), a Pozsonyi Kerületi Bíróságon (22), a Zsolnai Járásbíróságon (22) és a Kassa I Járásbíróságon (21) fordult elő.
Az AB felhívta a figyelmet a "riasztó" mértékben, szélsőségesen elhúzódó ügyekre, illetve az ismétlődő késedelmekre. A szélsőségesen elhúzódó ügyek közé azok tartoznak, melyekkel a bíróságok, illetve a bűnüldöző szervek még 2000 előtt kezdtek el foglalkozni, de 2017 végéig sem született jogerős ítélet. Tavaly 26 ilyen esetben állapította meg az AB az alkotmány, illetve az emberi jogok védelméről szóló egyezmény megsértését. Az ismétlődő késedelmek azok, melyek esetében az AB ismételten megállapította a jogsértést. Tavaly ez 12 esetben történt meg.
Az AB megállapította, hogy a Pozsony II Járásbíróságon egy esetben indokolatlan, szélsőséges, sőt ismételt késedelem történt, ami Ivetta Macejková, az AB elnöke szerint egy jogállamban elfogadhatatlan. Az AB 2013 februárjában állapította meg először, hogy az adott bíróság megsértette a panaszos alapvető jogát. "Az, hogy egy demokratikus jogállamban a bírói szervek 30 év után sem képesek jogerős ítéletet hozni egy ügyben, azokkal az erkölcsi szabályokkal és etikával is ellentétes, melyeket minden bírónak magáévá kellene tennie" - mutatott rá Macejková.
2016-ban 263 esetben állapította meg az AB az indokolatlan késedelem nélküli tárgyaláshoz és az ésszerű ítélethozatali határidő betartásához való jog megsértését.
"Tekintettel az eddigi ítélkezési gyakorlatára és elsősorban a szlovák állampolgárok jogvédelmére vonatkozó kötelezettségéből kiindulva az Alkotmánybíróság elfogadhatatlannak tartja azt a helyzetet, amikor az eljárásban részt vevő fél indokolatlan halogatás miatt nem kapja kézhez a bírósági határozatot, aminek a következménye, hogy a közvélemény negatív képet alkot a szlovák igazságszolgáltatásról" - állapította meg Macejková.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.