647 millió a kórházak tartozása

647 millió a kórházak tartozása

Pozsony. Újabb 100 millió euróval nőtt a kórházak tartozása 2016-ban, a teljes lejárt adósság értéke elérte a 647 millió eurót. A legnagyobb adósok az állami kórházak, amelyek több mint 547 millió euróval tartoztak beszállító-iknak.

Pozsony. Újabb 100 millió euróval nőtt a kórházak tartozása 2016-ban, a teljes lejárt adósság értéke elérte a 647 millió eurót. A legnagyobb adósok az állami kórházak, amelyek több mint 547 millió euróval tartoztak beszállító-iknak. Ez azonban csak a törzstartozás, a késedelmi kamatokat nem tartalmazza.

Tavaly sem sikerült megállítani az egészségügyi minisztérium hatáskörébe tartozó kórházak eladósodását, tartozásaik egy év alatt 104,75 millió euróval 547 millió emelkedtek, derül ki az egészségügyi minisztérium jelentéséből, amelyet tegnap fogadott el a kormány. Nincsenek túlságosan jó helyzetben a kisebb, megyei vagy városi kórházak sem, ezek tartozása 74,1 millió euró, az adósságállományuk azonban 8,74 millió euróval csökkent, vagyis tavaly – a korábbi évektől eltérően – már összességében pozitív volt a gazdálkodásuk. A belügy- és a védelmi minisztérium fenntartásában lévő kórházak adóssága csaknem 15 millió euró volt, ez éves szinten 1,25 millió euróval nőtt.

Drága gyógyszerek

Az állami kórházak adósságának több mint felét – 54 százalék – a ki nem fizetett gyógyszerek és a speciális egészségügyi anyagok teszik ki. Az egészségügyi minisztérium szerint a tartozás oka, hogy a kórházak üzemeltetési költségei nagyobbak, mint amennyit az egészségbiztosítóktól kapnak. Az állami egyetemi kórházak költségvetésében a legnagyobb tételt a bérek teszik ki – erre megy az éves költségvetésük 59 százaléka. A gyógyszerek és a speciális egészségügyi anyagok a kiadások 27%-át teszik ki, egyéb költségek pedig 14 százalékra tehetők. A biztosítóktól hozzávetőlegesen 15 százalékkal kisebb bevételük van az összkiadásoknál. A 13 legnagyobb állami kórház éves összkiadása meghaladja a 840 millió eurót. A költségek évről évre emelkednek, 2015-ben még csak mintegy 780 millió eurót tettek ki. „A személyi költségek egy év alatt 30,2 millió euróval, a gyógyszerköltségek 18,8 millió euróval, a speciális egészségügyi anyagok költségei pedig 8,2 millió euróval emelkedtek” – áll a dokumentumban. A bérköltségek növekedését a tárca szerint az orvosok és nővérek bérének emelkedése okozta. A kórházak tavalyi gazdasági eredményeit rontotta az egészségbiztosítók üzleti politikája is, amelyek egyes kezeléseket egynapos sebészeti beavatkozásokkal oldanak meg, amiért kevesebbet fizetnek a kórházaknak.

Adósságrendezés

Tomáš Drucker egészségügyi miniszter még idén szeretné elkezdeni a kórházak adósságának rendezését, egyelőre azonban nem árulja el, hgy mennyit akar erre költeni a kormány. „Az adósságrendezés az elektronikus aukciós rendszeren keresztül, vagy megegyezéses alapon történik majd – mondta tegnap Drucker. – Várhatóan heteken belül nyilvánosságra hozzuk a pénzügyminisztériummal, hogy mekkora összeget fordítunk adósságrendezésre.” (lpj, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?