<p>Eddig 51 kórház több mint 3800 orvosa írta alá azt a petíciót, melyben felmondásukat helyezik kilátásba, ha a minisztérium nem teljesíti az orvosszakszervezet béremelési követeléseit. Marián Kollár, a szakszervezet elnöke bejelentette, holnap megkezdik a felmondások összegyűjtését.</p>
3800 orvos akar felmondani
Szlovákiában a Szlovák Orvosi Kamara regisztere szerint jelenleg 22 164 orvos praktizál. Maga a szakszervezet elnöke, Marián Kollár nem adja be felmondását, mivel – mint mondta – nem teheti, mert csak magánpraxisa van. A távozni készülő orvosok jelentős része a nagy kórházakban dolgozik, olyanokban, amelyeket Ivan Uhliarik miniszter példaként hozott fel arra, hogy mennyivel hatékonyabb egy részvénytársasági formában működő kórház, és mennyivel magasabbak ott a bérek, mint más kórházban, mondta Kollár. Ha valóra váltják fenyegetésüket, akkor a kéthónapos felmondási időt számítva november elsejétől több ezer orvos hiányozni fog az egészségügyből. „El tudják képzelni, mit jelentene, ha négyezer orvos távozna?” – tette fel fenyegetően a kérdést Kollár.
Az orvosok a béremelés és az ágazat nagyobb állami támogatása mellett azt követelik, hogy ne alakítsák át a kórházakat részvénytársaságokká. Noha az egészségügyi minisztérium szerint százszázalékos állami tulajdonban lesznek a részvénytársaságokká alakuló kórházak, az orvosok attól tartanak, hogy az intézmények magánkézben kötnek ki. Marián Kollár nem mondott konkrét személyeket. „Sokan vannak, akik az egészségügyből élnek. Például a gyógyszerbiznisz” – mondta.
A SITA hírügynökség arra figyelmeztet, nem feltétlenül szükséges, hogy az állam 100 százalékos tulajdonosa legyen a kórházaknak. A részvénytársaságok alapszabályzata szerint a részvények 49 százalékát más is megszerezheti, az állam 51 százalékos részesedéssel tulajdonos. A minisztérium viszont cáfolja, hogy el akarná adni a részvényeket. A Sme információi szerint egyik lehetséges érdeklődő a kórházak átalakítása iránt a Penta befektetői csoport, melynek egyik tulajdonosa, Eduard Maták a napilap kérdésére, mit tenne a Penta, ha lenne politikai akarat arra, hogy ne minden részvénytársaság legyen állami tulajdonban, azt felelte: elsőként fognak jelentkezni. De hozzátette, a sajtó a „démoni befektetők” képét alakította ki róluk, ezért ha azonos ár mellett például a Penta vagy egy ismeretlen külföldi cég között kellene dönteni, az állam inkább a külföldi invesztornak adná el a részvényeket. (sán, akt)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.