Öröm betérni mostanság a brit lemezboltokba. Az újdonságok részlegén az igényesebb zenehallgató órákra feltalálja magát, bőven van mibe belehallgatni.
30Y: Semmi szédítő magasság
Az új magyar gitárzenei együttesek zászlóvivője az öttagú 30Y. A márciusban kiadott harmadik albumán számos hatás figyelhető meg. Az inspirátorok közt feltűnnek amerikaiak: a Queens Of The Stone Age, a Pearl Jam, a Rage Against The Machine, a Red Hot Chili Peppers és britek: a Franz Ferdinand vagy a Muse. Elsőként azonban a Blurt kellett volna kiemelni, a brit zenekar a tagok első számú inspirálója, bizonyára Damon Albarnék összes lemezét rongyosra hallgatták. A hazaiak közül pedig a Kispál és a Borz az etalon. Ennyi hatás tükrében a születendő végeredmény behatárolhatatlan, képtelenség megfogalmazni, hogy a 30Y pontosan milyen stílust képvisel. Mint ahogy a zenészek sem tudják, és nem is kategorizálnak, a zenéjük szerintük sem dobozolható. A különböző hatásokat kiválóan formálják saját képükre, a kapott hangzást magyar zenei ízekkel és magyar témájú mondanivalóval ötvözik.
Az odahaza egyre népszerűbb 30Y a tájainkon még egyáltalán nem ismert, úgyhogy mielőtt rátérnénk az új hanghordozóra, menjünk vissza a közelmúltba, elevenítsük fel az együttes eddigi pályafutását. Először is három várost kell megemlíteni: Ajkát, Pécset és Szombathelyt. Az Ajkáról származó két Beck fivér: az énekes-gitáros, Zoltán és a dobos, László a kezdeti szárnypróbálgatások után Pécsett alapította meg 2000-ben a szombathelyi buszjáratról elnevezett zenekart. Első albumukat, a koncertfelvételekből összeállított Egy perccel tovább címűt 2004 decemberében szerzői kiadásban jelentették meg. Érdekes akcióval hívták fel magukra a figyelmet: a honlapjukról le lehetett tölteni, s aki ezt megtette, és átadta nekik a koncerteken, megkapta az eredetit. Az együttest sokan a Kispál és a Borz első számú követőjének kiáltották ki. Nem az indulási hely, Pécs azonossága miatt – ez akár véletlennek is tekinthető –, hanem mert Beck Zoltán hangja és intonálása kísértetiesen hasonlít Lovasi Andráséhoz, valamint a szövegvilág is. A zenekar első stúdiólemeze, a koncertanyaghoz képest jóval érettebb, kiforrottabb szerzeményeket felvonultató Csészényi tér tavaly februárban került a boltokba a CLS Records gondozásában. Az élő hanghordozóról csak egy dal került át a korongra, a címadó, Egy perccel tovább, természetesen stúdióváltozatban. A hangzásvilágot a keverés az elektronikusabb megszólalás irányába vitte el. Az album legjobb felvétele a kamaszlány-röhögéssel induló Pécsi tánctanár című, amely egy vidéki szívtipró életét önti zenébe. Egyetlen negatívumként a csetlő-botló szövegvilágot lehetne megemlíteni. A fiúk márciusban rukkoltak elő a folytatással, a Semmi szédítő magasság című második stúdiólemezükkel, ugyancsak a CLS kiadásában. Az előzővel összehasonlítva még inkább a pop-rockra épül, néhol már-már hardrockba hajló gitártémákkal. A szövegvilág is érettebb és komolyabb, főleg a második blokk. Az elsőben leginkább párkapcsolati témakörben mozgó, hat slágeresebb dal követi egymást, köztük az elsőként klipesített Dadog című vagy a címadó. A második blokk durvább, komoly témák kerülnek terítékre a hat szerzeményben, iróniával fűszerezett humorba ágyazva. A vokállal színezett Mámorba táncba címűt követően a három felvételből öszszerakott Iker című hallható. A Lécci áltass katartikus, melankolikus ballada folytatásként a Lécci ültess harsány, skás hejehujába torkollik. Az abortusztémájú Kipakolta után a Mentés másként csendül fel (szintén összekapcsolódik a kettő), amely a végén némi szünetet követően a Kipakolta zenei témájára épülő dzsesszes, trombitás instrumentális résszel zárul.
A 30Y az új albumán próbál eltávolodni a Kispál és a Borztól – bizonyára már nyomasztó az összehasonlítás. Teljesen persze nem vetkőzi le a hatásokat, mindössze háttérbe szorítja a nemzetközi együttesektől való nyíltabb merítés. Leszögezhetjük tehát, hogy a 30Y a neves brit képviselőkhöz hasonlóan semmi újat nem talált ki, a zenéje összességében mégis egyedi.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.