1,3 milliós kiadást titkol a kormányhivatal

Pozsony |

<p>A kormányhivatal 1,3 millió eurót fizetett ki a Deloitte tanácsadó társaságnak egy elemzésért, amelyben az uniós alapokról közzétett internetes véleményeket mérték fel. Az elemzés részleteit azonban a kormányhivatal nem hajlandó közzétenni, és nem ez az állami megrendelés egyetlen gyanús mozzanata.</p>

A botrányos elemzésre az Állítsuk Meg a Korrupciót Alapítvány hívta fel a figyelmet, amely szerint nem ez az első olyan eset, amikor a kormányhivatal nem hajlandó elárulni, mire is költi az adófizetők pénzét. Korábban a zsolnai Közlekedési Kutatóintézet elemzését titkolták el a nyilvánosság elől. A kormányhivatal mindkét esetben azzal magyarázta döntését, hogy az elemzést kidolgozó cégek nem járultak hozzá ezek közzétételéhez. „Emiatt azonban felmerül a gyanú, hogy a kormányhivatal a közpénzeket nem a leghatékonyabban használja fel. Ráadásul már a Deloit-tal 2015-ben aláírt szerződésből sem derül ki, hogy a kormányhivatal pontosan mit is rendelt meg a cégtől” – nyilatkozta Matúš Kollár, az Állítsuk Meg a Korrupciót Alapítvány munkatársa, aki szerint a szerződést rendkívül homályosan fogalmazták meg. Épp ezért fordultak a kormányhivatalhoz a részletekért, amire azonban nem kaptak választ, mivel a Deloitte erre nem adott engedélyt. A tanácsadó társaság ráadásul egyetlen kérdésükre sem válaszolt.

Kollár szerint a kormányhivatal a szerzői jogra hivatkozva utasította vissza a válaszadást, ez azonban a jelek szerint nem állja meg a helyét. „A Deloitte 2015 júliusa és decembere között több mint 13 ezer munkaórát számlázott ki, vagyis valószínűleg többen dolgoztak az elemzésen. Márpedig az Alkotmánybíróság egy korábbi döntése szerint a több ember által végzett rutinmunkára, mint amilyen a Deloitte által elvégzett figyelőszolgáltatás volt, nem vonatkozik a szerzői jog” – tette hozzá Pavel Sibyla, az Állítsuk Meg a Korrupciót Alapítvány igazgatója. Szerinte a kormányhivatal így nem jogszerűen járt el, amikor visszautasította a kérésüket.

Nem ez azonban az egyetlen gyanús mozzanata az ügynek. A Deloitte például a 2015 októberében elvégzett munkákról szóló jelentésében megjegyzi, hogy beszállítókkal is dolgozott. „Ebben az esetben a társaságnak öt napon belül a szerződés aláírását követően közzé kellett volna tennie a beszállító cégek listáját, ezt azonban elmulasztotta” – mondta Martin Hruška, az Állítsuk Meg a Korrupciót Alapítvány elemzője, aki szerint a cég így megszegte a szerződéses kötelezettségét. (SITA, mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?