Róma/Jeruzsálem/Moszkva. XVI. Benedek pápa hatvankét nyelven hirdette Jézus feltámadását Rómában, majd szokásos Urbi et Orbi áldását adta Rómára, és a világ többi városára. A napsütötte, virágdíszbe öltözött római Szent Péter téren délben kezdte el húsvéti beszédét a pápa. A tér a teljesen megtelt, rómaiak, olaszok és külföldiek hallgatták az egyházfő szavait.
XVI. Benedek a világ sebeiről
„Mennyi seb, mennyi fájdalom a világban, természeti katasztrófák és számtalan áldozatot követelő emberi tragédiák, az erőszak ezer arca, az élet és az emberi jogok lebecsülése” – sorolta a pápa, aki a cunami elsöpörte Salamon-szigeteket, az afrikai Darfúr térségét, Kongót, Szomáliát, Zimbabwét, Kelet-Timort, Afganisztánt, Libanont említette, valamint a párbeszédben reménykedni engedő Közel-Keletet és Irakot, ahonnan nem érkezik pozitív hír, s a szentföldi keresztények nehézségeit.
Beszéde után a pápa 62 nyelven adta hírül a feltámadást. Először olaszul, aztán a nagy világnyelveken. Krisztus feltámadott – mondta magyarul is, hetedikként. A mondat elhangzott szlovákul is. Ezt követően húsvéti Orbi et Urbi áldását adta Róma városára és az egész világra.
Jeruzsálemben a világ minden tájáról érkezett zarándokok és helybeli keresztények részvételével ünnepelték a húsvétot. A jeruzsálemi latin rítusú katolikusok pátriárkája, Michel Szabbah a Krisztus temetkezési helyének tartott Szent Sír-bazilikában mutatott be ünnepi misét, húsvéti üzenetében pedig az izraeli–palesztin konfliktus rendezését sürgette.
Ortodox keresztények milliói ünnepelték a húsvétot. Moszkvában Vlagyimir Putyin orosz elnök más politikusok társaságában részt vett a moszkvai Megváltó Krisztus székesegyházban a II. Alekszij pátriárka által vezetett istentiszteleten. Putyin a Kreml által kiadott közleményben örömteli húsvéti ünnepeket kívánt honfitársainak. Külön méltatta II. Alekszijt Oroszország vallási megújulásában játszott szerepéért. Putyin a Megváltó Krisztus székesegyházban átadott Moszkva és egész Oroszország pátriárkájának egy XVI. századi, az Istenanyát ábrázoló ikont, amelyet a bolsevikok az 1920-as években eladtak egy külföldi vevőnek. Összesen több mint százezer hívő vett részt Moszkva 242 templomában istentiszteleten, illetve a fővárosban tartott körmenetekben. Világszerte egyébként 150 millió az ortodox keresztények száma. A legnagyobb görögkeleti egyháznak, az orosznak 100 millió híve van Oroszországban, Ukrajnában és Fehéroroszországban. (MR, MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.