Dunaszerdahely/Rimaszombat. A szokatlanul száraz, meleg időjárás országszerte komoly gondokat okoz a mezőgazdászoknak. A növények számára fontos felső talajréteg száraz, az öntözés költséges, az öntözőberendezések sok helyen nem működnek.
Veszélyben az idei termés az aszály miatt
A szlovákiai agrártermelők aggódnak az idei termés miatt – már másfél hónapja nem volt jelentősebb mennyiségű csapadék. Szomjaznak a most kelő növények, és a gyümölcsfák is a tartalékaikból élnek. Az időjárás-jelentések az elkövetkezendő napokra sem jósolnak csapadékot. Egyes felmérések szerint 1947 óta nem volt ilyen meleg és száraz árpilis az országban. Míg erre a hónapra átlagosan a 40 milliméter csapadék a jellemző, idén csak 1-3 milliméter esett.
Patasi Ilona, a dunaszerdahelyi Regionális Mezőgazdasági- és Élelmiszeripari Kamara igazgatója lapunknak elmondta, ha további egy hétig nem hull csapadék, azt elsősorban a tavaszi árpa sínyli meg. Az egy hétnél hosszabb ideig tartó száraz idő már az őszi búzát és a kukoricát is veszélyeztetné. Juhász István, a rimaszombati agrárkamara elnöke szerint a régióban a növények fejlettségi állapota az enyhe télnek és a korai tavasznak köszönhetően a megszokottnál előbbre tart, ám ha nem kapnak vizet, akár 30–40%-os hozamcsökkenéssel is számolni kell. A helyzet az ország keleti részén is hasonló, itt a gazdák előzetesen 20–30%-kal alacsonyabb hektárhozamokra számítanak.
A Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara elnöke, Ivan Oravec szerint még esélyt kell adni a természetnek, bár azt ő is elismeri, komoly kieséseket okozhat, ha akár csak egy hétig is folytatódik a csapadékhiány. Amennyiben ez bekövetkezne, Oravec kilátásba helyezte, a mezőgazdasági tárcához fordulnak segítségért. Jelenleg 380 millió korona van előirányozva az öntözési költségek támogatására, ezt az összeget szeretnék megemelni. Oravec ellenezné, ha a pénzt a tárca egyéb támogatási programjaiból vennék el. „További pénzforrásokra van szükség” – mondta lapunknak. Magdaléna Fajtová, a minisztérium szóvivője azonban úgy nyilatkozott, a tárca saját forrásaiból enyhítené az esetleges károkat az állami segélynyújtás révén. „Közvetlen támogatásokban gondolkodunk, melyeket a kis- és középvállalkozók a károk nagyságától függően az év végéig megkapnának” – mondta Fajtová.
Nagy gondot okoz, hogy az öntözőberendezések állapota országszerte kritikus, jelenleg a szántóföldek nem egész tíz százalékát lehet öntözni. (dem-, s, czk)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.