Valószínűleg június 21-től sztrájkolnak a tanítók

Pozsony. Néhány ezer pedagógus vonult tegnap délután országszerte az utcákra a kormány oktatás- és szociális politikája ellen tiltakozva. A Dzurinda-kabinettől a meg nem tartott választási ígéreteket kérték számon.

Papírparipa mint kabala a kassai tanítók tiltakozó gyűlésénTA-SR-felvételJán Gašperan, a pedagógus-szakszervezet elnöke a tüntetések után elégedettségének adott hangot, s elmondta, igazán több emberre nem is számítottak. Ha a kormány nem tesz eleget követelésüknek, valószínűleg június 21-én lépnek sztrájkba. Martin Fronc oktatási miniszter korainak minősítette a tanítók tiltakozását. „Ne az oktatásügyön spóroljunk!”, „A tanár ne legyen koldus!”, „Műveletlenül az Európai Unióba?” – állt egyebek közt a kassai tüntetés transzparensein. Mintegy hétszáz oktatásügyi alkalmazott gyűlt össze a tiltakozó megmozduláson, amelyet a szaktárca költségvetésének emelése érdekében, illetve a pedagógusi bértáblázat megszüntetése ellen szerveztek. A rendezvény szónokai főleg azt nehezményezték, hogy a kormány a közalkalmazotti törvény megszüntetésével saját eddigi munkáját kívánja semmissé nyilvánítani, amivel tarthatatlan helyzetet teremtenek. „Az oktatási minisztérium nem is igyekszik megoldani a gondokat, nincs átfogó elképzelésük, csak tűzoltással foglalkoznak. Az oktatás színvonala eközben érezhetően esik, az iskolák fenntartására állítólag nincs pénz, a pedagógusokból pedig engedelmes szolgákat akarnak csinálni, akik szemlesütve várják a jobb időket” – mondta a rendezvény egyik szónoka. Az általános iskolák dolgozóinak vezérszónoka, Alena Mocná szerint a kormány nem látja át a helyzetet, amikor azt állítja, hogy a jó tanárokat akarja kiemelten jutalmazni. „Nem várhatjuk el minden polgármestertől, hogy eldöntse, ki a jó tanár, és ki nem az. Felesleges ellenségeskedést szít ez az intézkedés, ráadásul a reszort költségvetését alaposan alulméretezték, már most 1,2 milliárd korona hiányzik az iskolák működtetésére. A kormány mindeközben láthatóan meg akar szabadulni az oktatásügy és az egészségügy koloncától” – véli Mocná. Nem jobb a helyzet egyetemi szinten sem, az oktatók tízszer kevesebbet kapnak az európai uniós átlagfizetésnél, ezért a legjobb szakemberek sorra hagyják el a pályát. Az egyetemi oktatók szakszervezeti tanácsának elnöke, Ivan Šulc bízik benne, hogy sikerül kompromisszumos megoldást találni, ellenkező esetben ugyanis erélyesebben kénytelenek fellépni. „Betelt a pohár, ha kell, sztrájkolni fogunk. Akkor majd kiderül, valóban szükség van-e ránk” – mondta a Šafárik Egyetem pedagógusa, hozzátéve, hogy érthetetlen számára, miért nem veszi észre a kormány, hogy az oktatásba fektetett pénz a lehető legjobb invesztíció, hiszen busásan megtérül.

Losoncon mintegy háromszázan gyűltek össze, s apátia, lehangoltság jellemezte a tiltakozó akció résztvevőit. Janusek Ágnes, a füleki Ifjúság Utcai Alapiskola igazgatónője súlyos anyagi gondokról, adóssághalmozásról és az idén nyugdíjba készülő öt kollégának kifizetendő jogos járandóságok problémájáról tájékoztatott. „A kifizetetlen számlák nagysága a hónap közepén meghaladta a kétszázezer koronát. Nem tudok jutalmat fizetni a tanároknak, nincs pénz az öt nyugdíjba készülő kolléga jogos járandóságára. Ez az összeg magában megközelíti a háromszázezer koronát. Nem tudjuk fizetni a tanárok kiegészítő nyugdíjbiztosításának részét, ami benne van a kollektív szerződésben, apró kiadásokra, fogyóeszközre egy fillér sem jut. Mindemellett az iskola igenis működik, mert működnie kell! Csak azt nem tudom, meddig tart még a pedagógusok türelme”– nyilatkozta lapunknak az igazgatónő.

Rimaszombatban a várt hatszáz pedagógus helyett, becslések szerint alig kétszázötvenen vettek részt a tiltakozó akción, amelyre a Daxner téren, a város szívében került sor. A résztvevők java része ott is fáradtan és kissé csalódottan hallgatta végig a pedagógusok szakszervezetének felhívását. Egy magát megnevezni nem kívánó fiatal pedagógus szerint nem volt sok értelme az akciónak. „Majd ha reggel nem kezdünk el tanítani, majd ha a gyerekek azt a hírt viszik haza, hogy a tanító nénik és bácsik sztrájkolnak, akkor talán komolyan vesznek minket. ĺgy az egész inkább pusztába kiáltott szó volt csupán” – nyilatkozta a pedagógus. (juk, szasz, t, ú)

Tizennyolcadik századi viszonyok

Kassa. A kassai tüntetés résztvevői közül legtöbben az alapiskolákat képviselték, és tizennyolcadik századi viszonyokról számoltak be. „A tanítónak szó szerint koldulnia kell a szülőknél tanszerekre és az osztálytermek rendbe tételére. Egy egyszerű festés is gondot okoz, a szülők pedig méltán dühösek, ha állandóan hozzájárulást kérünk tőlük erre-arra” – mondta lapunknak egy tiltakozó pedagógus, aki sokéves munkaviszony után is alig tízezer koronás fizetést kap.

(j-k)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?