Választási forródrót a belügynél

Pozsony. Szavazhatunk-e külföldön és kell-e választói igazolvány akkor is, ha az állandó lakhelyünkön voksolunk? – leggyakrabban ezekkel a kérdésekkel hívják fel a belügyminisztérium múlt hét óta működő választási infovonalát.

Pozsony. Szavazhatunk-e külföldön és kell-e választói igazolvány akkor is, ha az állandó lakhelyünkön voksolunk? – leggyakrabban ezekkel a kérdésekkel hívják fel a belügyminisztérium múlt hét óta működő választási infovonalát. Az elmúlt héten a 02/48 59 20 20-as telefonszámon a minisztérium két alkalmazottja, Katarína Horvatová és Peter Podhradský összesen 443-szor vette fel a kagylót. A szám munkanapokon hívható reggel nyolc órától délután ötig. A választások napjain folyamatos lesz az ügyelet.

„Sokan kérdezik, hogy szavazhatnak-e külföldön. Nyilván valamilyen téves sajtóhírek alapján érdeklődnek, vagy annak hatására, hogy a legutóbbi csehországi választásokkor a cseh külképviseleteken is lehetett voksolni. A mi választási törvényünk ezt nem teszi lehetővé” – mondja Podhradský. Gyakori kérdés az is, hogyan válthatnak ki választói igazolványt azok, akik nem az állandó lakhelyükön járulnának urnához. „Az igazolványért személyesen kell jelentkezniük az állandó lakhelyük szerinti községi vagy városi hivatalban, ahol a személyazonossági igazolványuk felmutatása után kiadják számukra a választói igazolványt” – magyarázza. A kérvényező mást is felhatalmazhat az igazolvány kiváltására. Ezzel az okirattal az ország bármely szavazókörében voksolhatunk. „Egyesek azt hiszik, hogy választói igazolványra van szükségük akkor is, ha az állandó lakhelyükön akarnak szavazni. Talán ez is a sajtó hatása, mert ott feltüntették a választói igazolványt, és elképzelhető, hogy téves felvilágosítást adtak.” A legtöbb panasz amiatt van, hogy a szavazóknak máig nem küldték el a hivatalos tájékoztatást a választások időpontjáról és helyéről, esetleg a képviselőjelöltek jegyzékét. Több esetben azonban az a galiba, hogy valaki nincs a jegyzékben. „Hívott egy hölgy, hogy a családjukban mindig valaki más nem kapja meg a tájékoztatást, és mindig kimarad valaki a jegyzékből. Fontos tudni, hogy a polgár ilyen esetben is szavazhat, mert ha a személyazonossági igazolványával megjelenik a választási helyiségben, a választási bizottság köteles bejegyezni őt” – mondja a minisztériumi alkalmazott, hozzátéve, hogy az illetőnek helyi állandó lakosnak kell lennie. Van, aki hiányzik a jegyzékből, s van, akit még mindig nem húztak ki onnan. Peter Podhradský is találkozott ilyen esetekkel: „Megtörténik, hogy olyanoknak is rendszeresen küldik a hivatalos tájékoztatást, akik már nincsenek az élők sorában. Az önkormányzatnak az elhunytak nevét ki kellene iktatnia, ám még mindig nyilvántartásban vannak. A rokonoknál ez gyakran depresszióhoz vezet, mert a közeli személy hiánya fájdalmat okoz nekik, közben pedig jön a nevére szóló tájékoztatás”. (korp)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?